Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı?

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır mı? Özellikle Türk toplumundaki yetiştirilme tarzı nedeni ile kızlık zarı ve bekaret durumlarının kültürdeki yerinin namus kavramı ile ilişkilendirildiğini ne yazık ki biliyoruz. Böylesi bir durum söz konusu olduğu için çoğu kadın, kızlık zarı dikimi gibi işlemleri yaptırmak zorunda kalıyor. Peki, bu işlemi yaptıran kadınlarda kızlık zarı dikimi anlaşılır mı? Sorunun yanıtını ve merak ettiklerinizi aşağıdaki alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Bilindiği üzere kadınların anatomisinde kızlık zarı olarak adlandırılan ve genellikle ilk ilişki sonrasında meydana gelen baskı ile yırtılan bir tabaka bulunmaktadır. Bu zarın tanımı ise; hiç ilişkiye girmemiş kadınlarda bulunan ve döl yolunun ağzını daraltan; cinsel ilişki esnasında yırtılmasından kaynaklı olarak kanayan yarım ay biçiminde bir zar olarak yapılabilmektedir. Bu zarın aslında çeşitli görevleri bulunsa da ne yazık ki toplumumuzda çoğu kişi için bekaret ve namus gibi kavramların anlaşılması açısından bilinmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı sorusundan evvel bu dikim işleminin nasıl yapıldığını sizlere anlatalım. Aslında kızlık zarı için 2 adet dikim türü bulunmaktadır. Bunları; geçici ve kalıcı dikiş olarak nitelendirebiliriz. Bu dikiş türlerinin nasıl yapıldığı ve anlaşılıp anlaşılmadığını aşağıdaki alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Geçici dikiş ( Geçici kızlık zarı dikimi ) işlemi: Genellikle ilk cinsel deneyimini yaşamış ya da bir kaza sonucu kızlık zarında yırtılma meydana gelen kızlar, evlilik öncesinde bu işlemi tercih etmektedir. Bu işlemde yırtık geçici olarak dikilir ve dikimden sonraki ilk cinsel ilişkide zar yeniden yırtılır. Geçici olarak yapılan dikim işlemleri de eş tarafından anlaşılmaz. Yani cinsel ilişki esnasında bu dikimin anlaşılması mümkün değildir. İlişki esnasında zar yeniden yırtılacağı için kanama aynı ilk yırtılmadaki gibi meydana gelir. Bu sebeple de anlaşılması ya da ilişki esnasında hissedilmesi mümkün değildir. Yalnız alanında uzman bir kadın doğum doktoru bu işlemi anlayabilmektedir.

Kalıcı (Flep Kaydırma) Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kalıcı olarak dikim işlemi de düğün öncesinden daha önce yapılan bir işlem olduğu için haliyle dikiş işlemi sonrasında kişinin iyileşmesi ve dikişin kaybolması için daha fazla zaman olacaktır. Geçici dikişte olduğu gibi düğün öncesi yaptırılmadığı için iyileşmesi adına daha çok zaman söz konusudur. Bu yöntemle yapılan dikişte de yine geçici zar dikim işleminde olduğu gibi cinsel ilişki esnasında anlaşılması mümkün değildir. Yine aynı şekilde ilişki esnasında zar yeniden yırtılacağı için kanama meydana gelecektir. Yani bu işlem de partner tarafından hissedilmeyeceği ve fark edilmesi mümkün olmayacağı için endişelenecek bir durum yoktur. Bu işlemi de yine alanında uzman olan bir doktor anlayabilmektedir. Fakat bir başkasının anlamasının mümkün olmayacağını yeniden belirtebiliriz.

Kızlık Zarı Dikimi Uzmanlar Tarafından Anlaşılır mı?

Yukarda belirttiğimiz üzere kızlık zarı yırtılmasına karşın yapılan bu dikiş işlemleri başkaları tarafından anlaşılmasa da aynı durum işin uzmanları için de geçerli mi? İşte bu durum yine kızlık zarı dikimi anlaşılır mı sorusunu gündeme getirecektir. Öncelikle kızlık zarının herhangi bir jinekolojik muayene esnasında anlaşılmayacağını belirtebiliriz. Fakat bu konuda özellikle bir muayene durumu söz konusu ise o zaman alanında uzman olan kişiler bu durumu anlayacaktır. Fakat bu durum anlaşıldığında eğer 18 yaşın üzerinde bir bireyseniz sonuç yalnızca sizlere söylenmektedir. Yani bu konu dahilinde de endişelenecek bir durum yoktur diyebiliriz.

Peki, kızlık zarı doğumda anlaşılır mı? Hamilelik için cinsel ilişki yaşanması gerektiği için kızlık zarı zaten yeniden yırtılacaktır. Bu durumda hamilelik esnasında yırtılan kızlık zarından dikim işlemi anlaşılmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Kayıtlara Geçer mi?

Hayır, bekaret testi ya da kızlık zarı dikimi gibi işlemlerin hiçbiri kayıtlara geçmemektedir. Ancak adli bir durum varsa o zaman bu işlemler zorunlu olarak kayıtlara geçebilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Ücreti Ne Kadar?

Kızlık Zarı dikimi için gerekli olan ücret yıldan yılda değişse de günümüzde bunun tutarı şu an için; 3 ila 5 bin civarı arasındadır.

Geçici Kızlık Zarı Anlaşılır mı?

Hayır, geçici kızlık zarı dikim işlemi ilişki esnasında partner tarafından anlaşılmaz.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı, Latince Hymen olarak adlandırılır. İsmini Yunan mitolojisindeki evlilik tanrısından almıştır. Kızlık zarı, kadının dış genital organlarının arasında, vajene geçiş kısmında ...

Kızlık Zarı Dikiminin Psikolojik Faydası

Kızlık Zarı Dikiminin Psikolojik Faydası Kızlık zarı vajinanın bir buçuk santim kadar içerisinde yer alan dokudur. Bu dokunun orta kısmında açıklık vardır. Bu zar cinsel ilişki ile tahrip olur, halk a...

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilenler

Kızlık Zarı Hakkında Merak Edilenler Kızlık zarı bozulması nasıl olacağı beklentisi ve korkusunun nedeni bu olayı isimlendirme ile başlı başına bir kaygı yaratır. Kızlık zarı patlaması kesin...