Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

İlk Gece Korkusu

İlk gece korkusu birçok kadının yaşadığı bir durumdur. Kadının cinsel ilişkiye girmeden önce yoğun yaşadığı korku cinsel ilişkiye girilememesinde neden olmaktadır. İlk gece korkusunun nedeni genelde cinselliğe karşı yanlış ya da eksik bilgilendirmelerdir. İlk gece korkusu sadece kadınlarda olan bir durum değildir. Erkeklerde de ilk gece korkusu görülebilir.

ilk-gece-korkusu-nasil-yenilir

kadinlarda-ilk-gece-korkusu

Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Kadınlarda ilk gece korkusu cinsel ilişkiye karşı kaygı ve korku oluşmasıdır. İlk gece korkusu uzun sürerse vajinismusa dönüşebilir. İlk gece korkusu ile vajinismus aynı şeyler değildir. İlk gece korkusu kadının cinselliğe dair bilgilerinin korkuya dayalı olması sebebiyle oluşur. Cinsel ilişki sırasında acı çekeceğini ya da kızlık zarı ve kanama ile ilgili kaygı ilk gece korkusuna sebep olabilmektedir.

İlk Gece Korkusu Neden Olur?

Küçük yaştan itibaren kulaktan dolma bilgiler ve çevre faktörünün etkisiyle kadınlarda cinsel ilişki hakkında yanlış bilgiler oluşur. Özellikle cinselliğin acı verici olduğu hakkında düşünceleri ilk gece korkusunun zeminini hazırlar. Kızlık zarı delinmesi, kızlık zarının patlaması ve bunun acı vereceği gibi bilgilendirmeler cinselliğe karşı ön yargı oluşturur. Bu ön yargı korkuya dönüşerek ilk gece korkusuna neden olur.

İlk Gece Korkusu Kimlerde Olur?

İlk gece korkusu hem kadın hem de erkeklerde görülen bir durumdur. Erkeklerde ilk gece korkusu performans kaygısı olduğundan yaşanabilir. Kaygı ve aşırı heyecan sonucunda erken boşalma gibi problemler meydana gelebilir. Kadınlarda ise acı çekme korkusuyla gerçekleşir. Kişi o zamana dek cinsel olarak hiçbir şekilde eğitim görmediyse, sosyal çevresinde cinselliğe karşı tutucu yorumlar aldıysa ya da fazla otokontrollü bir ortamda büyüdüyse korku yaşayabilir. İlk gece korkusu genelde psikolojik etkenlerden ötürü yaşanan bir durumdur.

İlk Gece Korkusu Nasıl Önlenir?

Günler öncesinde sürekli ne yapacağını düşünmek o geceyi daha stresli hale getirecektir. Bunun için bir jinekologtan destek almak önem taşır. İlk defa cinsel deneyim yaşayacak kişilerin cinsel danışmanlık alması önerilir. Partnerle konuşmak, sağlıklı iletişim kurmak önem taşır. Cinsel birleşme öncesinde kişi kendini çok gergin hissediyorsa sıcak bir duş alması biraz rahatlatacaktır. Cinsel birleşmeden önce ön sevişme kişinin korkusunu yenmesine yardımcı olacaktır. Kişi hala gerginliğini atamaz ve cinsel ilişkiye girmek istemezse kendini zorlamamalıdır. Çünkü bu sırada kişi kendini ilişki esnasında kasarak vajinismus yaşayabilir ya da birleşme ağrılı geçebilir. Bu durum kişide travmaya yol açacağı için sağlıklı bir cinsel ilişki başlangıcı olmaz. Ön sevişme olabildiğince uzatılmalı ve kişi hala kendini hazır hissetmiyorsa cinsel ilişkiye girilmemelidir. Çiftler ön sevişme esansında birbiriyle iletişim kurarak korkularında azalma yaşayabilir.

ilk-gece-korkusu-neden-olur

ilk-gece-korkusu-nasil-onlenir

İlk Gece Korkusu Psikolojik Bir Neden midir?

İlk gece korkusu çoğunlukla psikolojik nedenlerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Öncelikle ilk gece korkusu yaşayan kişi korkma nedenini bulmalıdır. Çocukluktan itibaren özellikle kadınlar cinsellikle ilgili tabularla büyürler. Bu tabular kişide ilk gece korkusuna neden olur. İlk gece korkusunun en önemli sebebi kızlık zarıdır. Kadın daha önce ilişkiye girmemiş olmasına rağmen kan gelmezse düşüncesini zihninden geçiriyor olabilir. Bu durum kadının gerilmesine ve ilişkiye olan korkusunun artmasına neden olmaktadır. Korkunun bir diğer nedeni ise kızlık zarı yırtılırken acıyacak korkusudur. Kızlık zarı yırtılan, patlayan bir kısım değildir. Tam olarak zar olmayan bu yapı deliklidir. Cinsel ilişki sonrasında bu delikli yapı ayrılır. Sonrasında da kişi kanama yaşar. Çoğu kişi ilk ilişkiden sonra kanama yaşamaz. Bunun sebebi kızlık zarının esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Bu esnek yapı ilk cinsel ilişkide ayrılmayabilir.

 

İlk Cinsel İlişkiden Sonra Ne Kadar Kanama Olur?

Kişinin yapısına göre değişiklik gösterir. Kimi kişide kanama ilişki gününde birkaç damla halinde gelip tüm hafta lekelenme şeklinde görülebilir. Kimi kişide ise ilk gün yaklaşık 10 cc kadar kanama görüldükten sonra lekelenme yaşanmaz.

İlk Cinsel İlişkide Hastalık Bulaşır mı?

Kızlık zarı ayrıldıktan sonra vajinal ağrı, yanma, kızarıklık, ısı artışı veya vajinal enfeksiyon görülebilir. Bu durumlardan birinin yaşanması halinde jinekoloğa başvurulmalıdır.

İlk Cinsel İlişkiden Sonra Ne Yapılmalı?

İlk cinsel ilişkiden sonra kişi kızlık zarında ağrı hissetmez ya da çok az bir ağrı oluşur o da bir süre sonra geçeceğinden ağrı kesiciye gerek yoktur. İlk cinsel deneyiminden sonra kişi bir süre cinsel ilişkiye girmek istemeyebilir.

İlk Gece Korkusunu Yenmek İçin Doktora Gitmeli miyim?

İlk gece korkusu yaşayan kişiler mutlaka jinekologtan yardım almalıdır. Doğru bilgilendirme ve gerekirse terapi sayesinde bu korku yenilecektir.

İlk Gece Korkusu Yaşayan Kişiler Ne Yapmalı?

İlk gece korkusu için ön sevişmenin uzun tutulması önem taşır. Bu esnada çiftler arasındaki iletişim de önem taşımaktadır.

 


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm

Vajinismus, kişinin iradesi dahilinde olan bir durum değildir ve istem dışı olarak gelişir. Yanlış bilinen şeylerin başında bu durum gelmektedir. Toplumumuzda her on kadından biri Vajinismus olarak ka...

Cinsellikte Kasılma Neden Olur?

Cinsellikte Kasılma Neden Olur? Cinsel ilişki esnasında pek çok sorun yaşanabilmekte ve bu sorunlar kadın- erkek her iki cinsiyetin de başına gelebilmektedir. Daha çok kadınlarda görülen; il...

Cinsel Yaşam

Cinsel Yaşam Toplumların yapısındaki kültürel, dinsel yönleriyle şekil bulan cinsel yaşam pek çok fizyolojik ve psikolojik boyutuyla bir bütündür. Cinsel davranışlar ve beklentilerde kadın v...