Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı, çeşitli nedenlerle zarar gördüğünde isteğe bağlı olarak onarılabilen bir dokudur. Kızlık zarı onarımı Ankara’da kadın doğum uzmanlarınca yapılmaktadır. Onarım için başvuran hastaya öncelikli olarak kullanılan yöntemler hakkında bilgi verilmektedir. Kızlık zarının onarımında geçici ve kalıcı olarak bilinen iki yöntem vardır.

İşlem için uygulanan anestezi şekline hastamızla konuşularak karar verilir. İşlem sırasında ağrı hissedilmemesi için anestezi lokal veya sedasyon (uyutularak) şeklinde yapılabilir. Lokal anestezide sadece işlem yapılacak bölge uyuşturulur. Ancak hasta uyanıktır haldedir. Sedasyon yönteminde ise hasta kliniğimize 4 saat aç ve susuz olarak gelir, bu yöntemde hasta işlem boyunca uyutulur.

GEÇİCİ dediğimiz kızlık zarı dikimi işlemi ilişkiden 1-3 gün önce yapılır. Yöntemde kullanılan dikişler asla dışarıdan görülmez ve ilişkide hissedilip fark edilmez. Kesin olarak kanama sağlanan bir yöntemdir. Bu yöntemde de hasta isteğiyle anestezi şekli değişebilmektedir.

KALICI (FLEP) YÖNTEMİ ile kızlık zarı onarımı için ilişkiden 6-8 hafta önce başvurulmalıdır. Buradaki süre, onarımın tam olarak iyileşmesi için gerekmektedir. Flep yönteminde hasarlı olan kızlık zarı alınarak, sağlam olan mukoza dokusundan yeni bir zar oluşturulmaktadır. Estetik olarak yine dışarıdan fark edilemeyen bir yöntemdir. Dikişlerin sonradan alınmasına gerek kalmaz. Dikişler kendiliğinden erir ve dışarıdan bakıldığında fark edilmez. Onarım sonrası dikkat edilmesi gereken şeylerden en önemlisi, doktorunuz tarafından yapılan tüm önerilere uymanızdır ve belirlenen zamanda kontrole gitmenizdir. Bu yöntem de çok başarılı bir şekilde tamamlanan ve kanama yaratan bir prosedürdür. İşlem sırasındaki anestezi yine hasta isteğine bağlıdır. Ancak kalıcı onarımda sedasyon yönteminin seçilmesi, işlemin rahatlığı açısından fayda sağlayacaktır.

Hem bilgilendirme hususunda hem de muayene konusunda hasta mahremiyeti ilk prensibimizdir. Bilgilerin hasta-hekim arasında özel olduğu, başvurulan kurum tarafından göz ardı edilmemelidir.

Kurum seçerken tecrübeli bir kadın doğum uzmanının olduğu merkezlerin seçimi, hasta tarafından dikkat edilecek en önemli husus olmalıdır.

Kızlık zarı konusu, toplumumuzda önemi olan ve toplumumuzun değer yargıları arasında bulunan çok hassas bir konudur. Kızlık zarı ilk ilişkide kanar mı, kanama olmazsa ne olur, bu gibi kaygıların kişide oluşturduğu psikolojik bir travma vardır. Kız çocuklarımızda aşırı stres sonucu cinsel işlev bozukluklarına bile yol açabilmektedir. Bu kadar hassas bir konuda doğru bilgilendirmelere detaylı olarak sitemizde ulaşabilirsiniz.