Kızlık Zarı

Kızlık Dikimi Nerede Yapılır

Kızlık Dikimi Nerede Yapılır Kızlık Dikimi Nerede YapılırKızlık zarı Ankara’da muayenehane de, özel klinikler de, hastane de dikilebilir. Kızlık zarı dikiminde tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca dikim gerçekleştirilmektedir. Seçilen merkezde steril şartlar sağlanmalı ve hasta mahremiyeti mutlaka aranmaktadır. Hastalarımızın bilgi gizliliği için de rahatlıkla mağduriyetlerini gündeme getirmelerine izin verilmelidir.

Kızlık zarı çeşitlerini anlatırken de değindiğimiz gibi, zar çok çeşitlidir ve her zar kanamaz. Kızlık zarının ilişki ile kanama beklentisi genç kızlarımız da ciddi kaygı yaratmaktadır. Yanlış ve eksik cinsel bilgilendirmeler de buna eklenince bazen bu durum vajinismus gibi cinsel işlev bozukluklarını arkasından getirmektedir. Kızlık zarı kanamaması gibi doğal bir sonuç toplumumuzda çok suiistimale uğrayıp ciddi travmalar yaratmaktadır. İşte bu nedenle ailelere ve eğitmenlere çok ciddi görev düşmektedir. Bu görev asıl olarak eğitimde yer almasını sağlayacak olan yöneticilerimize düşmektedir. Vajinismus gibi kaygı nedeniyle ilişkide bulunamayan çiftlerimize yardımcı olduğum tedavilerimde özellikle kızlık zarım patlar, ciddi kanamam olur kaygıları yanında ya kanamazsam kaygısı da yer teşkil etmektedir. Bu kaygıları azlatmanın yolu doğru bilgilendirmedir.

Kızlık zarı, ilişki sırasında bir kaç yerden zedelenerek hafif leke tarzında kanamayla ilişkiye izin verir. Yani ciddi bir kanama uygun yeteri kadar kayganlık sağlanmış bir ilişkide olmaz. Kızlık zarı esnek bir zardır. Kızlık zarı patlamaz, ilişkide kayganlık sağlanmışsa yırtılıp ciddi kanamaya yol açmaz. İlişki ağrılı değildir.

Kızlık zarı dikiminde lokal veya sedasyon ile uyutularak şeklinde anestezi uygulanmaktadır. Uygulama sırasında hasta ağrı hissetmez işlem bitince normal yaşantısına dönebilir. Ancak enfeksiyon açısından ve dikişler zarar görmemesi açısından 7-10 gün özellikle kalıcı (flep) yöntemi uygulandı ise doktor uyarıları ve reçetesi eksiksiz uygulanmalıdır. 3-6 hafta arasında spor gibi dikişleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. En az iki hafta havuz deniz yasak olması hatta bunun için bile 3-6haftaya uzaması yasakların doğrudur. Dikişler açısından tuvalet temizliğinin önden arkaya olması önemlidir. Doktorun çağırdığı kontrole ve pansumana uyulması başarıyı etkileyen faktörlerdir.

Kızlık zarı dikimi için kullanılan dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Dikişler dışarıdan görülmezler. Başka birisi tarafından dikiş atıldığı anlaşılamaz. Dikiş işleminde steril çalışılmaktadır. Bu işlem daha sonra doğurganlığını ve normal doğumu etkilemez. Dikişi almaya gerek yoktur. Kızlık zarı dikimi yapıldığı ancak dikkatli bir jinekolog veya plastik cerrahi gibi bir branş tarafından yapılacak muayene ile anlaşılır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben içe boşalmama yöntemiyle ilişkiye girdim ilişkiden 7 ve 11 gün sonra kan testi yaptırdım ikiside negatif çıktı korkularım yüzünden adet söktürücü kullandım âdet söktürücü bitiminde 3 veya 4 gün sonra âdet oldum adetim üç gün sürdü daha öncekiler beş altı gün surebilirdi ve ilişkiden bir ay sonra evde iki kere de gebelik testi yaptım negatif çıktı şimdi sormak istediğim hamile olma riski varmı hala bu arada,45 yaşındayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir