Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kısırlık Tanısı

Kısırlık tanısı koyma aşamalarında kadınlarda ve erkeklerde farklı tetkikler yapılmaktadır. Kısırlığın çok farklı sebepleri olabilmektedir. Bunların en başında genetik bozukluklar gelmektedir. Genetik bozukluklar sebebi ile hem kadınlarda hem de erkeklerde çocuk sahibi olma ihtimalinin ortadan kalkması görülebilmektedir. Bu aşamada kısırlık sorunu ile karşılaşan çiftlerde sorunun ortalama büyük bir kısmının erkeklerden kaynaklandığını da eklemek gerekmektedir. Sperm kalitesinin düşük olması ya da sperm sayısının yetersiz olması çocuk sahibi olmayı zorlaştırmaya neden olan temel faktörlerdendir.

Kısırlık Türleri Nelerdir?

Kısırlık tanısı konulurken primer ve sekonder infertilite şeklinde incelemeler yapılmaktadır. Primer infetilite daha öncesinde hiç çocuk sahibi olmamış olan bir kadının kısır tanısı almasıdır. Sekonder infertilite ise daha öncesinde doğum yağan bir kadının kısırlık tanısı almasıdır. İkinci türde doğumun başarı ile tamamlanıp tamamlanmadığı ya da çocuğun ölü doğması dikkate alınmayacaktır. Kısırlık türleri konusunda bu şekilde incelemenin yapılması gerekmektedir. Kısırlık tanısı koyulurken bir diğer unsurun da sterilite olduğunu belirtmek gerekir. Kısırlık kapsamında belirli tedaviler ile çocuk sahibi olma olasılığı devam ederken sterilite kapsamında kişilerin çocuk sahibi olma olasılığının tamamen ortadan kalktığının belirtilmesi gerekir. Sterilite sebebi ile kişilerin sorun yaşamasının asıl sebebi genetik unsurlar, yaşanan kazalar, organ yoklukları, çocuk sahibi olmak için gerekli olan organ yapısının gelişmemiş olması gibi hususlar olabilmektedir. Sterilite kapsamında uygulanan başarılı bir tedavi protokolü söz konusu değildir.

Semen Testi Nedir?

Semen testi erkeklere uygulanan bir kısırlık testi olarak da tanımlanabilmektedir.

  • Semen meni olarak da tanımlanmaktadır. Kişilerin menisinde sperm olup olmadığı, sperm kalitesi ve sperm sayısı analiz edilmektedir.
  • Bu testin gerekli görülmesi durumunda 2 kere tekrarlanması istenebilmektedir. Eğer sperm mevcutsa fakat kalitesi iyi değilse bunun kalitesinin iyileştirilmesi için gerekli olan önlemlerin alınması mümkündür. Erkeklerde hem sperm sayısını hem de kalitesini artırmak amacı ile farklı tedavi metotları kullanılmaktadır.
  • Sperm testi yapılmasının akabinde kadınların test aşamasına geçiş yapılarak onların yumurtalıkları incelenecektir. Bunun yanı sıra yumurtalıklara giden kanallar da analiz edilecektir. Kanalların tıkalı olması ya da yumurta üretiminin olmaması büyük sorun yaran kısırlığa sebep olan unsurlar arasındadır.

Semen testinde bir sorun çıkmaması durumunda sorunun erkekten kaynaklanmadığı anlaşılmaktadır. Sorunun kadından kaynaklanması durumunda tüp bebek gibi seçeneklerden de istifade etmenize olanak verilmektedir. Siz de semen testi aracılığı ile erkekte sorun olup olmadığını anlamanızın sonrasında kadındaki analizlere geçiş yapabilirsiniz. Bu alanda daha öncesinde başarılı çalışmalara imza atmış olan doktorları ekipleri tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

Yaşam Şartları ve Kısırlık

Yaşam şartları ile kısırlığın yakından ilişkili olduğu yapılan çalışmalarda bir kere daha ispat edilmiştir. Çalışmalarda stres seviyesi yüksek olan kişilerin hem çocuk sahibi olma hem de gebelik sürecinin tamamlanması konusunda sıkıntı yaşadıkları görülmektedir. Bunun yanı sıra psikolojik ortam ve çevresel ortamın da hem doğacak olan çocuğun sağlığını hem de çocuk sahibi olma olasılığını yakından etkilediği görülmektedir. Yaşam şartlarının bir diğer boyutu da kontroller ile alakalıdır. Yeterince düzenli doktor kontrolüne gitme imkanı olmayan kişilerin infertilite teşhisi ve tedavisi konusunda fırsat eşitsizliklerine tabi olacağı da görülmektedir. Yaşam şartlarının her sağlık sorununda olduğu gibi kısırlık ve sterilite hususunda da etkili olduğu fark edilir.

Kısırlık ve Kürtaj

Kısırlık tanısı koyulan kadınların bir kısmının kürtaj operasyonundan sonra bu sorun ile mücadele etmek zorunda kaldığı görülmektedir. Kürtajın sadece alanında uzman olan ekipler tarafından verilen yasal tarihler arasında yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde kısıtlık ve kürtaj arasında sıkı bir ilişkinin olduğu da belirtilmelidir. Kürtaj işleminin sonrasında kişilerin enfeksiyon kapması ya da rahmin bu süreç içerisinde zarar görmesi durumunda yeniden çocuk sahibi olmanın oldukça zor bir hal alacağının da eklenmesi gerekir.

Kısırlık tanısı nasıl konur?

Kısırlık tanısının konulması ile alakalı olarak kadınlarda yumurta üretiminin hiç olmaması ya da yumurta üretilse dahi döllenme aşamasında sorun yaşanmasıyla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Kısırlık kaç yaşında belli olur?

Kısırlık teşhisi için bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Her yaştan kişinin kısırlık tanısı alması söz konusu olabilmektedir.

Kısır olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Jinekologunuza görünerek bu konuda daha detaylı bir muayene olma hakkını elde edebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tedavisi Ankara

Kısırlık Tedavisi Ankara Korunmasız 1 yıl süreyle düzenli ilişki olmasına karşın çocuk sahibi olamama durumudur. Ancak anne yaşı ileri ise bu 3 – 6 aya kadar inebilen bir süredir....

İnfertilite Nedenleri

İnfertilite Nedenleri Kısırlık nedenleri incelendiği zaman özellikle genetik faktörlerin etkin olduğu görülmektedir. Erkek ve kadın kısırlığına dair bilinmesi gereken detaylar yazımızda....

İnfertilite ve Sterilite Arasındaki Fark

İnfertilite ve sterilite arasında asıl fark birinde çocuk sahibi olma olasılığı devam ederken, bir diğerinde çocuk sahibi olmanın imkansız konumda olmasıdır....