Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilenler

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilenler Kızlık zarı bozulması nasıl olacağı beklentisi ve korkusunun nedeni bu olayı isimlendirme ile başlı başına bir kaygı yaratır. Kızlık zarı patlaması kesinlikle yanlış bir tabirdir. Patlayacak terimi tamamen kapalı bir ortam mesela balon için olabilir, oysa kızlık zarı zaten açık olan vajinal boşluğun önünde girişi koruyan ince esneyebilen açıklık ortasında olan bir zar yapısıdır. Bu anlattığım doğrultuda kızlık zarı delinmesi nasıl olur? Bu gibi kızlık zarı delinme, patlama cümleleri ne kadar yanlış olduğunu görüyoruz. Siz değerli okurlarımız kızlık zarı açık olan ilişki ile esneyebilen, bazen bu esneme sırasında kenarlardan dudak çatlaması gibi açılarak kanama yaşanan bir zar yapısıdır. Bu zar bazen doğuştan ilişkiye izin verecek kadar açık olan bir zardır. Kızlık zarı esnek olan olgularda ilk ilişkide hiç kan gelmez.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur?

Kızlık zarı kanaması çoğunlukla miktarı çok az olan hastayı kaygılandırmayan leke şeklindedir. Çok nadiren bu kanama fazla olduğu durum olabiliyor. Bunun nedeni çoğu zaman ilişkinin hızlı kurallara uymadan bayan hazırlanmadan olması ile veya kızlık zarının yapısının çok kalın ve yapısal olarak yüksek kenarlı olması ile ilgili olabilir. Kızlık zarı yırtılması terimi bu yüzden halk arasında yerleşmiş yanıltıcı bir terimdir.

Kızlık Zarı Her Zaman Kanar mı?

Kızlık zarı ilk ilişkide her zaman kanamayabilir. Bu kızlık zarınızın yapısına bağlıdır. Doğuştan esnek olan zarlarda kanama izlenmez.

Kızlık zarı bozulması, bozulan yerin kendiliğinden tekrar bakire gibi iyileşir mi?

Kızlık zarı hasar gören alan iyileşirken orada ilişkinin olduğunu doktorun muayenede anlayacağı şekilde boşluk bırakarak iyileşir. Yeniden eski halini tam olarak alması mümkün değildir. İlk ilişkide ki kanamanın ardından tekrar kan gelmesi olasılığı da artık bozulma olduğu için olmayacaktır.

Kızlık Zarını Kendim Görebilir miyim?

Kızlık zarı bayanın kendisi görmesi, zor bir alanda olduğu için mümkün olmayacaktır. Bazı hastalarımız ayna yardımı ile bunu değerlendirmeye çalışıp bizden yardım ve yorum talep edebiliyorlar. Bu konu da bazen yanlış yorumlamalarla karşı karşıya kalabilecekleri için her zaman muayene doktor tarafından yapılmalıdır.  Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bu konuda ağrısız şekilde, hiçbir alet kullanmadan bakarak yapacağı muayene ile net bilgi verecektir.

Kızlık Zarı Muayenesi Sırasında Zar Zedelenmesi Olur mu?

Muayene hiçbir alet kullanmadan sadece görerek yapılan bir muayenedir. Hasta jinekolojik masaya hazırlanır, dış dudakların aralanması ile kızlık zarını izlemekteyiz. Yapılan bu muayene de tek yetkili isim kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır. Asla muayene kızlık zarınıza zarar vermez. Bu konuda asla kaygı yaşamamalısınız.

Mastürbasyon İle Kızlık Zarı Bozulur mu?

Kızlık zarının ortasındaki doğal boşluk kişiden kişiye değişen büyüklüktedir. Bu boşluktan daha büyük bir cisim girmeden bozulma gerçekleşmez. Mastürbasyon için kullanılan klitoral bölgeden asla kızlık zarı hasar görmeyecektir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir? Cinsel ilişki yaşadıktan sonra kızlık zarının bozulması sebebiyle kızlık zarı diktirmek isteyen kadınlar vardır. Kızlık zarı, cinsel ilişki, vajina içerisinde ya...

Kızlık Zarı (Hymen)

Ankara kızlık zarı bir organ olarak kabul edilmemekte ve ne işe yaradığı ise tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli fikirler ışığında kızlık zarının genital bölgeyi bakterilerden koruduğu düşünülmektedir...

Bekaret (Kızlık Zarı) Kontrolü Yapılır mı?

Bekaret (Kızlık Zarı) Kontrolü Yapılır mı? Bekaret diğer adıyla kızlık zarı kontrolü çok basit ve ağrısız bir muayenedir. Kadın doğum uzmanınca yapılır. Ağrısız ve çok basit bir muayenedir. Muayene sı...