Genital Estetik

Genital Estetik

Labioplasti (İç Dudak Estetiği)

En çok başvurulan genital estetik operasyonlarından birisidir. Normalde iç dudaklar dış dudakların arasında hafif olarak dışarı sarkabilen yukarıda klitorisi bir kılıf gibi örten vajen girişinde sonlanan kıvrımlı bir dokudur. İç dudaktaki sarkma bazen aşırıdır ve asimetrikte olabilir. Tek taraflı sarkmalarda fazladır.

Genelde hormonal değişiklikler, travma, enfeksiyonlar, doğum nedeniyle iç dudak sarkmaları görülebilir.

Hastayı bu durum sadece cinsel hayatta değil, görsel olarak, tuvalette veya kıyafetler içindede rahatsız edebilir. Tıbbı olarakta bu bölgenin nemli kalması tam temizlenememesi kötü kokuya, vajinite ve bartolin bez enfeksiyonlarına yol açabilmektedir.

Labioplasti evli, bekar ergenliğini tamamlamış her bayana yapılabilir, kızlık zarı zarar görmez, normal doğum yapmasını etkilemez, orgazm olmaya olumsuz etkisi yoktur.

Labioplasti denen bu cerrahi işlem genelde 30 – 45 dakikayı geçmez. Lokal anestezi veya sedasyonlada yapılabilir. İşlem sonrası dikiş almaya gerek yoktur, kuru ve temiz kalması yeterlidir. 3-4 hafta cinsel ilişki yasak olmalıdır.

Hastanın başarılı cerrahi sonrası özgüveni artışı cinsel yaşamda mutluluğunu artırdığı kesindir.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Vajen normalde esneyebilen bir dokudur. Ancak bu esneklik bazen aşırı tonus kaybı ile vajenden ses gelmesi, gaz çıkışı hissi, her iki partnerde cinsel duyarlılık kaybına ve boşluk hissine yol açmaktadır.

Vajenin bu sekilde gevşemesi genetik nedenlerle olabileceği gibi normal dogum travmaları, kilo alımıylada olabilmektedir.

Vajen daraltma operasyonu tecrübeli kadın doğum uzmanlarınca yaklaşık 1 saat kadar süren başarılı bir cerrahidir. İşlemden sonra 4 – 6 haftaya yakın bir süre cinsel ilişki yasaktır.

 

Hemen Ara
Whatsapp