Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Kadın Hastalıkları Tedavisi Ankara

Kadın Hastalıkları Tedavisi Ankara Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidişin ertelenme nedenlerinin en başında geleni hastalarımızın bu muayeneden duydukları korku ve kaygılardır. Bu bazen çok önemli olan yıllık kontrollerin kaçırılmasına yol açabilmektedir.  Bir dişçi birde sizin koltuğunuz cümlesi ile efsaneleştirilen muayene kaygıları az rastlamadığımız durumlardır.

Kliniğimizde yapılan muayene hastanın masaya alınma aşamasından muayene ve ultrasona kadar bilgi verilerek ve rahatlatılarak yıllık kontrollerimiz kolaylıkla gerçekleşmektedir.

Hastaların verdiği bilgi ve muayene bilgileri kesinlikle gizlilik kuralına uyularak yapılmaktadır.  Bilgiler hasta hekim arasında kalmaktadır.

Bütün bu kurallara dikkat edilerek öncelikle hastamızdan öykü alırız. Öyküde vereceği tüm bilgiler hasta istemediği sürece üçüncü kişi ile paylaşılamaz.

Öyküde Dikkat Edilen Konular:

  • Daha önce geçirdiği hastalıklar ve operasyonlar
  • İlaç kullanımı, sigara, alkol kullanımı
  • Kaç yaşında adet olduğu ve adet düzeni, adet sancısı
  • Doğum, kürtaj veya kadın hastalıklarından müdahalesi
  • Soy geçmiş dediğimiz aile de önemli hastalık öyküleri, kanser varsa not edilmelidir.

Kan Grubu

Bakire olup olmadığı, çünkü bakire bir danışana jinekolojik muayene spekulumu ile bakılamaz sadece dış genital sistem gözle değerlendirilip ultrason karından yapılabilir.  Vajinal ultrasonda yapılamaz.

Muayene için jinekolojik masaya hastamızı hazırlarken soyunma kabininde örtümüzü giyinip, alt çamaşırların çıkarılması yeterli olacağı hatırlatılmalıdır.  Daha sonra jinekolojik masaya alınarak rahatlatılan hastamıza kayganlaştırıcı sürerek spekulum dediğimiz alette vajen aralanır ve rahim ağzı izlenir konuma getirilir. Işık kaynağı sayesinde net olarak muayene yapılıp smear (rahim ağzı kanser testi) bir fırça yardımıyla çok basit olarak rahim ağzından alınır.  Bu muayene 1-3 dakikayı geçmeyen acı vermeyen bir işlemdir.  Sonrasında dış genital sistemde siğil veya başka patoloji var mı bakılıp ultrasonografiye geçilir.

Vajinal Ultrason

Vajinal prob dediğimiz anatomiye uygun geliştirilmiş ince vajen boyunca uzanan bu cihaza önce geçirilip sonrasında kayganlaştırıcı sürerek kullanılmalıdır. Bu görüntü kalitesi açısından overler, rahim, tüplerin net olarak değerlendirmesini sağlar.  Özellikle çocuk isteği olan bayanlarda adetin ilk 3 gününde over rezervi açısından önem taşımaktadır. Diğer durumlarda ise hem muayene ve ultrason adet bitişi yapılmaktadır.  Vajinal ultrason da mesanenin boş olması istenir.  Bakire olan birisine vajinal ultrason yapılmamalıdır.  BAKİRE olanlarda, idrara sıkışık olarak Suprapubik Pelvik Ultrason yapılır.

Smear Testi

Rutin jinekolojik muayenenin ayrılmaz parçasıdır.  Rahim ağzından alınan sürüntünün bir cama yayılarak veya sıvı bir solüsyona konularak patolojiye gönderilmesidir.  Bu test sayesinde rahim ağzı kanserlerine çok erken aşamada tanı konulabilmektedir.  Artık HPV DNA testi sayesinde smear testinin kaçırabileceği vakaların riskide çok azalmıştır.  Bu konuyu genital siğil kısmında ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Son olarak vurgulamak gerekirse kaygısız, korkusuz sizinde iyi iletişim kurabildiğiniz bir jinekoloğunuzla yıllık kontrolleri ihmal etmeyiniz. Sağlıklı ve sevgi dolu bir yaşam dilerim.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Normal Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Normal Adet Düzeni Nasıl Olmalıdır? 21-35 gün arasında kabul edilen adet düzeni her zaman adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe sayılarak yapılmalıdır....

Anormal Vajinal Kanama

Anormal vajinal kanama şeklinde kendini gösteren rahatsızlık sebebi ile kilo verme hızınızda büyük bir yavaşlamanın olması da söz konusu olabilmektedir....

Genital Enfeksiyonlar

Genital enfeksiyonlar, farklı mikroplar sebebi ile ortaya çıkan ve Genital sistemin tüm organlarını etkileyen enfeksiyonlardır. Vulva, vajen, rahim ağzı, tüpler, yumurtalık gibi tüm Genital yapılar, g...