Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti)

Kızlık zarı, Latince Hymen olarak adlandırılır. İsmini Yunan mitolojisindeki evlilik tanrısından almıştır.

Kızlık zarı, kadının dış genital organlarının arasında, vajene geçiş kısmında bir mukazal kalıntı ile geçişi sınırlayan zar halinde bir yapıdır. Bu zarın yapısı kişiden kişiye değişebilmekle birlikte genellikle 1-2 mm kalınlıkta olup, girişe 1-2 cm mesafede yerleşen doğuştan oluşmuş olan bir zardır. Tıbbi olarak önemi, girişteki geniş açıklığı ince tabaka şeklinde daraltıp kişileri enfeksiyon, yabancı cisim girme gibi nedenlerde çocukluk döneminde korur.
Kızlık zarı, vajen girişini ince şekilde kapatırken, toplumda bekaret simgesi olarak görüldüğü için kişiden kişiye değişen yapısıyla da bazen  kafa karıştırmıştır. Bekaret simgesi olarak ilk ilişkide kızlık zarının kanaması beklentisi, genç kızlarda ciddi baskı oluşturmakta ve sosyal sorunlar doğurmaktadır. Oysa bazı zarlar yapısı gereği kanamayabilir. Bu nedenle mutlaka kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilip değerlendirilmesi gerekmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan kontrol, bu konuda yanlış bilgileri silmek ve doğru bilgilere ulaşmak için oldukça önemlidir.

Zar yapıları kişiye göre değişkenlik gösterse de çoğunluğu ilk ilişkide leke şeklinde kanamaya yol açacak yapıdadır. Tekrarlamak gerekirse kanama olmaması da gayet normaldir.  Toplumumuzda bu konuda kızlarımız baskı görmekte ve bunun çok önemli olduğu küçük yaşlardan beri işlenmektedir. Yanlış ya da eksik bilgiler ve başkaları tarafından anlatılan ciddi kanama öyküleri ile kızlarımız daha da kaygı duymakta ve bu durum ilerde cinsel işlev bozuklukları yaratmaktadır. Çok fazla kanama olmasının sebebi; cinsel bilgi eksikliğine bağlı olarak uygun şekilde yapılmayan, bayanı hazırlayan cinsel kayganlık olmadan yapılan ilişkilerdir.

banu akçal ankara kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı konusu, toplumumuzda çok önemsenen, yanlış yorumlanabilen ve suistimale açık bir konudur. Lütfen bu konulardaki açıkları, eksik bilgi kaynaklarını tercih ederek tamamlamaya çalışmayınız. Rehberinizin alanında tecrübeli, kadın doğum uzmanı olması gerektiğini unutmayınız.

Kızlık zarı muayenesi kişinin kendisi ya da bir yakını tarafından yapılamaz. Muayene kadın doğum uzmanınca yapılır. Kişiye ağrı ve acı hissettirmeden sadece bakarak tanı konulur. Özellikle yaşı küçük olan kız çocuklarında muayene sırasında sedye tercih edilmelidir, çünkü kadın doğumun muayene masası (jinekolojik masa) onlarda psikolojik olarak rahatsız edici olacaktır.