Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Ankara kızlık zarı, vajina ağzının çevresinde yer alan ince bir zardır. Bir kızlık zarı cinsel ilişki veya travma yoluyla yırtıldığında veya delindiğinde, birçok kadın dokuyu yenileme arzusuna sahip olur. Bazıları ise kızlık zarı olmadan doğar veya kültürel nedenlerle kızlık zarının kalıcı olarak onarılmasını ister. Kızlık zarı dikimi, bir kadının yırtılmış kızlık zarını onarmak için klinik olarak doğrulanmış tıbbi bir prosedürdür.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Ankara kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi öncesinde vajinal bölgeye lokal anestezi yapılır. Bölge uyuştuğunda, jinekolog kızlık zarının yırtılmış kalıntılarını birbirine dikmek için çok ince dikişler kullanır. Kullanılan dikişler çok küçük ve kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Dikişler yaklaşık 15 gün içinde çözülür.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılır?

Ankara kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında bölgenin tamamen iyileşmesi yaklaşık 1-1.5 ay sürer. Bu nedenle, evlenecekseniz düğünden en az 2 ay önce yaptırmanız iyi bir karardır. Bununla birlikte, kızlık zarı vajinal bir aktiviteden geçmedikçe veya ağır fiziksel egzersizler yapılmadıkça otomatik olarak yırtılmadığından, erken yaptırmak sizi stresten ve sürekli kaygıdan kurtaracaktır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Yapıldığı Anlaşılır mı?

Ankara kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi sırasında kullanılan dikişler son derece ince ve eriyebilir niteliktedir. Bir veya iki ay içinde, doğal ve sentetik olarak yeniden yapılandırılmış bir kızlık zarı arasında pratik olarak görünür bir fark yoktur. Herhangi birinin kızlık zarı dikimi yaptırdığınızı da anlaması bu nedenle mümkün değildir. Ancak bir jinekolog detaylı muayene sırasında böyle bir işlem yapıldığını anlayabilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Kesin Kanar mı?

Kimse size kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında cinsel ilişkiye girdiğinizde kanama olacağına dair garanti veremez. Doğal bir kızlık zarı ile bile kanama garanti edilemez. Bazı kadınlarda kızlık zarı ilk anda yırtılırken, bazılarında sadece esneyip daha sonra yırtılabilir veya hiç yırtılmayabilir. Bu nedenle kesin kanama olup olmayacağı belli değildir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Garantili mi?

Ankara kalıcı kızlık zarı dikimi garantili bir işlemdir. Geçici onarım olmadığı için işlemden yıllar sonra bile cinsel ilişki sırasında kanama olması mümkündür.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Kaç Dakika Sürer?

Ankara kızlık zarı dikimi prosedürü genel olarak 30 dakika ile 1 saat arasında süren kısa bir işlemdir. Ancak, temel hazırlık süresi, anestezi, işlemin kendisi ve anestezinin geçmesi için geçen süreyi sayarsak, tüm işlemler için gereken süre 3-4 saat arasında olacaktır. Diğer yandan kimi zaman hastaların kızlık zarı parçaları dikim için yeterli olmayabilir. Bu durumda vajina astarından alınan doku ile uygulama yapılır. Bu da ameliyat süresinin uzamasına neden olabilir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

İşlemden sonra doktorunuz birkaç saat izleme önerebilir. Herhangi bir sorun yoksa 2-3 saat içinde taburcu edileceksiniz ve 3-4 gün içinde işinize dönebileceksiniz. Daha iyi iyileşmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları şunları içerir;

  • Vajinal bölgeyi sadece sade su ile temizleyin ve bölgeyi temiz tutarak nemsiz olmasına dikkat edin. Ayrıca birkaç gün rahat pamuklu iç çamaşırlarına ve bol pantolonlara geçiş yapın. Bu, ameliyat sonrası enfeksiyon ve kaşıntıdan kaçınmaya yardımcı olacaktır.
  • Bölge iyileştikçe vulvar bölgenizde hafif bir kaşıntı ve yanma hissi hissetmeniz normaldir. Ancak, lütfen ameliyat bölgesini kaşımayın veya ovalamayın. Bunun yerine ağrıyı, rahatsızlığı ve şişliği gidermek için sıcak kompresler veya buz paketleri kullanın.
  • Kızlık zarı dikimi sonrasında 2-3 gün banyo yapmaktan kaçının.
  • Bölge tamamen iyileşene kadar herhangi bir cinsel aktiviteyi kısıtlayın (en az 6 hafta).

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Evlilik Öncesi Kızlık Zarı Dikimi

Evlilik Öncesi Kızlık Zarı Dikimi Gerek bizim gerekse bir çok toplumun değer yargılarının içinde, kızlık zarı kanaması tabusunu yıkmak mümkün olmamıştır. Bu nedenle pek çok kız çocuklarımız gereksiz y...

Kızlık Zarı Dikiminin Psikolojik Faydası

Kızlık Zarı Dikiminin Psikolojik Faydası Kızlık zarı vajinanın bir buçuk santim kadar içerisinde yer alan dokudur. Bu dokunun orta kısmında açıklık vardır. Bu zar cinsel ilişki ile tahrip olur, halk a...

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir? Cinsel ilişki yaşadıktan sonra kızlık zarının bozulması sebebiyle kızlık zarı diktirmek isteyen kadınlar vardır. Kızlık zarı, cinsel ilişki, vajina içerisinde ya...