Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Hamilelik Egzersizleri

Gebelikte Egzersizin Sakıncalı Olduğu Durumlar Nelerdir?

Hamilelik Egzersizleri Düşük riski olanlar, bebekte gelişme geriliği tespit edilenler, erken doğum riski olanlar, gebelikte tansiyon gelişen hastalar ve kanamalı gebelerde egzersiz yapılmamalıdır.

Gebeler Nasıl Egzersizler Yapmalıdır?

Günde 30 dk kadar  düzenli egzersiz önerilir. En çok yürüyüş ve yüzme olabilir. Yoga ve pilateste özel gebelik programları ile gebelik sırasında ve doğuma hazırlamada çok faydalıdır.

Egzersizler Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, tansiyon düşmesi, baygınlık hissi, baş ağrısı, rahimde kasıklarda ağrı, vajinal sıvı gelmesi şüphesi, bebek hareketlerinde azalma olursa doktorunuzla yeniden değerlendirilip egzersiz uygun mu tekrar gözden geçirilmelidir.

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Egzersiz her zaman olduğu gibi gebelikte de en çok kilo alınımını düzenlemekle birlikte psikolojik olarak rahatlama sağlayacaktır. Yarım saat düzenli yapılan egzersiz gün içindeki  duygu durum düzenini destekleyip iyi hissetmesini sağlayacaktır. Uyku düzenini destekler. Ödemin azalmasını sağlar. Kramp ve eklem ağrılarını azaltır. Gebelik sırasında karın büyümesine bağlı bozulacak olan omurga ve duruş anomalilerini azaltır. Kabızlık, şişkinlik, gaz şikayetlerini azaltır.

egzersiz

Yüzme De Dikkat Edilecek Konular Nelerdir?

Havuz temiz olmalı, temiz tutulması için katılan kimyasal oranına dikkat edilmelidir. Havuzdan sonra hemen duş alınmalıdır. Yüzme bitince havuzda uzun kalınması önerilmez.

Hamilelikte Yoga

Yoga doğru nefesi öğreten gebe programları ile doğumu kolaylaştırıcıdır ve doğum anında faydası vardır. Doğru duruş şekli  öğretildiği yogada doğum sonrası normal vücut şeklinize dönüşte de tüm egzersizler gibi etkilidir.

Yoga hem zihninize, hem de bedeninize iyi gelir.Bunun dışında sabah bulantılarını azaltır. Postür bozukluklarını önler. Krampları azaltır. Kan dolaşımını hızlandırarak kas ve eklem ağrılarını azaltır. Ödemi tüm egzersizler gibi azaltacaktır. Yoga doğumu kolaylaştırır. Öğrettiği doğru nefes ,doğru gevşeme, karın ve solunum kaslarını güçlendirerek etkili olur.

Gebelikte Pilates

Artık Sağlık Bakanlığı’da gebe programları düzenleyerek pilatesi etkinleştirmektedir. Pilates dengeli ve akıcı hareketlerle doğru nefes alıp vermeyi öğreterek etkilidir.Hem psikolojik hem de bedensel rahatlama sağlar. Bel ve sırt ağrılarını azaltır. Ödemi azaltarak, karın kaslarını ve pelvis kaslarını güçlendirip, gevşemeyi öğretir.Doğumda çok yardımcı olacaktır. Pilates mutlaka eğitmen eşliğinde yapılmalıdır. Çeşitli büyüklükte toplar,sopalar,yastıklar kullanılarak yapılır.

egsersiz

 


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gebelik Takibi ve Doğum

Gebe kalmayı düşündüğünüzde mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızdan  muayene ve tetkiklerle sağlıklı bir gebelik için öneriler almalısınız. Bu görüşmeden sonra folik asit desteği alm...

Doğum Paketi Fiyatları Ankara

Doğum Paketi Fiyatları Ankara Ankara’da doğum paketleri pek çok hastane ve klinikte uygulanan bir uygulamadır. Hatta son zamanlarda özel sigorta şirketleri, paket uygulama için kurumlara aracılık etme...

Anne Sütü ve Emzirme

Anne sütü ve emzirmenin çocuk ve anne arasında fiziksel ruhsal bağı sağladığı artık aşikar! Konu ile alakalı bilinmesi gereken detaylar yazımızda!...