Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Vajinal açıklık kısmen elastik ve lifli doku ile kaplıdır. Bu lifli doku, oval bir lastik rondela şeklini alır ve kızlık zarı olarak bilinir. Bazı kadınlarda kızlık zarı kalın ve sert, bazılarında ise ince ve esnektir. Sadece ilk cinsel ilişki değil tampon kullanımı, jinekolojik muayene, fiziksel kazalar ve o bölgeye gelecek sivri ya da künt kazalar gibi diğer aktiviteler de kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Bu gibi bir durumda kişi isterse kızlık zarı onarımı için geçici kızlık zarı dikimi işlemini tercih edebilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ile arasında birçok fark bulunan geçici kızlık zarı dikimi çok daha kolay bir işlemdir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Geçici kızlık zarı dikimi söz konusu olduğunda vajinanın girişine eriyen dikişlerle daraltma uygulaması yapılmaktadır. Herhangi bir kesi uygulaması yapılmadığı için iyileşme süresi olmayan bu işlemde, sonuçlar kalıcı değildir. Kendiliğinden eriyen dikişler 3-7 gün içinde vajina girişinin eski haline dönmesine neden olacaktır. Bu nedenle hastanın bu süre zarfında cinsel ilişkide bulunması önemlidir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ne Zaman Yapılır?

Geçici kızlık zarı dikiminin etki süresi kalıcı olmadığı için hastanın cinsel ilişkiye girmeden bir hafta içinde yaptırması önemlidir. 1 hafta sonrasında dikişler kendiliğinden eriyerek vajina girişinin eski haline dönmesine neden olur ve bu nedenle kanama sağlanmaz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Yapıldığı Anlaşılır mı?

Geçici kızlık zarı dikimi yapıldığı herhangi biri ya da partneriniz tarafından anlaşılmaz. Ancak detaylı bir jinekolojik muayene olması durumunda işlem geçirdiğiniz anlaşılacaktır. Bunun haricinde işlemin anlaşılması mümkün değildir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Neden Yapılır?

Evlenmeden önce bekaretini kaybetmek, toplumumuzda bugün bile bir tabudur. Bir kadının evlilik sonrası ilk cinsel ilişkide kanama olmaması insanların söz konusu kişinin özel hayatıyla ilgili kafasında soru işaretleri oluşmasına neden olur. Bir kadına bu tür sorular soranların çoğu, kızlık zarının ve üreme sisteminin işleyişi hakkında eksik bilgiye sahiptir. Bu şüpheler kadın için stresli bir ortam yaratabilir ve ruh sağlıklarını da olumsuz etkileyebilir. Ancak, böyle travmatik bir deneyimden kaçınmanın yolu olarak geçici kızlık zarı dikimi tercih edilebilir. Kadınlar, mahremiyetin ihlali korkusu olmadan geçici kızlık zarı dikimi işlemini yaptırabilirler. İşlem tamamlandıktan sonra, bir kadının kızlık zarı onarımı için ameliyat olup olmadığını kimse bilemez. Geçici kızlık zarı işlemi sayesinde kadınlar bu travmatik deneyimlerden kaçınabilir ve geleceklerinin kontrolünü ellerine alabilirler.

Geçici Kızlık Zarı Kesin Kanar mı?

Geçici kızlık zarı prosedüründe kişinin işlemden sonra en geç 1 hafta içinde cinsel ilişkiye girmesi kanamanın olması için şarttır. Bu sürenin sonrasında kanama gerçekleşmeyecektir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Garantili mi?

Geçici kızlık zarı dikimi de kalıcı kızlık zarı dikimi gibi garantili bir işlemdir. İşlem sırasında kalıcı kızlık zarında olduğu gibi doku kullanımı olmasa da sonuçlar nihaidir. Sadece etki olma süresi kalıcı kızlık zarı dikiminde olduğu gibi uzun değildir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Kaç Dakika Sürer?

Geçici kızlık zarı dikimi hızlı ve daha az invaziv bir prosedürdür. Genellikle en fazla yarım saat süren bir işlemdir ve kan kaybı söz konusu değildir. Hasta işlemden sonraki gün günlük aktivitelerine devam edebilir.

Kimler Geçici Kızlık Zarı Dikimi İçin Uygundur?

Geçici kızlık zarı dikimi 18 yaşından büyük olan kızlık zarı yırtılmış kadınlar için uygun bir işlemdir. Aynı zamanda kişinin herhangi bir genital veya zührevi hastalığı olmaması gereklidir.

Enfeksiyonları tedavi edince kızlık zarı dikişinde sorun oluşmaz.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kızlık Zarı Kanaması

Kızlık zarı kanaması özellikle ilk gecede  bizim gibi Müslüman toplumlarda çok sık olarak beklenen bir olaydır. Başka bir deyimle bakirelik kavramı toplumumuz da hiç bir zaman yerini kaybetm...

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Kızlık zarı, Latince Hymen olarak adlandırılır. İsmini Yunan mitolojisindeki evlilik tanrısından almıştır. Kızlık zarı, kadının dış genital organlarının arasında, vajene geçiş kısmında ...

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları zarı vajinanın 1-2 santim iç kısmında yer alan bir dokudur. Bu zarın bazı kadınlarda üzerinde delikler bulunurken bazılarında orta kısmında tek bir delik bulunmaktadır. Kı...