Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

HPV Aşısı Ankara

HPV Aşısı Ankara HPV virüsü kolay bulaşarak kansere yol açabilen bir virüstür. Pek çok tipleri özellikle yüksek riskli tipleri nedeniyle rahim ağzı kanserinden yılda 250.000 kadın hayatını kaybettiği düşünülürse aşının önemi ortaya çıkar. Başka bir deyişle dünyada her 2 dakikada bir kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybedilmektedir.

Rahim ağzı kanseri aşısı, dediğimiz HPV aşısı birçok ülkede zorunlu aşı grubuna girmiştir. Ancak ülkemiz de zorunlu aşı programında henüz değildir.

HPV Aşısı Kaç Tanedir?

3 çeşit aşı vardır.

CERVARİX

İkili aşı olarak bilinir. HPV 16 ve18 e karşı üretilmiştir.

GARDASİL

Dörtlü aşı olarak bilinir. HPV 16 ve 18 ile 6 ve 11 e karşı üretilmiştir.

GARDASİL9

Bu aşı henüz ülkemizde bulunmamaktadır. Kansere karşı 16 ve 18 dışında 31,33,45,52,58 tipleride eklenerek 7 tipe karşı %100 koruma ayrıca 6 ve 11 tiplerindeki siğillere karşıda %90-100 koruma sağlamaktadır.

Ülkemiz de iki aşı vardır piyasada  birisi TİP 16 VE 18 diye bilinen kansere neden olan tiplere karşı ve tip 6 ile 11 in neden olduğu siğillere karşı üretilen aşı Gardasil'dir. Diğeri ise Tip 16 ve 18 dediğimiz sadece kansere yol açan tiplere karşı koruyuculuk sağlayan ise Cervarix'dir.

HPV Aşısı Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kas içine yapılmaktadır. Koldan ve kalçadan yapılabilir. Dörtlü ve dokuzlu aşı ilk dozdan sonra  2. ve 6. aylarda 3 doz şeklinde yapılırken, ikili aşı ilk dozdan sonra 1. ve 6. ayda yapılmaktadır. Ülkemizde aşı devlet ödemesinde değildir. 3 doz şeklinde dozlar 6 ay içinde tamamlanmaktadır. Piyasada ikili ve dörtlü aşı varken, dokuzlu aşı henüz ülkemize getirilememiştir.

HPV Aşısı Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

9-13 yaş grubunda rutin aşı programı önerilmektedir.

9-26 yaş grubunda yapılması önerilmektedir. Yaş ve cinsel aktiflik özellikler partner sayısı arttıkça aşının etkinliği azalmaktadır. Aşının 55 yaşa kadar bile yapılabileceği bildirilmektedir. Şu anda 10 yıllık kesin koruyuculuk bildirilmektedir. Tekrarı bildirilmemektedir.

HPV Aşısı Erkekte Uygulaması Nasıldır?

Sadece Avustralya'da erkek çocuklar aşı programında iken pek çok ülke önermesine rağmen henüz programına almamıştır.

HPV Aşısı Ne Kadar Koruyucudur?

Aşılar içinde bulundurdukları HPV tiplerine göre özellikle dokuzlu için %100 korumada etkinliği gösterilmiştir. Pek çok çalışmada aşılarda %90 -100'e yakın koruyuculuk bildirilmiştir.

Gebeler Aşı Olabilir mi?

Gebelikte aşı programı önerilmemektedir. Yanlışlıkla gebeliği bilmeden aşılanan kişilere kürtaj yani gebeliğin sonlandırılması önerilmemektedir.

Aşı programında ilk dozdan sonra aksama olursa gebelik araya girdiyse, doğumdan sonra dozlar yeniden başlanırken. İkinci dozdan sonra gebelik araya girdiyse, yine doğumdan 6 hafta sonra sadece kalan doz emzirirken yapılabilir.

HPV Aşı Programı Bitince Tekrar Yapılması Gerekir mi?

3 doz bitince henüz tekrar rapel denen doz yapılması bildirilmemiştir.

HPV Aşısının Yan Etkileri

Kolda ağrı, şişlik, kızarıklık görülebilir iken, ateş bulantı, nefes darlığı, kaşıntı gibi yan etkiler bildirilmektedir. Bu aşı ile kanser veya ölüm bildirmemektedir.

HPV İle Enfekte Olunca Mutlaka Kansere Dönüşür mü?

Hayır. Kesinlikle bu tanıyı alınca tecrübeli bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olunuz. İlk yapacağımız hangi tiple enfekte olmuşsunuz, Smear testiniz nasıl ve arkasından kolposkopi dediğimiz kamera sistemi ile rahim ağzını büyüterek inceleyen ve örnek almayı gerekirse sağlayan bir muayeneden geçiniz.   Unutmayalım ki HPV bağışıklık sistemi tarafından %90 hastada yaklaşık 2-3 yılda temizlenmektedir.Sadece %10'luk grup takip ve tedavide kalmaktadır.

HPV de Erken Tanı Ve Korunma

HPV aşı programlarını ihmal etmeyerek ve kadın hastalıkları uzmanında  Smear testi ve HPV DNA testini aldırarak kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HPV Aşısı Siğilleri Geçirir mi?

HPV Aşısı Siğilleri Geçirir Mi? HPV Aşısı önleyici bir yöntemdir. Mevcut siğiller üzerinde etkisi var mı? Rahim ağzı kanserini önler mi? Soruların yanıtları için okumaya devam edin!...

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital siğil rahatsızlığı hem kadın hem de erkeklerde yaygın olarak görülebilen bir durumdur. Genellikle cinsel ilişki ve cinsel temas yolu ile meydana gelen bu hastalığa HPV adı verilen bir virüs se...

HPV Aşısı Reçetesiz Alınır Mı?

HPV Aşısı Reçetesiz Alınır Mı? HPV virüsü sebebi ile ortaya çıkan hastalığın tedavisinde kullanılan farklı aşılar vardır. HPV aşısı, SGK tarafından karşılanmaz....