Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Gebelik Testi

Gebelik testi hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ilk aklınıza gelen test yapmak özellikle bir sağlık kuruluşuna başvurmadan sonucu görme telaşına düşebilirsiniz. Biz burada size tüm test bilgilendirmelerden bahsetmek istiyoruz.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Beklenilen âdetin tarihiniz en az bir gün geçmiş olmalıdır. Telaşla yapılan erken gebelik testleri sizi yanılgıya sokabilir. Bunu önlemek için negatif çıkan sonuç birkaç gün sonra, en geç bir hafta içinde adet olunamadı ise mutlaka tekrarlanmalıdır. Kan testi ise gecikme olmadan birkaç gün önce bile doğru sonucu verse de adet gecikince  hemen yapıldığında yanıt kesin ve doğrudur. Bizim savunduğumuz idrar testinin doğru zaman da yapıldığında güvenilirliği % 90-95 iken, kan testini %100 olmasıdır.  Her zaman olunmayan adetlerde yumurtlama değişiklikleri nedeniyle hastaya bağlı olan hatalardan kaçınmak için negatif çıkan bu testlerde bir hafta sonra testi tekrarlamakta fayda getirecektir.

İdrarda Gebelik Testi

İdrarda gebelik testlerinde güvenilirlik % 90 dan %97 e kadar artıran son çıkan markalara yönlendirilse de, şu bir gerçek ki doğru zamanda doğru yapılan testlerin hepsinde sonuca ulaşırsınız. Dikkat etmeniz gereken son kullanma tarihi ve üretim tarihi, kutunun düzgün saklanmış güvenilir olarak eczaneden temini önemlidir. İdrarda yapılan testin konforu hastaların aceleci davranmaları ile testi adet gecikmeden yapmalarına yol açabilir. Test yapma tarihinde biz uzmanların görüşü en az bir gün adet gününüz geçmelidir. Bazı test markalarından iki test çıkar, bunun nedeni negatif bir sonuçta testi tekrarlamanız için bir veya en geç bir hafta içinde testinizi tekrarlama imkânı sağlar. Test sonucunuz pozitif ise yine bir hafta içinde doktorunuzla iletişim önemlidir. Gebelikte beklenmeyen durumların takibinde bu erken başvuru bizi tanıya götürür. İdrar testinin zamanının sabah idrarında olmasında fayda vardır.

Beta HCG Hormonu (B-HCG)

Kanda ve idrarda yapılan testin ikisi de hcg hormonunu tespite  göre çalışan sistemlerdir. İdrar testinin de kan testinin de mekanizması üretilen hcg hormonunun tespitine dayanır. Hcg hormonu sperm ile yumurta döllendikten yaklaşık 6 gün kadar sonra rahime yerleşir, buna implantasyon denilir. Rahime olan yerleşme ile beraber hcg salgılanmaya başlar. Bu hormonun ilk tespiti döllenmeden 11 gün sonra kanda, ondan birkaç gün sonra idrarda olacaktır.

Kanda Gebelik Testi

Kanda yapılan testimiz bizi kesin tanıya götürdüğü gibi yukarıda bahsettiğim sistemde kanda hcg hormonunu tespit ederken verilen sayı değeri ile de gebelik haftasını saptar. Kan testinde de iki farklı teknik kullanan laboratuar vardır. Birisi sadece pozitif ve negatif diye sonuç verirken, diğeri kanda sayısal değer tespit eder. Biz uzmanlar kan verilmiş iken sayısal değer vereni tercih etmenizden yanayız. Kanda gebelik testi zamanı sperm yumurta birleşmesinden 11 gün sonra vermeye başlar. Kan testi sonucunuza göre söylediğimiz haftanız aslında sizin ilişkinizden hesaplanan hafta hesabı çıkmaz burada da hastalarımız yanılmaktadır. Unutulmamalıdır ki gebelik hafta hesaplaması sizin son adet ilk gününüz başlangıç alınarak yapılır. Siz bize iki haftalık iki hafta önce ilişkide bulunduk derken, biz size dört haftalık son adet tarihinden diyebiliriz. Bunu anlamak ve anlatmakta zorlanılan ekibe ben bazen söyle bilgi veriyorum. Sperm yumurta ile birleştiği günü bulmak için bizim söylediğimiz haftadan yaklaşık iki hafta düşmelisiniz. Bu konunun bazen çiftler arasında tam anlaşılamayıp çözüm için uğraşmaları yerine biz uzmanlardan izah duymaları çok doğru olacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hamilelik Egzersizleri

Hamilelik Egzersizleri Düşük riski olanlar, bebekte gelişme geriliği tespit edilenler, erken doğum riski olanlar, gebelikte tansiyon gelişen hastalar ve kanamalı gebelerde egzersiz yapılmamalıdır...

Epizyosuz (Dikişsiz) Normal Doğum

Epizyosuz doğum nasıl olur? Öncesinde nasıl hazırlıklar yapılması gerekir? Bu soruların tümünün cevabını almak için okumaya devam edin!...

Gebelik-Hamilelik Belirtileri

Gebelik-Hamilelik Belirtileri Öncelikle bir bayanın hamile kalabilmesi için yumurtalıklarında ve erkeğin sperm üretme sisteminde bir bozukluk olmaması gerekmektedir. Gebe kalınabilmesi için en uygun y...