Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme Gebelikte sağlıklı anne, sağlıklı bebek diyerek çıktığımız bu yolda en önemli unsurlardan birisi beslenmedir. Beslenmede yeteri kadar fazla kalori alınımı içermeyen dengeli beslenmeler ile fazla kilo alınımının da önüne geçilmektedir.Annenin gebelik öncesi kilosu tabi ki beslenme de çizilecek yolu etkileyebilmektedir. Annenin vücut kitle indeks dediğimiz VKİ olarak kısaltılan bir çizelge vardır. Bu kişinin kilogram olarak ağırlığının boy uzunluğunun metrekaresine bölünmesi ile elde edilen bir indekstir. İndeks değeri 18,5 -25 arası normal ideal olan aralıktır bu arlıkta bir anne adayı 12-16 kilo alabilirken, 30 un üzeri indeks değeri olan anne adayı 5-9 kg almasına izin verilmektedir.

Anne adayının günlük yaşantısını sürdürecek doğal yollardan alacağı protein, vitamin, mineral desteği yanında gebelikte takviye edilmesi gereken folik asit desteği, esansiyel yağ asit desteği ( omega 3)ve kalsiyum takviyesi göz ardı edilmemelidir.

Folik Asit

Doğal gıdalarla folik asit açığı tam kapatılamadığından tüm gebelere 400 mcg folik asit takviyesi önerilmektedir. Hatta desteğin gebelikten 3 ay önce başlaması önemlidir.

Folik asit eksikliğinde rastlanılan nöral tüp defekti gibi öyküsü olan hastalarda folik asit desteği daha yüksek doz verilmektedir, bu doz 4 mgramdır.

Kalsiyum

Kalsiyumdan zengin olan besinlerimiz süt, yoğurt, peynir ve yeşil yapraklı sebzelerdir.Kalsiyum ihtiyacı arttığı yaklaşık iki katına kadar çıktığı için dışarıdan kalsiyum desteği verilmektedir.

Demir

Demir eksikliğinde halsizlik, nefes darlığı, saç dökülmesi, yorgunluk annede izlenirken, düşük, erken doğumda risk artışına yol açtığı da unutulmamalıdır. Kırmızı et, yumurta, baklagillerde bulunduğu gibi C vitamini içeren gıdalarla alındığında emilimi artmaktadır. Gebelikte eklediğimiz demir takviyelerinde ilaçların süt ve ürünleri ile alınmasını istememekteyiz. Portakal suyu ile ve aç alınması önerilmektedir.

Su Tüketimi

Gebelikte bol su tüketiminin anne ve bebek sağlığı açısından faydası tartışılmazdır. Suyun düzenli ve bol tüketilmesi pek çok şeye katkı sağlar bunlar; anne metabolizması, dengeli kilo alınımına katkısı, pıhtılaşma sistemine olan rolü, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede faydası başlıcalarıdır.

Dengeli Beslenme

Protein ve demir açısından et, yumurta, baklagiller. Protein ve kalsiyum açısından yine süt ve süt ürünleri. Vitamin, mineral ve lifli gıdalar açısından sebze ve meyveler, tahıllar. Enerji açısından yağ ve şekerler.

Dengeli beslenmede yukarıdaki besinlerin hepsi birden önemli rol oynarlar.

beslenme

 


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ağrısız Normal Doğum Ankara

Ağrısız Normal Doğum Ankara Gebelerimize ağrısız normal doğum imkanını Ankara’da özel hastanelerde çok tecrübeli anestezi uzmanlarımızın da katılımıyla başarılı şekilde gerçekleştirmekteyiz....

Hamilelik Boyunca Takipler

Hamilelik Boyunca Takipler Gebeliğin ilk belirtisi olan adet gecikmesidir. Doktora başvurunuz da ultrasonografi ile kese görülmesi için adet rotarınız yaklaşık 7 gün olması gerekir, artık gebelik 5 ha...

Sezaryen İle Doğum

Sezaryen bebeğin normal vajinal yolla doğumu gerçekleşmediğinde veya gerçekleşmeyeceği durumlarda anne ve bebeğin hayatını kurtaran bir ameliyattır. Karın ön duvarından ve rahimden bir kesi ile yapıla...