Vajinismus

Kegel Egzersizi Nedir Nasıl Yapılır

Kegel Egzersizi Nedir Nasıl Yapılır Pelvis tabanını bir hamak misali sarıp üreme ve boşaltım sistemlerini kontrolünde tutan kaslara pelvik taban kasları denir. Bu kasları güçlendirmek için yapılan ve kasların kontrolünü sağlayan egzersizlerede kegel egzersizleri denir. Egzersizleri bulan kişinin adıyla anılır. ( DR. ARNOLD KEGEL )

Kegel Egzersizi Vajinismus Tedavisi

Kegel egzersizi sadece Vajinismus değil pek çok nedenle kullanılır. Özellikle kasların zayıflamasına yol açan doğum sonrası, menapoz gibi dönemlerde bunun dışında idrar kaçırmaya yol açan problemlerde de kontrolü sağlamak için kullanılır. Kegel egzersizi ile istemli kontrolün pelvik taban kaslarında sağlanması vajinismus tedavisinde ana unsurlardan birini oluşturmaktadır. Düzenli egzersiz cinsel yaşamı olumlu etkileyecektir.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Hastalarımıza bu egzersizi anlatmanın en iyi yolu tuvalette idrarınızı yaparken tutup, tekrar bırakın bu sırada kasılıp gevşeyen kaslarda kontrolü sağlayan bu egzersizdir. Kegel egzersizi yapmak çok kolay ve basittir. Rahat olduğunuz bir anı seçip başlayabilirsiniz. Sırt üstü uzanarak veya oturarak yapmaya başlayabilirsiniz bunun dışındada her konumda denenebilir. Önce derin nefes alıp 3-5 sn idrarı tutar gibi kasıp 5 sn bu şekilde kalıp tekrar nefesi verirken de 3-5 sn gevşetin. Bu aşamada karın ve uyruk kaslarını kasmamalısınız. Egzersize bu kaslar dahil olmamalıdır. Rahat anlayıp yapılması için pelvik taban kaslarının doğru keşfedilmesi önemlidir.

Az öncede değindiğimiz gibi bu kaslar en kolay şekilde tuvalette idrar yaparken tutup tekrar bırakmaya çalışmakla keşfedilebilir. Kegel egzersiz sayısı 25-100 e kadar ritmik ara ara yapılarak kaslar 6-8 haftada ancak cevap vermeye başlar. Kasların kazandığı bu güç sayesinde idrar ve boşaltım sistemi de çok büyük fayda sağlayacaktır. Egzersizlerin cinsel disfonksiyonların tedavisindeki yeri ise yatsınamaz. Pelvik taban kaslarını güçlenip kontrolün istemli olarak sağlanması işte Vajinismusta tedavimizin ana prensibi budur.

Vajinismus korku ve kaygılar nedeniyle istemsiz olarak pelvik taban kaslarını kasmaktır. Kasma tamamen bilinçdışıdır. Tedavi sırasında öğrettiğimiz kegel egzersizleri ile öncelikle hastalarımız kasları keşfetmektedir, sonrasında kaslardaki kontrolü sağlamaktadır. Vajen girişini tamamen destekleren bu kaslardaki kontrol ve gücün kegel egzersizi ile sağlanması kadın cinsel yaşamında etkili olduğu kadar idrar ve boşaltım sistemi içinde önemlidir. İdrar kaçırma şikayetlerinin tedavisinde başvurulan egzersizlere, erkek cinsel işlev bozukluğu(özellikle erken boşalmalarda da) başvurulmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button