Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı , çeşitli nedenlerle zarar gördüğünde isteğe bağlı olarak onarılabilen bir dokudur.Kızlık zarı onarımı Ankara’da kadın doğum uzmanlarınca  yapılmaktadır.Onarım için başvuran hastaya önce yöntemler hakkında bilgi verilmektedir .Geçici ve kalıcı olarak bilinen iki yöntem vardır .

İşlem için uygulanan anestezi  şekline yine hastamızla konuşularak karar verilir.İşlem sırasında ağrı hissedilmemesi için anestezi lokal veya sedasyon(uyutularak) yapılabilir.Lokal anestezide sadece o bölge uyuşur .Ancak hasta uyanıktır. Sedasyon yönteminde ise hasta 4 saat aç ve susuz gelir,bu yöntemde hasta uyur.

GEÇİCİ dediğimiz kızlık zarı dikimi işlemi ilişkiden 1-3 gün önce yapılır .Yöntemde kullanılan dikişler asla dışarıdan görülmez ve ilişkide hissedilip fark edilmez .Kanama kesinlikle  sağlanan yöntemdir .Bu yöntemde de  hasta isteğiyle anestezi şekli değişebilmektedir .

KALICI (FLEP) YÖNTEMİ  ile kızlık zarı onarımı için ilişkiden 6-8 hafta önce başvurulmalıdır. Buradaki süre onarımın tam iyileşmesi için gerekmektedir .Flep yönteminde hasarlı olan kızlık zarı alınarak, sağlam alan mukoza dokusundan yeni bir zar oluşturulmasını içerir. Esnetik olarak yine dışarıdan fark edilemeyen bir yöntemdir .Dikişlerin sonradan alınmasına gerek kalmaz .Kendiliğinden eriyen dikişler ve dışarıdan fark edilmeyecek şekildedir. Onarım sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler özellikle doktorunuz tarafından yapılan tüm önerilere uymanız ,kontrole gitmenizdir. Bu yöntemde çok başarılı bir şekilde tamamlanan ve kanama yaratan bir prosedürdür.İşlem sırasındaki anestezi yine hasta isteğine bağlıdır. Ancak sedasyon yönteminin kalıcı onarımda işlemin rahatlığı açısından faydası olacaktır.

Hasta bilgilendirme ve muayenelerinde hasta mahremiyeti ve bilgilerin hasta hekim arasında özel olduğu başvurulan kurum tarafından göz ardı edilmemelidir.

Kurum seçerken mutlaka kadın doğum uzmanınca yapılan tecrübeli merkez başvurusu da hasta tarafından göz ardı edilmemelidir.

Kızlık zarı toplumumuzda ki önemi ve toplumumuzun değer yargılarında çok hashas bir konudur.Kızlık zarı ilk ilişkide kanar mı  ,kanama olmazsa ne olur ,bu gibi kaygıların kişide oluşturduğu psikolojik bir travma vardır.Kız çocuklarımızda aşırı stres sonucu kaygı , cinsel işlev bozukluklarına bile yol açabilmektedir.Bu kadar hashas bir konuda doğru bilgilendirme kanamanın bazı kızlık zarı tiplerinde olmayacağı detaylı olarak  sitemde diğer başlıklar altında anlatılmıştır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızlık Zarı Kanaması

Kızlık zarı kanaması özellikle ilk gecede  bizim gibi Müslüman toplumlarda çok sık olarak beklenen bir olaydır. Başka bir deyimle bakirelik kavramı toplumumuz da hiç bir zaman yerini kaybetm...

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı, Latince Hymen olarak adlandırılır. İsmini Yunan mitolojisindeki evlilik tanrısından almıştır. Kızlık zarı, kadının dış genital organlarının arasında, vajene geçiş kısmında ...

Evlilik Öncesi Kızlık Zarı Dikimi

Evlilik Öncesi Kızlık Zarı Dikimi Gerek bizim gerekse bir çok toplumun değer yargılarının içinde, kızlık zarı kanaması tabusunu yıkmak mümkün olmamıştır. Bu nedenle pek çok kız çocuklarımız gereksiz y...