Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir? Cinsel ilişki yaşadıktan sonra kızlık zarının bozulması sebebiyle kızlık zarı diktirmek isteyen kadınlar vardır. Kızlık zarı, cinsel ilişki, vajina içerisinde yabancı bir cisim girmesi gibi sebeplerle bozulur. Kızlık zarı bozulmasında genellikle lekelenme veya kanama meydana gelir. Kızlık zarı, geçici veya kalıcı olarak dikilebilir.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı, vajinal girişte, 2-3 cm kadar içeride bulunan, ortalama 2 mm kalığında bir zardır. Kadınların vajinal enfeksiyonlarından korunmasını sağlayan kızlık zarı, ilk cinsel ilişkide veya vajinanın darbe alması gibi sebeplere bağlı olarak bozulabilir. Kızlık zarının bozulması kanama meydana gelmesinden anlaşılabilir.

Kızlık zarı bozulduğunda kadınların bir kısmında lekelenme veya kanama meydana gelebilir. Ancak bir kısmında kanama meydana gelmez ve kızlık zarının bozulduğu jinekolog muayenesi ile anlaşılabilir.

Kızlık zarı, vajinanın darbe almasından dolayı zedelenebilir. Kızlık zarında meydana gelen zedelenme, kanama veya lekelenme oluşmasına neden olabilir. Kızlık zarında zedelenme olması veya bozulması durumunda dikilmesi mümkündür.

Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdirKızlık zarı geçici olarak veya kalıcı olarak dikilebilir. Genellikle kalıcı kızlık zarı dikimi tercih edilmektedir. Flep yöntemi olarak adlandırılan kızlık zarı dikimi, cinsel ilişkiye girilen kadar kalan bir yöntemdir.  

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı, cinsel ilişkiye girilmesi, vajina içerisine yabancı bir cisim sokulması veya elle bozulabilir. Kızlık zarı bozulması, halk arasında bekaretin kaybedilmesi olarak adlandırılır. Toplum baskısından dolayı birçok kadın kızlık zarı diktirme operasyonu için başvurmaktadır.

Kızlık zarının bozulduğu kanama veya lekelenme meydana gelmesi ile anlaşılabilir. Ancak kadınların bir kısmında ilk ilişki sonrasında kanama meydana gelmez. Bu nedenle kızlık zarının bozulduğu jinekolog muayenesi ile anlaşılmaktadır.

Jinekolog muayenesi esnasında rahim dudakları açılarak kızlık zarı kontrol edilir. Kısa süreli olan bu muayene, adli raporlar için sıklıkla yapılan bir işlemdir. Aynı zamanda kadınlar, bekaret kontrolü için bu muayeneye girmektedir.

Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdir: Kızlık zarı bozulduktan sonra dikilmesi mümkündür. Yakın zamanda ilişkiye girecek olan kadınlara geçici kızlık zarı dikimi yapılır. Uzun süre ilişkiye girmeyecek kadınlara ise kalıcı kızlık zarı dikimi yapılmaktadır. Her iki kızlık zarı dikimi, cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Cerrahi işlem sonrasında ilişkiye giren kadınlarda kanama meydana gelir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdir: kızlık zarı dikimi kalıcı veya geçici olarak yapılmaktadır. Kızlık zarı dikiminin çeşitlerine hastalar karar vermektedir. Uzun süre cinsel ilişkiye girmeyecek olan kadınlara kalıcı kızlık zarı dikimi yapılır. Kısa süre içerisinde ilişkiye girecek kadınlara geçici kızlık zarı dikimi yapılmaktadır.

  • Kalıcı kızlık zarı dikimi Flep yöntemi olarak adlandırılır ve cinsel ilişkiye girene dek bozulmaz.
  • Flep yönteminde vajina alt duvarından bir doku çıkarılır ve vajina yan duvarına doğru kızlık zarı oluşturacak şekilde bir prosedürdür.
  • Bu işlem sonrasında ilişkiye giren kadınlarda kanama meydana gelir.
  • Kalıcı kızlık zarı dikimi, ilişkiye girilmediği sürece bozulmaz.

Flep Yöntemi İle Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdir: Kızlık zarı dikiminde en çok tercih edilen yöntem, Flep yöntemidir. Kızlık zarı, farklı sebeplerden dolayı bozulabilir. Kızlık zarının bozulması halinde kanama veya lekelenme meydana gelir.

Her kadında görülmeyen bu etki, kadının bakire olduğunu gösteren bir etken olarak görülür. Bu nedenle toplum baskısından dolayı kızlık zarı diktirmek isteyen birçok kadın vardır. Kızlık zarı dikildiğinde ilk ilişki sonrasında kanama meydana gelir.

Kızlık Zarı Onarımı Ne Zaman Yapılabilir?

Kızlık zarı onarımı, kızlık zarının bozulmasının ardından herhangi bir zamanda yapılabilir. Yapılacak olan işleme göre süresine karar verilmesi gerekir. Kızlık zarı dikimi yapacak kadınlar, kısa süre içerisinde ilişkiye girecekse, ilişkiye girecekleri tarihten 1 hafta öncesinde geçici kızlık zarı dikimi yaptırabilir.

Kalıcı kızlık zarı onarımı, kızlık zarının bozulması ardından herhangi bir süre içerisinde yapılabilir. Bu yöntem, kalıcı bir yöntem olmasından dolayı ilişkiye girilecek olan tarih farklılık göstermez.

Kızlık Zarı Dikiminden Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonrasında ilişki zamanı dikişler tam iyileştikten sonra olmalıdır. Bu süre yaklaşık olarak dikişten sonraki 4-6 haftadır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Var mı?

Kalıcı kızlık zarı dikimi için flep yöntemi kullanılır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Dayanır?  

Kalıcı kızlık zarı ilişkiye girilene kadar dayanır. Yine de doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Özellkle ilişki öncesi kontrol önerilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bekaret (Kızlık Zarı) Kontrolü Yapılır mı?

Bekaret (Kızlık Zarı) Kontrolü Yapılır mı? Bekaret diğer adıyla kızlık zarı kontrolü çok basit ve ağrısız bir muayenedir. Kadın doğum uzmanınca yapılır. Ağrısız ve çok basit bir muayenedir. Muayene sı...

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Ankara kızlık zarı, vajina ağzının çevresinde yer alan ince bir zardır. Bir kızlık zarı cinsel ilişki veya travma yoluyla yırtıldığında veya delindiğinde, birçok kadın dokuyu yenileme arzusuna sahip o...

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık zarı zedelenmesi, vajinanın şiddetli bir darbe alması, içerisine parmağın sokulması ve cinsel ilişkiye girilmesi durumunda meydana gelir. Kızlık zarında meydana gelen zedelenme veya bozulma, ka...