Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

İlaçla veya İlaçsız Düşük Sonrası Kürtaj

"Her düşükte kürtaj gerekir mi?"; Uzmanlar tarafından da yapılan açıklamaya göre kadınların yaşadığı her düşük için kürtaja gerek yoktur. Bu aşamada ancak gebeliğin 6-7 haftadan daha büyük olması durumunda kürtaj gerekli olabilme ihtimali çok artsa da bazen sadece gebelik haftası bunu belirlemez . Bu sınırdan daha yeni olan gebeliklerde düşük meydana geldiği zaman bebeğe dair diğer tüm doku materyalleri de rahimden atması tam gerçekleştiyse kürtaj gerekmeyecektir. Kürtaj gerekmeden dokular atılır ve sağlıklı bir rahim müdahale olmadan işlevlerini sürdürmeye devam eder.

Tabi ki her düşüğün sonrasında konunun uzmanlarından bu konuda bilgi almalı ve kontrole girmeniz gerekir. Her düşük kendi süreciyle ilgili özel takip gerektirmektedir. Bu nedenle bizim ülkemiz de olmasa da bazı ülkeler ilaçla düşük prosedürünü sık sık yasal tahliye yani isteğe bağlı olarak belli yasal haftalara kadar uygulamaktadır. Sonrasında ise tam düşük oldu ise kürtaj yapmamaktadırlar.

 

kürtaj nedir?

 

Kürtaj Nedir?

Her düşükte kürtaj gerekir mi; düşüklerin haricinde anne babanın çocuk sahibi olmak istememesi durumunda da kürtaj yapılabilmektedir.

  • Kürtaj bebeğin rahimden tüm ait dokular ile alınması manasına gelmektedir.

  • Bunun bireysel çaba ile yapılması mümkün değildir. Bazı kadınlar ilaç ile düşük yaptığını iddia etse de bu tür müdahalelerin sağlığınızı riske attığını da unutmamalısınız.

Kürtaj aşamasının sonrasında belirli bir iyileşme süreci olacaktır. Doktorunuzun size tavsiye etmiş olduğu uyarılar ve reçeteyi kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir. Ayrıca kürtajın sağlık dokümanlarına bilgi gizliliğiniz hashasiyet ile dikkat edilir.

Kürtaj Ne Zaman Gerekli Olur?

Her düşükte kürtaj gerekir mi; bebeğin 6-7 haftalıktan büyük olması durumunda düşük meydana gelirse kişilerin rahim kısmında bebeğe dair materyallerin kalmış olması şüphesi ile kürtaj uygulanabilmektedir. Bu durum rahmin sağlığını korumak için atılan bir adımdır. Bu süreci en iyi belirleyen gebelik haftası kaç olursa olsun ulrsaron ve muayenedir. Yani doktorunuzun vereceği tıbbi karardır.

Kürtaj sürecinde sadece alanında uzman olan ekipler ile iş birliği yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde rahim sağlığı ve ilerleyen senelerde doğurganlığınız ile alakalı da sorunlar meydana gelebilmektedir. İlaçla düşük ülkemizde reçete edilemez eczane satışı yoktur. Bu nedenle yasal tahliyeler yani istekli gebelik sonlandırmalarında kürtaj işlemi 10 hafataya kadar yasaldır..

 

kürtaj

 

Kürtaj Olan Kişi Yeniden Hamile Kalabilir Mi?

Kürtaj olan kişinin hamile kalması mümkündür. bu aşamada kürtaj nedeni ile rahme zarar verilmemesi en temel kıstaslardan biri olacaktır. Alanında uzman olan kadın hastalıkları ve doğum doktoru ile bu süreci atlatmanız durumunda rahim fonksiyonları ve ilerleyen senelerde gebe kalmak ile alakalı bir sorun meydana gelmeyeceğini göreceksiniz. Tabi ki düzenli kontroller de sürdürülmelidir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kürtaj Psikolojisi

Kürtaj Psikolojisi Kürtajın sadece bedensel boyutu değil psikolojik boyutunun da göz önünde bulundurulması gerekir. Bu konunun uzman görüşleri ile ele alınmış hali için devamını okuyun!...

Kürtaj Kısırlığa Neden Olur mu?

Kürtaj Kısırlığa Neden Olurmu? Kürtaj tıbbi nedenle veya istenilmeyen bir gebeliğin sonlandırılması için yapılan bir işlemdir. Kürtaj olacak hastanın en çok yaşadığı stres doğurganlığını etkileyecek b...

Kürtaj Hasta Yorumları

Doktor Banu hanımın kliniğe girer girmez enerjisi beni çok etkiledi. Kendinden emin ve riskleri anlatıp bilgi verirken bile sonunda çözümleri de belirtmesi ayrıca beni rahatlattı. Bu kadar özel ve mah...