Kadın Hastalıkları

Hormonlu Spiral Fiyatları Ankara

Hormonlu Spiral Fiyatları Ankara Rahim içi sistem, olarak da tanımlanan bu spiral korunmak amaçlı sık tercih edilmektedir. En önemli avantajı kanamayı azaltmasıdır. Bu özelliği ile bakırlı spirallerden farklılık sağlar. Özelikle bu kanamayı azaltma avantajı tedavi amaçlıda tercih edilmesini sağlar.

HORMONLU SPİRALİN ETKİ MEKANİZMASI

Tıpkı diğer spiraller gibi yabancı cisim reaksiyonu yaparak spermi etkisiz hale getirir, döllenmeyi ve rahme tutunmayı önler. Rahim ağzı salgısını koyulaştırarak spemlere bariyer oluşturur. Ama diğer spirallerden ayrılan en önemli yanı, Levonorgestrel denilen bir hormon salgılayarak rahim duvarını ince tutmasıdır. Aslında bu hormon doğum kontrol haplarında bulunan ve yumurtalıktan da salgılanan bir hormondur. Rahim duvarı inceliği sayesinde yumurtanın rahme tutunmasına engel olmuş olur. Rahim duvarı ince kaldığı içinde adet kanamaları az olacaktır.

HORMONLU SPİRAL KANAMAYI AZALTIR

Sağladığı en önemli avantajdır. Bu avantaj olarak bilinen adeti azaltması veya kanamayı tamamen kesmesi bizim toplumumuzda bazen yadırganarak, memnuniyetsizlik olarak algılanır. Kanama azalmasının vücudumuza asla bir zararı yoktur. Erken menopoz değildir.

Aslında kanama azaltıcı etkisi nedeniyle tedavi edicidir. Kanamayı azaltıp anemi yani kansızlığında düzelmesine katkısı olmaktadır.

HORMONLU SPİRAL NE ZAMAN TAKILIR?

Genellikle diğer spiraller gibi adetli veya hemen adet bitişi takılır. Burada amaç gebe olmadığının garantiye alınmasıdır. Gebelik ihtimali yoksa istenilen herhangi bir zamanda takılabilir.

HORMONLU SPİRAL KAÇ YIL KORUMA SAĞLAR?

5 yıl kullanılabilir ve koruma sağlar.

HORMONLU SPİRAL NASIL TAKILIR?

Hastamız jinekolojik pozisyonda masaya hazırlandıktan sonra spekulum yerleştirilir. Rahim ağzı antiseptik solüsyonla temizlenir ve bir aletle sabitlenen rahim ağzından geçilerek takılır. İpleri kesilip ultrason kontrolü yapılarak işleme son verilir. Takıldıktan sonra 1 ay sonraki kontrolünde de sorun yoksa yıllık takiplerde olunması yeterlidir.

HORMONLU SPİRAL VARKEN NELER OLABİLİR?

Takıldıktan sonraki ilk 3-6 ayda düzensiz adet ve adet yoğunluğunda ve süresinde uzama ve ara kanamalar izlenebilir. Daha sonrasında kanamalarınızın miktarı az ve süresi kısa olacaktır. Hiç adet görmeme zaman geçtikçe rastlanabilen bir durumdur.

HORMONLU SPİRAL KİMLERE TAKILAMAZ?

  • Hamilelik şüphesi varsa takılmaz.
  • Sebebi bilinmeyen kanamalarda, tanı koyulmamış kanamalarda takılmaz.
  • Rahimde şekil bozukluğu varsa takılmaz.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalık var veya yakın zaman da geçirmişse takılmaz.
  • Rahim ağzı veya rahim kanserleri, meme kanseri olanlarda takılmaz.

ANCAK EN SON OLARAK VURGULAMAK İSTEDİĞİM, ÖZELLİKLE ANORMAL KANAMALARDA İLERİ TETKİKLER YAPILIP SORUN OLMADIĞI GRUPTA TEDAVİ AMAÇLI KULLANILDIĞI UNUTULMAMALIDIR.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button