Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital siğil rahatsızlığı hem kadın hem de erkeklerde yaygın olarak görülebilen bir durumdur. Genellikle cinsel ilişki ve cinsel temas yolu ile meydana gelen bu hastalığa HPV adı verilen bir virüs sebep olabilmektedir. Eğer siz de bu konuya dair Genital siğil nasıl geçer sorularının yanıtlarını öğrenmek istiyorsanız o zaman aşağıdaki alt başlıkları okumaya devam edebilirsiniz daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz numaramız sitemizde mevcuttur.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil nasıl geçer sorusunun yanıtı epey merak edilen konular içerisine dahil olsa da bu sorunun tedavi yollarından önce ilk olarak tanımının yapılması daha önemlidir. Genital siğiller; virüslerin meydana getirdiği hastalıklar yani enfeksiyonlar sonucu oluşmaktadır. Bu bağlamda genital bölgede oluşan siğilleri meydana getiren virüse ise HPV virüsü adı verilmektedir. HPV aynı zamanda bu hastalığın diğer bir adı olarak da görülmektedir. Genital siğiller yalnızca cinsel birleşme ile değil, genital bölgeye temas edilmesi ile de bulaşabilmektedir.

Genital Siğilde Belirtiler Nelerdir?

Genital bölgede oluşan siğiller için çoğu zaman bir belirti dahi söz konusu olmayabilir. Ancak genel olarak kişilerde aşağıdaki belirtilere rastlanmaktadır:

 • Genital bölge çevresinde hafif kabarıklık ya da belirgin bir şekilde meydana gelen kabarmalar
 • Genellikle yine bu bölge çevresinde oluşan ve deri renginde olan lezyonlar
 • Genital bölgede ya da çevresinde sürekli kaşınma ve buna bağlı olarak tahriş hissi
 • Genital bölgede acı ya da ağrı gibi belirtilerin görülmesi
 • Erkek bireylerde idrar sırasında meydana gelen idrarın çatallaşarak çıkması durumu

Ayrıca kişilerde bunlara ek olarak farklı belirtiler de meydana gelebilmektedir.

Genital Siğilin Nedenleri Nelerdir?

Genital siğil nasıl geçer sorusundan sonra bu hastalığın neden ortaya çıktığına da kısaca değinelim. Bilindiği üzere genital siğil HPV olarak da adlandırılmakta ve hastalığın ortaya çıkmasındaki en etkili neden cinsel ilişki olarak yorumlanmaktadır. Peki, HPV için diğer sebepler nelerdir?

 • Yukarıda da belirttiğimiz üzere HPV, korunmasız cinsel ilişki ile ortaya çıkabilmektedir.
 • Ayrıca birden fazla partner ile cinsel ilişki yaşanması ve bu esnada korunma durumunun söz konusu olmaması da HPV’nin oluşmasındaki etkili sebepler arasında yer almaktadır.
 • Genç yaşta cinsel ilişkiye başlanması, bağışıklık sistemini bastıran ilaçların kullanılması ile birlikte de etkili bir sebep haline gelmektedir.

Genital Siğil Yani HPV Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Genital virüs nasıl geçer sorusunun yanıtını en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır diyebiliriz. Bunun için öncelikle en sık sorulan soruların başında “ genital siğiller tedavi edilmeden geçer mi “ gelmektedir. Genital bölgede yer alan siğiller tedavi edilmeden kendiliğinden geçmez. Ayrıca bu siğillerin tedavi edilmemesi de son derece tehlikeli bir durumdur. Kişilerin siğilleri geçmeden cinsel birliktelik yaşamaları da bu bağlamda tavsiye edilen durumlar arasında değildir. Peki, HPV virüsü nasıl tedavi edilmelidir? Aslında bu virüsün tedavisi için birden fazla yöntem bulunmaktadır ve bu yöntemlere lezyonun büyüklüğü doğrultusunda karar verilmektedir. HPV virüsü ( genital siğil ) tedavisi için kullanılan yöntemler aşağıdaki maddelerde belirtildiği gibidir:

 • Koter ve lazer adı verilen yöntemler ile genital bölgede yer alan siğillerin yakılması işlemi
 • Genital bölgede yer alan siğillerin cerrahi yöntemler ile çıkarılması işlemi
 • Genital bölgede yer alan siğil ya da siğillerin kriyoterapi yöntemi kullanılarak dondurulması işlemi

Buna ek olarak uzman doktor tarafından kişilere, genital bölgede çıkan siğiller için çeşitlim kremler de verilmektedir. Ancak bu kremler, vücudun diğer yerlerinde çıkan siğillerden farklı içeriklere sahip olduğu için, asla bu bölgelerde bulunan siğiller üzerinde kullanılmamalıdır. Siğiller yalnızca genital bölgede değil anal bölgede de çıkabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda doktorun bu bölgeyi de muayene etmesi gerekmektedir.

Genital Siğiller Kendiliğinden Geçer mi?

Hayır, genital bölgede çıkan siğiller kendiliğinden geçmez ve ayrıca tedavi edilmediği takdirde artmaya devam ederler.

Genital Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bilindiği üzere genital siğiller bulaşıcı olduğu için tedavi durumu söz konusu değilse bu kişiler cinsel ilişki yaşadıkları takdirde hastalığı yayacaklardır. Ayrıca kadınlarda oluşan HPV, ilerlediği takdirde rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.

HPV Tamamen Yok Olur mu?

2 yıl içerisinde % 80-90 oranında vücuttan atılması durumu söz konusudur.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HPV Aşısı Reçetesiz Alınır Mı?

HPV Aşısı Reçetesiz Alınır Mı? HPV virüsü sebebi ile ortaya çıkan hastalığın tedavisinde kullanılan farklı aşılar vardır. HPV aşısı, SGK tarafından karşılanmaz....

Genital Siğil ve HPV Aşılama Ankara

Genital Siğil ve HPV Aşılama Ankara Human papilloma virüs adı verilen bu virüs genelikle cinsel temasla bulaşan siğil adı verilen lezyonlara yol açabildiği gibi servikal kanserdeki rolüde kanıtlanmışt...

HPV Aşısı Siğilleri Geçirir mi?

HPV Aşısı Siğilleri Geçirir Mi? HPV Aşısı önleyici bir yöntemdir. Mevcut siğiller üzerinde etkisi var mı? Rahim ağzı kanserini önler mi? Soruların yanıtları için okumaya devam edin!...