Kızlık Zarı

Kızlık Zarı

Kızlık zarı (himen), kadınlarda vajinal açıklığı çevreleyen ve kısmen kaplayan zarımsı bir dokudur. Vajinanın 2-3 cm kadar içerisinde ve 2-3 mm kalınlığında bir dokudur. Oldukça fazla şekil alabilen bu doku genellikle hilal şeklindedir ve kılcal damarlarla çevrilidir. Kızlık zarı dikimi, isminden dolayı zar gibi düşünülüyor olsa da aslında bir zar değildir. Anne karnında embriyonun dış genital organ gelişimi 7-12. haftasında olmaktadır. Erkek bebekte genital duvarlar birleşerek testisin içerisinde bulunan deriyi oluştururken, kız bebekte ise genital duvarlar ayrılarak labia major (dış dudaklar) ve labia minor (iç dudakları) oluşturur. Hymen de bu ayrılma sonrasında arada kalan ince dokudur. 1/1000 oranda hymen olmama ihtimali vardır.
 
Bugüne kadar işlevsel (fizyolojik) görevi tam olarak açıklanamamıştır. Genellikle özel bir görevinin olmadığı düşünülmektedir. Fakat bazı araştırmacılar, yabancı cisimler ve mikroorganizmanın vajina içine girişini önlediğini ileri sürmüştür.
 
KAÇ ÇEŞİT KIZLIK ZARI VARDIR?
 
En sık görülen halkalı kızlık zarıdır. Kadınların %70-95’inde bu şekildedir. Halka şeklindedir ve vajina girişinde olup, ortasındaki delik de halka şeklindedir. Ortasındaki delik fazla esnek ve geniş olduğu zaman kanama olmamaktadır. Bu durumdan dolayı cinsel ilişkide bir takım endişeler yaşanmaktadır.
Dört çeşit kızlık zarı vardır. Bunlar;
  • Delikli Hymen (Kribriform Hymen)
  • Bölmeli Hymen (Septalı Hymen)
  • Yarımay Hymen (Ksentrik Hymen)
  • Deliksiz Hymen (İmperfore Hymen)
Kızlık zarı günümüzde saflığın ve temizliğin göstergesi olduğunu için birçok nedenden dolayı kızlık zarı onarımı yapılması gerekmektedir. Genç kızlar daha önceden yaşadıkları bir ilişkiyi yanlış anlaşılmamak için diktirmek isteyebilirler. Bazıları ise ilk gece kanamasını ailelerine göstermek için bu işlemi yaptırmaktadırlar.