Kürtaj

Düşükten Sonra Kürtaj

Düşükten Sonra Kürtaj Düşük terimi gebeliğin ilk 20 haftasında ki kayıplar için kanama ile beraber gebelik kendiliğinden kaybı ile sonuçlanan bu ifadedir. Genellikle düşüklerin çoğu 12 haftayı geçmeden gerçekleşirken çok az bir kısmı diğer kalan haftaları kapsar. Gebe bayanlar düşük yaşadıklarında neden kendilerini bu sorun buldu diye, nadir rastlanılan bir durum olduğunu düşünürler. Bu yanlış bir düşüncedir. Gebelikte yaklaşık 7 gebeden biri düşük yaşayabilir. Bu oran hiç küçümsenmeyecek kadar fazladır. Neden düşük yaşandığı konusu ise çoğunlukla kromozomal genetik bir kusur altında yatar.
Düşük yaşayan hasta kanama ve ağrı şikayeti ile başvurduğunda ultrason ve muayene sonrası hastanın komplet yani tam düşük yaşamış mı tanı koyabiliyoruz. Tam düşük gerçekleşmiş ise kürtaj işlemine gerek kalmamaktadır. Eğer düşük tam gerçekleşmemiş ise kanama ve ağrısı devam eder. Bu durumda kalan parça ultrason ile tespit edilip kürtaj işlemi ile düşükten sonra rahim temizleme için kürtaj uygulanmaktadır.

Kürtaj işlemi uzun yıllardır vakumla kürtaj şeklinde yapılmaktadır. Kürtaj artık keskin kürtaj yönteminden vazgeçilmiştir. Keskin kürtaj dediğimiz bu yöntemde küret kullanarak yapıldığı zaman yapışıklıklar ve sonraki gebelikte sorun yaşanması ihtimali, olduğu için bu yöntem bırakılmıştır. Vakumla kürtaj basit ve zararları minimuma indiren bir yöntem olduğu artık kanıtlanmıştır.
Kürtaj sonrası enfeksiyon dan korunmak için doktorunuzun yazacağı antibiyotik kullanımı,kontrollere uymanız ve doktorunuzun diğer uyarılarını dinlemeniz önemlidir. 1 – 2 hafta cinsel temas, havuz, deniz yasaktır. Tampon kullanımına izin verilmemelidir. Aşırı kanama, ağrı,kokulu akıntı durumunda hemen doktorunuza başvurmalısınız.Kürtaj işlemleri genellikle sorunsuz geçer 10 dakikada biten işlem için işlem öncesi hazırlığınız bilgi verilmesi sonrası dinlenmeniz ile klinikte 45 dakika yakın bir süre ayırmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir