Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

İnfertilite Nedenleri

İnfertilite Nedenleri Kısırlık nedenleri incelendiği zaman özellikle genetik faktörlerin etkin olduğu görülmektedir. Erkek ve kadın kısırlığına dair bilinmesi gereken detaylar yazımızda.

Tedavi Planının Hazırlanması

İnfertilite nedenleri arasında genetik faktörlerden yaşanan kazalara kadar birçok neden bulunmaktadır. Kısırlık hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Gelişen teknoloji ile beraber bu sorunun büyük ölçüde çözüm kazandığı görülmektedir. Sorunun çözülmesi için kesinlikle alanın uzman isimleri ile iş birliği yapılması gerekmektedir. Öncelikle çocuk sahibi olamamanızın asıl nedeni tespit edilir ve daha sonrasında infertilite tedavi planı sizin durumunuza özel olarak hazırlanır. Bu aşamada herkes için uyumlu genel geçer bir tedavi planından bahsetmek mümkün olmayacaktır. Kişilerin bireysel sağlık durumlarına göre incelemeler analizler tamamlanacaktır.

İnfertilite Türleri Nelerdir?

İnfertilite nedenleri konusunda karar verilmesinin sonrasında infertilitenin türü konusunda inceleme yapılacaktır. Eğer bir kadının daha öncesinde çocuğu olmasına rağmen daha sonrasında çocuk yapmasında sorun meydana geldiyse bu durumu sekonder infertilite olarak tanımlanmaktadır. Bir kadının daha öncesinde çocuk sahibi olamadan bu şekilde bir tanı alması durumunda da primer infertilite tanısı konulmaktadır. Her iki türde de tedavi olasılığının olduğu belirtilmelidir. Asıl tedavi olasılığı olmayan seçenek ise kesinlikle sterilitedir. Sterilite kapsamında kişilerin çocuk sahibi olma olasılığının olmadığı bilinmelidir. Bu konuda da son senelerde çalışmalar yapılıyor olsa da henüz infertilite üzerinden sterilite tanısı konan kişinin çocuk sahibi olmasının mümkün kılınamadığı görülmektedir.

Erkeklerde Semen Testi

Erkeklerde infertilite sorunu olup olmadığını anlamak için semen testi uygulanmaktadır.

  • Erkeklerde semen testinin yapılması durumunda sperm sayısı ve kalitesi ile alakalı bilgi elde edilecektir. Semen testinde bir sorun çıkmadıysa çiftin bebek sahibi olamamasının nedeni erkekten kaynaklanmıyor demektir.
  • Spermin sadece kalitesi değil sayısında da incelemeler yapılır. Eğer olumsuz bir sonuç alınırsa testin tekrarlanması da istenebilir.

Semen testinde sperm yapısında bir sorun olduğu fark edilmesi durumunda da umutsuzluğa düşmemelisiniz. Bu konuda hem sperm kalitesinin artırılması hem de sayıca artışın sağlanması için büyük çaba sarf edilmesi söz konusudur. Gelişen teknoloji ile beraber sperm sayısı düşük olan kişilerin dahi çocuk sahibi olması mümkün kılınmıştır. Tabi ki bu aşlamada alanının uzmanı olan bir doktordan yardım almanız önem arz etmektedir. Doktor ile olan uyumunuz süreç içerisinde daha az stres olmanızı sağlarken ümitsizliğe kapılmanızı da engelleyecektir.

Gebelik Süreci Ve Psikolojik Faktörler

İnfertilite nedenleri incelemeye alındığı zaman gebelik süreci ile psikolojinin de oldukça yakından ilişkili olduğu fark edilmektedir. Hem gebe kalma hem de gebe kaldıktan sonra çocuğu sağlıklı bir biçimde dünyaya getirme konusunda psikolojinizin durumu direkt olarak etkileyeceğinden emin olabilirsiniz. Gebelik süreci ile alakalı sorun yaşanmaması için stresten olabildiğince kaçınmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda kadın ve erkekte herhangi bir fiziksel sorun olmasa dahi anne baba olmakta zorluk çektikleri görülmektedir. Bu tür durumlarda kişilerin stres seviyesinin oldukça yüksek olmasının da çocuk sahibi olmaya engel olabileceği görülmektedir. Gebelik sürecinde de maruz kaldığınız stres seviyesinin oldukça kısa bir süre içerisinde bebek tarafından algılandığının altı çizilmelidir. Bebeğin bu durumu anında algılaması sebebi ile bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenmemesi için çok dikkatli olmanız önerilmektedir. Gebelik sürecine dair beslenmeniz kadar ruhsal durumunuz da önem arz eder.

Konunun Uzmanından Yardım Alın

İnfertilite nedenleri kadar tedavi planının hazırlanması konusunda da çok dikkatli olmanız gerekir. Alanın uzmanı olan kişilerden destek almanız gerekmektedir. Alanın uzmanı olan kliniklerden destek alarak hem sağlığınıza kavuşma fırsatını elde edebilir hem de gebelik takibinin sorunsuz şekilde yerine getirilmesini mümkün kılabilirsiniz. Bu aşlamada her kadının yolculuğu farklı olduğu için yapılan yorumları okurken dikkatli olmalısınız. Sizin hamilelik sürecinizi olumsuz etkileyecek yorumlardan olabildiğince kaçınmanız gerekir. Bu durumun psikolojik sağlık ile de iç içe olduğu belirtilmelidir.

Kadın infertilitesi nedir?

Kadın infertilitesi yumurtalıklarda ya da döllenme aşamasında sorun yaşanması ile meydana gelen çocuk sahibi olamamaya neden olan bir rahatsızlıktır.

İnfertilite tanısı nasıl konur?

İnfertilite tanısı erkeklerde sperm testi üzerinden karara bağlanan bir durumdur.

Kadının kısır olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kadınların kısır olup olmadıkları rahim yapıları, fallop tüpleri ve yumurta durumlarına göre analiz yapılarak karara bağlanır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fallop Tüplerinin Amacı

Fallop tüpü ya da yumurta kanalı olarak adlandırılan bu tüplerin çocuk sahibi olmak için açık olması gerekir. Tüplere dair dikkate alınması gereken en temel unsurlar ve tıkanıklığına dair rahatsızlıkl...

İnfertilite ve Sterilite Arasındaki Fark

İnfertilite ve sterilite arasında asıl fark birinde çocuk sahibi olma olasılığı devam ederken, bir diğerinde çocuk sahibi olmanın imkansız konumda olmasıdır....

İnfertilite Tedavileri

İnfertilite Tedavileri Bilindiği üzere kısırlık yani infertilite; her 100 çiftten yaklaşık olarak 15’inde görülebilen yaygın bir sorundur. Bu soruna dair merak ettikleriniz ve öğrenmek istedikleriniz ...