Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kızlık Zarı Dikiminin Psikolojik Faydası

Kızlık Zarı Dikiminin Psikolojik Faydası Kızlık zarı vajinanın bir buçuk santim kadar içerisinde yer alan dokudur. Bu dokunun orta kısmında açıklık vardır. Bu zar cinsel ilişki ile tahrip olur, halk arasındaki tabiri ile yırtılır. Konuya dair diğer bilgileri almak için okumaya devam edin!

Kızlık Zarı Konusunda Toplum Baskısı

Kızlık zarı dikiminin psikolojik faydası ve fiziksel süreç arasında oldukça yakın ilişki vardır. Kadınların toplum tarafından kızlık zarı ve ilk cinsel ilişki konusunda sürekli olarak baskı altında tutulduğu görülmektedir. Bu konuda incelemeler yapıldığı zaman özellikle kızlık zarı dikim aşamasının toplum içerisindeki konum ve korkuların bertaraf edilmesi konusunda ne derece önemli olduğu fark edilmektedir.

Toplumun bu konudaki algılarının değişmesinin uzun yıllar alacağı düşünüldüğü zaman kadınların hangi şekilde kendilerini daha rahat hissedeceklerine karar vererek operasyon sürecine girişmeleri gerekir. Daha öncesinde bir cinsel ilişki ya da kaza sebebi ile kızlık zarında yırtılma meydana geldiyse kızlık zarının dikilmesi sizi daha memnun edecek ve rahat hissettirecek ise tercihinizi bu yönde kullanmanız gerekir.

Kızlık Zarı Operasyonu

Kızlık zarı dikiminin psikolojik faydası incelendiği zaman kişilerin evlendikleri zaman eşlerine karşı akıllarında herhangi bir tedirginlik yaratmamak için bu sürece dahil oldukları görülmektedir. Psikolojik olarak daha rahat nasıl hissedecekseniz o yönde karar almalısınız.

  • Kızlık zarının dikilmesi ile alakalı olarak akıllarda olan en yanlış husus bu zarın eski haline getirileceği düşüncesidir. Bu tip bir operasyon mümkün değildir.
  • Yapılan operasyon ile beraber kadınların cinsel ilişkiye girdikleri zaman ilk cinsel ilişkide meydana gelmesi beklenen kanamanın oluşmasının sağlanmasıdır. Bunun için operasyon uygulanacaktır.
  • Kızlık zarının dikilmesi süreci ile alakalı olarak yapılan incelemelere bakıldığı zaman lokal anestezi ile sürecin tamamlanması gerektiğinin bildirilmesi gerekir. Lokal anestezi sonrasında herhangi bir acı hissetmeden operasyonun tamamlanması sağlanır.

Kızlık zarı dikiminin psikolojik faydası ve fiziksel olarak atılacak olan adımlar incelendiği zaman oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kızlık Zarı Operasyonu Riskli Midir?

Kişilerin kızlık zarı operasyonu sebebi ile herhangi bir riske tabi olmayacağını belirtmek gerekmektedir. Bu aşamada kızlık zarı operasyonu lokal anestezi ile uygulanır. Bunun sonrasında da doktorunuzun vermiş olduğu önerilere dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşamadan iyileşmenin sağlanması mümkün kılınacaktır. Operasyonun alanın uzman isimleri tarafından yerine getirilmesi gerektiği de eklenmelidir.

Kızlık Zarı Sebebi ile İlk Cinsel İlişkide Hep Kanama Olur Mu?

Kadınların kızlık zarının yırtılması olarak belirtilen unsur aslına bakılırsa kızlık zarının tahrip edilmesi olarak tanımlanabilir. Bir yırtılma söz konusu değildir. Çünkü hali hazırda bu zarın orta kısmında bir delik bulunmaktadır. Her kadının ilk cinsel ilişkiden sonra direkt olarak kanama yaşamadığını da eklemek gerekmektedir. Kızlık zarının esnek olması ya da doğuştan kızlık zarının tahrip edilmiş delikli bir biçimde bulunması kanamanın olmasını engelleyen hususlardandır.

Bu durumun toplum baskısı sebebi ile çiftler arasında gerginlik yarattığı görülmektedir. Bir kadının ilk ilişki sonrasında kanama yaşamasının bu kadının ilk cinsel birlikteliği olduğunun kanıtı olarak ele alınmasının oldukça yanlış bir bakış açısı olduğunu da iletmek gerekir. Aynı zamanda daha öncesinde cinsel birliktelik yaşayan kişiler de yapılan kızlık zarı operasyonu ile ilk cinsel ilişkisinde kanama yaşayabilir.

Kızlık Zarı Konusunda Uzman Doktora Danışın

Kızlık zarı dikiminin psikolojik faydası konusunda incelemeleri yaparken kişilerin konusunda uzman olan doktorlara danışması gerekmektedir. Bu şekilde elde edilecek olan verimliliğin çok daha yüksek bir seviyeye çıkması sağlanacaktır. Kızlık zarı konusunda alanın uzmanlarına danışmanızın yanı sıra işlem gizliliği konusunda da hassas olan muayenehanelerden yardım almalısınız.

Kızlık zarı dikimi ve kürtaj gibi toplum baskısının hissedildiği konularda kişilerin en sık yaşadıkları sorunların başında merdiven altı mekanların tercih edilmesidir. Bu tür durumların hem fiziksel hem de psikolojik sağlığınız üzerinde büyük sorunlar meydana getirebileceğini de eklemek gerekir.

Sürtünmeyle kızlık zarı gider mi?

Sürtünmenin mahiyetine bağlı olmak üzere kızlık zarının tahrip olup olmadığına karar verilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası ne zaman ilişkiye girilir?

Kızlık zarı dikimi geçici dikim ise sonrasında bir hafta içerisinde  ilişkiye girilebilir. Kalıcı dikim de ise altı hafta ilişkiye girilmez.

Kızlık zarı dikim ücreti ne kadar?

2500-5000TL bandında bu işlemin yapılmasına olanak verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bekaret (Kızlık Zarı) Kontrolü Yapılır mı?

Bekaret (Kızlık Zarı) Kontrolü Yapılır mı? Bekaret diğer adıyla kızlık zarı kontrolü çok basit ve ağrısız bir muayenedir. Kadın doğum uzmanınca yapılır. Ağrısız ve çok basit bir muayenedir. Muayene sı...

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2020

Kızlık zarı dikimi arayışında olan hastalarımızı bilgilendirmek için hazırladığım bu yazı da tüm sorularına yanıt bulmalarını dilerim....

Kızlık Zarı Yırtılması

Kızlık zarı yırtılması sebebi ile yaşanan kanamanın ilk gecede tekrarlanması için kızlık zarının dikimi söz konusu olabilmektedir. Bu konu ile alakalı bilmeniz gereken tüm detaylar yazımızda!...