Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

HPV Aşısı Reçetesiz Alınır Mı?

HPV Aşısı Reçetesiz Alınır Mı? HPV virüsü sebebi ile ortaya çıkan hastalığın tedavisinde kullanılan farklı aşılar vardır. HPV aşısı, SGK tarafından karşılanmaz. 

HPV Nedir?

HPV, cinsel yolla bulaşan, enfeksiyon sonucunda hem kadınlara hem erkeklerde oluşan bir virüstür. Tek bölgede meydana gelebileceği gibi birçok bölgede çok sayıda meydana gelebilir. HPV virüsü, kadınların genital bölgesinde enfeksiyona sebep olur. Enfeksiyon sebebi ile siğil şeklinde kitleler meydana gelir. HPV virüsü, vücuda girdiğinde hücreler içine yerleştiği için tekrar eden enfeksiyonlara neden olmaktadır. Çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bulaşsa da nadiren farklı şekilde bulaşma ihtimali de vardır. HPV virüsü, kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açabileceği için tedavi edilmesi gerekmektedir. Erkekler de görülen bu hastalık, penis kanserine yol açan tehlikeli bir hastalıktır. Bu virüsün taşıyıcısı genellikle erkekler olduğu fark edilmesi halinde kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

HPV Aşısı Ne Zaman Yapılır?

HPV aşısı reçetesiz alınır mı: HPV aşısı, reçetesiz alınabilecek aşılardan biridir. Hastalar, devlet hastanelerinde ve şehir hastanelerinde bu aşıyı yaptırabilir. HPV aşısı, SGK tarafından karşılanmaz. 

  • Gebelik döneminde olan kadınların yeterli kanı olmamasından dolayı HPV aşısı yaptırması tavsiye edilmemektedir. Emzirme döneminde olan kadınlar, HPV aşısı yaptırabilir.
  • Kadınların doğum sonrasında HPV aşısı yaptırması mümkündür.
  • HPV aşısı yaptırılması için herhangi bir doktor muayenesinden geçilmesine veya test yaptırılmasına gerek yoktur.
  • HVP aşısı şu durumlarda yapılmaz: Gebelik, latekse karşı anafilaktik alerjik reaksiyon öyküsü, mantara karşı alerji öyküsü, akut hastalığı.

HPV Virüsü Belirtileri Nelerdir?

HPV virüsü, kadınlarda ve erkeklerde farklı etkilerle ortaya çıkan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Nadiren farklı yollarla bulaşan bu hastalığın belirtileri kısa sürede kendini göstermez. HPV tanısı hastaların farklı şikayetlerle muayeneye gelmesi ve muayene sonrasında HPV testi yapılması ile konur. HPV aşısı reçetesiz alınır mı: HPV aşısı yaptırmak için reçete alınmasına gerek yoktur. HPV olan kadınların genital bölgelerinde ağrı ve yanma hissi nadiren meydana gelir. Ancak kaşıntı hissi, sıklıkla görülen etkilerinden biridir. HPV olan kadınlarda, cinsel ilişki sonrasında kanama meydana gelmesi mümkündür. HPV kadınlarda, vulvada, vajina içerisinde veya çevresinde, anüs içinde veya çevresinde, kasıklarda, rahim ağzında görülebilir. HPV tanısı konması için ciddi bir etki ortaya çıkmamaktadır. Ancak HPV tedavi edilmediğinde kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. HPV erkeklerde, penis, testisler, kasık, bacak arası veya anüste ortaya çıkabilir. Erkeklerde HPV belirtileri yok denecek kadar azdır. Bu nedenle HPV tanısı konması için test yapılması gerekir. 

HPV Virüsü Bulaşma Riski Ne Kadar?

HPV virüsü, kadınlarda ve erkeklerde görülebilen, tedavi edilmemesi halinde kansere neden olan ciddi bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan hastalığın bulaşma riski yüksektir. Bu nedenle cinsel ilişki yaşayan insanların HPV aşısı yaptırması tavsiye edilir. HPV aşısı reçetesiz alınır mı: HPV aşısı reçetesiz olarak alınabilir. Bu aşının yapılması için muayeneye veya teste gerek yoktur. 

Gardasil Aşısı Nerede Yapılır?

Gardasil aşısı devlet hastanelerinde yapılmaktadır.

Gardasil 9 Türkiye’de Var mı?

Gardasil 9 aşısı henüz Türkiye’de yoktur.

HPV Aşısı Fiyatı Ne Kadar?

HPV aşılarının fiyatı ortalama 500 TL’dir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Genital Siğil ve HPV Aşılama Ankara

Genital Siğil ve HPV Aşılama Ankara Human papilloma virüs adı verilen bu virüs genelikle cinsel temasla bulaşan siğil adı verilen lezyonlara yol açabildiği gibi servikal kanserdeki rolüde kanıtlanmışt...

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital siğil rahatsızlığı hem kadın hem de erkeklerde yaygın olarak görülebilen bir durumdur. Genellikle cinsel ilişki ve cinsel temas yolu ile meydana gelen bu hastalığa HPV adı verilen bir virüs se...

HPV Aşısı Hamilelere Uygulanabilir mi?

HPV Aşısı Hamilelere Uygulanabilir Mi? HPV virüsü, cinsel yolla bulaşan ve belirtileri oldukça az olan bir hastalıktır. HPV virüsünden korunmak için cinsel ilişki öncesinde veya ilk cinsel ilişki sonr...