Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Gebelik Takibi ve Doğum

GEBELİK TAKİBİ VE DOĞUM

Gebe kalmayı düşündüğünüzde mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızdan  muayene ve tetkiklerle sağlıklı bir gebelik için öneriler almalısınız. Bu görüşmeden sonra folik asit desteği almadıysanız başlanır. Önerilen gebe kalmadan 3-6 ay önce destek folik asit başlanmasıdır.Muayenede gebelik öncesi tedavi edilebilecek bir hastalık saptandı ise örneğin troid fonksiyonları bozuk ise önce bu düzenlenip öyle gebeliğe izin verilir. Bazen bu muayene gebe kalabilirsin gebe kalmanda sorun yok cümleleri ile karıştırılabiliyor . Muayenemiz siz gebe kalmanızda sakınca yok anlamına gelir .Gebe kalacaksınız garantisi değildir .Korunmasız ilişkiye rağmen 1 yıl bazen ileri anne yaşında bu süre 6 aydır ,gebe kalamazsanız araştırmamız o zaman niye gebe kalamadığınız şeklinde devam eder .Sevgili gebe adaylarımızda gebe kalmadan önce TSH dediğimiz troid fonksiyonları ,Rubella gibi  enfeksiyon testleri ,kansızlık için tetkikler ,vitamin değerleri ,smear testi( rahim ağzı kanser tarama testi) ,ultrason ile myom ,polip veya kist  varmı yada gebe kalmaya engel oluşturacak anatomik bozukluk varmı diye bakıyoruz .Folik asit desteğinide mutlaka ekliyoruz .

Gebe kaldığınızda ilk başvuru ve takip süresince gerekli tetkik ve incelemelere muayenehanemden yardımcı olabiliyorum . Tetkilerinizi kanınızı ofisimde alarak anlaşmalı labaratuarımıza yollayıp sonuçları size dönmekteyim . Ancak gebemiz aile hekiminde testleri yaptırmak isterse orada yaptırıp bana gönderebilmektedirler. Her gelişte önce şikayetlerinizi dinleyip varsa merak ettiğiniz soruları açıklayıp sonrasına ultrason ile bakıp tansiyon ve kilonuzu ölçerek ben o haftalarda yapılacak testleri istiyor ve önerilerde bulunuyorum .Genelde bu açıklamalardan sonra sorularımız kalmıyor hepsi konuşulmuş oluyor .

  

Gebelik takibinde ilk üç ayda ki tetkikler HEMOGRAM, RUBELLA , TOXO, VDRL ,VİT D, BİYOKİMYA ,HBS HIV  ,ANTİ HCV,TSH,TİT VE İDRAR KÜLTÜRÜ

Ultrason ile 5-6 haftada kese,6-7 hafta arasında kalp atışı ,9 haftada yine ultrasonda gelişimi bakılıp 11-13 hafta arasında ise ense kalınlığı ve burun kemiği bakılarak ilk 3 ayı tamamlamaktayız.

11-13 HAF 6 GÜN ARASINDA  ense kalınlığı ve burun kemiği bakılarak İKİLİ TEST  down sendromu ve genetik hastalıklar  için yapılmaktadır .Bu arada yaş faktörü yada yüksek risk grubu nedeniyle CVS  (KORYON VİLLUSUNDA ÖRNEK ALMA ) VEYA ANNE KANINDA FETAL DNA testi ile ileri tetkikler yapılabilmektedir .

16 HAFTADA ultrasonla gelişimi bakılarak yine kanda dörtlü test yapmaktayız .18-20 haftalar arasında ANOMALİ TARAMASI dediğimiz ikinci düzey ultrason  yapılmaktadır.

24-28 haftada şeker yükleme testi ile kanuyuşmazlıği varsa  indirek coombs tesi  ve iğnesi korumak amaçlı yapılmaktadır .Bu arada yine hemogram biyokimya ve idrar kültürü istenmektedir .

32 . haftaya kadar  dört haftada bir giden incelemeler, 32 den sonra iki haftada bir 37 den sonra haftada bir ve 40 haftadan  sonra 3 günde bir olmaktadır. NST yine muayenehanemde var ve çekmekteyiz.

Takip süresince gerek duyulan demir, vitamin ,balık yağı ve kalsiyum magnesiyum desteğide verilmektedir.

Doğum ve gebelik takiplerimde bana rahatlıkla ulaşabilirsiniz .Arzu ettiğiniz hangi hastane de doğum ise onu beraber karar veriyoruz .Ankara ‘da bulunan tüm özel hastanelerle anlaşmam bulunmaktadır .Gerek uzmanlık aldığım ZEKAİTAHİR BURAK HASTANESİ doğumevinde ,gerekse mezuniyet sonrası özel ve devlet hastanesi hizmetlerimde sayısız doğumlara katıldım .Çok hashas olan gebelik takibi ve iki canın emaneti olan bu meslekte görev alan herkesin doktorun ,ebenin ,hemşirenin ve yenidoğanın işinde kolaylıklar dilerim .Gebelerimizin mutlu olması bizi de mutlu edecektir. Karşılıklı güven duygusu mesleğimizin en önemli yanıdır. Sağlıkla ve sevgiyle kalın….

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ağrısız (Epidural) Doğum

Ağrısız ( Epidural ) Doğum Bilindiği üzere Ağrısız ( Epidural ) Doğum üzere doğum, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından olan üremenin son adımıdır. Bu adım epey sancılı ve ağrılı bir süreçten ileri g...

Gebelikte Tarama ve Tanı Testleri

Gebelikte Tarama ve Tanı Testleri 11-14. Gebelik haftaları arasında yapılan testtir. Bu testin amacı kromozomal hastalıklar (trizomi 21 yani down sendromu ve trizomi 18) gibi yüksek ris...

Doğum Paketi Fiyatları Ankara

Doğum Paketi Fiyatları Ankara Ankara’da doğum paketleri pek çok hastane ve klinikte uygulanan bir uygulamadır. Hatta son zamanlarda özel sigorta şirketleri, paket uygulama için kurumlara aracılık etme...