Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

İnfertilite ve Sterilite Arasındaki Fark

İnfertilite ve sterilite arasında asıl fark birinde çocuk sahibi olma olasılığı devam ederken, bir diğerinde çocuk sahibi olmanın imkansız konumda olmasıdır.

Sterilite Ne Anlama Gelir?

İnfertilite ve sterilite arasındaki fark; infertiliitede çocuk sahibi olma olasılığı devam ederken, sterilitede çocuk sahibi olma olasılığının bulunmadığı bilinmelidir. Gelişen teknoloji ile beraber umutsuz olarak tabir edilen vakalarda dahi bir tedavi planı uygulanabilmektedir.  Bu aşamada kişilerin çocuk sahibi olma olasılığının neden ortadan kalktığı neden bu tür bir sorunun meydana geldiği konusunda da incelemelerin yapılması gerekir. Tedavi planı da kişiye özel olarak hazırlanacaktır. Genel olarak kişilerin genetik durumlarında ve organlarında meydana gelen bir eksiklik varsa, bu eksikliğin giderilmesi mümkün olmadığı için efektif bir tedavi planı uygulanması mümkün olmayacaktır. Sterilitede bu tür bir tedavi de mümkün değildir.

İnfertilite Neden Oluşur?

İnfertilite ve sterilite arasındaki fark analiz edilirken nedenler konusunda da inceleme yapılmalıdır. Kadınlarda infertilitenin temel sebepleri arasında kesinlikle fallop tüplerinin kapalı olması gelmektedir. Fallop tüpleri yumurtayı rahime taşıyan tüpler olarak da tanımlanır. Bu aşamada bu tüplerin tıkalı olduğu tespit edilirse yapılan operasyonlar ile tüplerin açılması mümkündür. Kasıklarınızda ağrı, şiddetli bir adet döngüsü gibi sorunlar yaşıyorsanız kesinlikle bu aşamada doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Ne kadar erken tespit edilirse uygulanacak olan tedavi planının olumlu yanıt vermesi daha kolay olacaktır.

Sağlıklı Gebelik Süreci İçin Ne Gereklidir?

Sağlıklı bir gebelik süreci yaşamak için kişilerin şu faktörleri yerine getirmesi gerekmektedir;

  • Erkeklerde sperm sayısının yeterli olması gerekir. Sadece sperm sayısı değil aynı zamanda sperm kalitesi konusunda da sağlıklı bir skalanın yakalanması gerekir.
  • Kadınlarda yumurtlama sürecinin de sorunsuz olması gerekir. Kadınlarda bu yumurtlama aşamasının eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesi sorun olursa döllenme de problem ile karşılaşacaktır.
  • Erkeklerde sperm kalitesi ne kadar önemliyse kadınlarda da yumurtanın sağlıklı yapıda olması da o kadar önem arz eder. Bazı kadınlarda anovülasyon olarak tanımlanan yumurtlamama sorunu da meydana gelebilmektedir.

Gebe kalmadan öncesinde doktorunuza danışarak vitamin ve mineral desteği almaya da ayrıca dikkat edilmesi gerekir. Ancak alınan bu destek ile kişilerin sağlıklı bir hamilelik süreci geçireceği düşünülmektedir. Bu aşamada bebeklerin sağlıklı bir biçimde gelişmesi için anne karnında hem beslenmesini sağlayan kordonun işlevselliğinden doğum sonrası süreçte emzirme aşamasına kadar birçok farklı değişken kendini göstermektedir. Doktorunuz bu konuda size gerekli olan bilgilendirmeyi sunacaktır. Kadınların daha öncesinde bir gebelik yaşaması ve doğum yapması durumunda bu infertilite sekonder infertilite manasına gelir. Sekonder infertilite sonradan meydana gelen kısırlık olarak da tanımlanır. Hiç doğum yapmadan bu tür bir tanı alan kişiler ise primer infertilite tanısı alırlar. Her iki tanı türünde de çocuk sahibi olma olasılığı devam etmektedir. Sterilitede ise bu olasılık son bulmuştur.

Kadınlarda İnfertilite ve Stres Faktörü

İnfertilite ve sterilite arasındaki fark incelemeye alınırken bazı kadınlardaki çocuk sahibi olamama durumunun stres ile yakından ilişkili olduğu görülmektedir. Stres faktörü kadınlarda fiziksel bir sorun olmasa dahi, çocuk sahibi olmanın zor bir hale geldiği görülmektedir. Çocuk sahibi olma ve gebelik süreci konusunda sıkıntı yaşamamak için stresi hayatınızdan olabildiğince uzak tutmanız gerekmektedir. Kadınlarda stresin gebelik sürecinde bebeği de direkt olarak etkilediği ve bebeğin gelişiminin sağlıklı bir biçimde tamamlanmasının da önüne geçildiği fark edilmektedir.

İnfertilite Erkeklerden Nasıl Tespit Edilir?

İnfertilite ve sterilite arasındaki fark incelendikten sonra testler hakkında da veri sahibi olmanız gerekmektedir. Erkeklerde infertilite semen testi ile belirlenmektedir. Semen testi spermi sayısı ve kalitesi konusunda inceleme yapılması manasına gelir. Bu noktada sperm sayısının ve kalitesinin artırılması için farklı tedavi planları uygulanabilmektedir. Erkeklerde semen testinde bir sorun yaşanmıyorsa kısırlığın kadından kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Kişilerin kasık kısımlarında ya da genel olarak genital organları ile alakalı olarak bir sorun fark etmeleri durumunda bunu anında doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. Ne derece erken teşhis edilirse elde edilecek olan sonucun da o kadar verimli olacağının eklenmesi gerekmektedir.

Kadınlarda infertilite nedir?

Kadınlarda infertilite kısırlık manasına gelmektedir. Fiziksel bazı anomeliler sebebi ile çocuk sahibi olamamak anlamındadır.

Sterilite nedir?

Bir kişinin çocuk sahibi olma olasılığının olmadığı anlamına gelir.

Erkeklerde infertilite nasıl tespit edilir?

Erkeklerde infertilite semen testi ile tespit edilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kısırlık Tanısı

Kısırlık tanısı koyma aşamalarında kadınlarda ve erkeklerde farklı tetkikler yapılmaktadır. Kısırlığın çok farklı sebepleri olabilmektedir. Bunların en başında genetik bozukluklar gelmektedir. Genetik...

Kısırlık Tedavisi Ankara

Kısırlık Tedavisi Ankara Korunmasız 1 yıl süreyle düzenli ilişki olmasına karşın çocuk sahibi olamama durumudur. Ancak anne yaşı ileri ise bu 3 – 6 aya kadar inebilen bir süredir....

İnfertilite Tedavileri

İnfertilite Tedavileri Bilindiği üzere kısırlık yani infertilite; her 100 çiftten yaklaşık olarak 15’inde görülebilen yaygın bir sorundur. Bu soruna dair merak ettikleriniz ve öğrenmek istedikleriniz ...