Gebeliğin 5. Haftası

Gebelikte adet rotarını izleyen bulantı, kusma, aşerme, memelerde dolgunluk, hashasiyet, meme başlarında koyulaşma, sık idrara çıkma şikayetlerinin başladığı haftadır.

Bu dönemde embriyoda üç tabaka halinde değişimler başlar. Ektoderm tabakasından beyin, omurilik, omurga yapısı gelişeceği nöral tüp oluşur. Bu yapı deri saç, tırnak ve meme ter bezleri gelişimini sağlayacaktır. Mezoderm denilen tabaka ise kalp ve dolaşım sistemi gelişip kas, kemik, kıkırdak sistemini oluşturacaktır. Endoderm tabakası ise akciğer, barsak ve idrar torbası ile karaciğer, pankreas yani iç organ gelişimini sağlar. Bu dönemde yine anneden bebeğe besin ve oksijen taşıyan göbek kordonu gelişimi başlar.

Ultrasonda sadece kese izlendiği 5. Haftada aslında haftanın sonuna doğru 2-3 mm kadar ve kalp atışı da olan bir embriyo oluşur. Kalp atışını bizim görmemiz ise 6. haftaya kalır.

Ultrasonda 5. haftada kesenin net izlenmesi dış gebelik riskinden kurtardığı için gebelerimizi çok rahatlatır. Sıra gelmiştir kalp atışına yani 6. Haftaya.