Genital siğil ve Hpv AşısıKadın Hastalıkları

HPV Aşısı Ankara

HPV Aşısı Ankara HPV virüsü kolay bulaşarak kansere yol açabilen bir virüstür. Pek çok tipleri özellikle yüksek riskli tipleri nedeniyle rahim ağzı kanserinden yılda 250.000 kadın hayatını kaybettiği düşünülürse aşının önemi ortaya çıkar. Başka bir deyişle dünyada her 2 dakikada bir kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybedilmektedir.

Rahim ağzı kanseri aşısı, dediğimiz HPV aşısı birçok ülkede zorunlu aşı grubuna girmiştir. Ancak ülkemiz de zorunlu aşı programında henüz değildir.

HPV AŞISI KAÇ TANEDİR?

3 çeşit aşı vardır.

CERVARİX

İkili aşı olarak bilinir. HPV 16 ve18 e karşı üretilmiştir.

GARDASİL

Dörtlü aşı olarak bilinir. HPV 16 ve 18 ile 6 ve 11 e karşı üretilmiştir.

GARDASİL9

Bu aşı henüz ülkemizde bulunmamaktadır. Kansere karşı 16 ve 18 dışında 31,33,45,52,58 tipleride eklenerek 7 tipe karşı %100 koruma ayrıca 6 ve 11 tiplerindeki siğillere karşıda %90-100 koruma sağlamaktadır.

Ülkemiz de iki aşı vardır piyasada  birisi TİP 16 VE 18 diye bilinen kansere neden olan tiplere karşı ve tip 6 ile 11 in neden olduğu siğillere karşı üretilen aşı Gardasil’dir. Diğeri ise Tip 16 ve 18 dediğimiz sadece kansere yol açan tiplere karşı koruyuculuk sağlayan ise Cervarix’dir.

HPV AŞISI UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Kas içine yapılmaktadır. Koldan ve kalçadan yapılabilir. Dörtlü ve dokuzlu aşı ilk dozdan sonra  2. ve 6. aylarda 3 doz şeklinde yapılırken, ikili aşı ilk dozdan sonra 1. ve 6. ayda yapılmaktadır. Ülkemizde aşı devlet ödemesinde değildir. 3 doz şeklinde dozlar 6 ay içinde tamamlanmaktadır. Piyasada ikili ve dörtlü aşı varken, dokuzlu aşı henüz ülkemize getirilememiştir.

HPV AŞISI KAÇ YAŞINDA YAPILMALIDIR?

9-13 yaş grubunda rutin aşı programı önerilmektedir.

9-26 yaş grubunda yapılması önerilmektedir. Yaş ve cinsel aktiflik özellikler partner sayısı arttıkça aşının etkinliği azalmaktadır. Aşının 55 yaşa kadar bile yapılabileceği bildirilmektedir. Şu anda 10 yıllık kesin koruyuculuk bildirilmektedir. Tekrarı bildirilmemektedir.

HPV AŞISI ERKEKTE UYGULAMASI NASILDIR?

Sadece Avustralya’da erkek çocuklar aşı programında iken pek çok ülke önermesine rağmen henüz programına almamıştır.

HPV AŞISI NE KADAR KORUYUCUDUR?

Aşılar içinde bulundurdukları HPV tiplerine göre özellikle dokuzlu için %100 korumada etkinliği gösterilmiştir. Pek çok çalışmada aşılarda %90 -100’e yakın koruyuculuk bildirilmiştir.

GEBELER AŞI OLABİLİR Mİ? 

Gebelikte aşı programı önerilmemektedir. Yanlışlıkla gebeliği bilmeden aşılanan kişilere kürtaj yani gebeliğin sonlandırılması önerilmemektedir.

Aşı programında ilk dozdan sonra aksama olursa gebelik araya girdiyse, doğumdan sonra dozlar yeniden başlanırken. İkinci dozdan sonra gebelik araya girdiyse, yine doğumdan 6 hafta sonra sadece kalan doz emzirirken yapılabilir.

HPV AŞI PROGRAMI BİTİNCE TEKRAR YAPILMASI GEREKİRMİ?

3 doz bitince henüz tekrar rapel denen doz yapılması bildirilmemiştir.

HPV AŞISININ YAN ETKİLERİ

Kolda ağrı, şişlik, kızarıklık görülebilir iken, ateş bulantı, nefes darlığı, kaşıntı gibi yan etkiler bildirilmektedir. Bu aşı ile kanser veya ölüm bildirmemektedir.

HPV İLE ENFEKTE OLUNCA MUTLAKA KANSERE DÖNÜŞÜRMÜ?

Hayır. Kesinlikle bu tanıyı alınca tecrübeli bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olunuz. İlk yapacağımız hangi tiple enfekte olmuşsunuz, Smear testiniz nasıl ve arkasından kolposkopi dediğimiz kamera sistemi ile rahim ağzını büyüterek inceleyen ve örnek almayı gerekirse sağlayan bir muayeneden geçiniz.   Unutmayalım ki HPV bağışıklık sistemi tarafından %90 hastada yaklaşık 2-3 yılda temizlenmektedir.Sadece %10’luk grup takip ve tedavide kalmaktadır.

HPV DE ERKEN TANI VE KORUNMA 

HPV aşı programlarını ihmal etmeyerek ve kadın hastalıkları uzmanında  Smear testi ve HPV DNA testini aldırarak kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir