Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Tıbbi olarak kızlık zarı onarımı mümkündür. Bu işleme hymenoplasti adı verilir. Jinekologlar ve kadın doğum uzmanları tarafından yapılmaktadır. Bu işlemin yapılıp yapılmadığını sadece adli tabipler ve kadın doğum uzmanları anlayabilirler. Her kadın doğum uzmanı bazı değişik sebeplerden dolayı bu işlemi yapmayabilir.

Kızlık zarı dikimi iki şekilde yapılabilmektedir;

  1. KALICI DİKİM: Evlenmeden ve cinsel birleşme olmadan uzun süre önce yapılan estetik bir düzeltme ile yapay kızlık zarı yapılmaktadır. Kalıcı dikim olarak adlandırılan bu yöntem tıpta hymenoplasti ve himenoplasti’dir.
  2. GEÇİCİ DİKİM: Evlenmeden 2-3 gün önce kızlık zarına koyulan dikiş ile yapılmaktadır. Her iki yöntemde lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Fazla kanama ve operasyon riski olmayan, 15-30 dakika içerisinde tamamlanan işlemlerdir.

Bu işlemlerin yapılması etik ve hukuki olarak tartışılmalıdır. Bu konu ahlaken çok önemli olduğu için, genç kızların psikolojisini bozabilmekte, tüm hayatını etkilemektedir. Bu sebepten dolayı genç kızların güvenilir muayenehanelerde bu işlemi yaptırmaları ve özel bilgilerinin paylaşılmaması  gereklidir.