Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Doğum Sancısı

Gebelik sürecinde sona yaklaşılırken yavaş yavaş kasılmalar başlar. Doğumun başlaması ile birlikte kasılmalar düzenli bir şekilde sıklaşır. Aynı zamanda bu kasılmaların süresi uzar ve sancılar şiddetlenir. Bazen yalancı kasılmalar da görülebilir. Doğum sancıları ile yalancı kasılmaları ayırmak zor olabilir.

Doğum Sancısı Nedir?

Doğum sancısı bebeğin geldiğinin habercisidir. Doğum sancısının başlaması ile doğum süreci başlamış olur. Doğum sancısında rahim kasları kasılıp gevşeyerek bebeğin başı doğum kanalına girer. Sancının süresi doğuma göre değişiklik gösterir. Doğum sancısı bel bölgesine de vurabilmektedir.

dogum-sancisi-nedir

dogum-sancisi-neden-olur

Doğum Sancısı Neden Olur?

Doğum sancısı rahmin kasılıp gevşemesinden kaynaklanır. Rahimdeki kasılmalar ve bundan dolayı hissedilen sancı bebeğin doğum kanalına girip dünyaya gelebilmesi içindir. Bu kasılmalar sayesinde rahim ağzı ve doğum kanalı genişler. Doğum sancıları düzenli ve zamanla sıklaşarak artar. Yalancı kasılmalar ise 30-45 saniye aralığında devam eder. Braxton Hills kasılmaları olarak da adlandırılan bu kasılmalar rahmin üst kısmında oluşur. Doğuma yaklaştıkça bu kasılmalar uterusun alt bölümünde gerçekleşir. Yalancı kasılmalar hafif ve düzensiz şekilde kendini gösterir. Gerçek doğum sancıları ise uzun süren, daha ağrılı ve düzenli şekilde gerçekleşir.

Doğum Sancısı Nasıl Başlar?

Doğum sancısı gebelik süresince olan sancılardan daha farklı şekildedir. Düzenli şekilde görülen bu ağrılar yüksek şiddettedir. Kasılmalar arasındaki dakikalar sayılarak yalancı sancı olup olmadığı anlaşılabilir. Doğum sancısı diğer sancılar gibi masajlarla geçmeyeceğinden doğum zamanı geldiği anlaşılabilir. İlk kez doğum yapacak kadınlar doğum yapmış kadınlara göre daha erken sancıları hissetmeye başlayabilirler. Suyun gelmesi olarak da adlandırılan amniyon sıvısı vajinal yoldan akar. Ancak doğum suyunun gelmesi her kişide gerçekleşmez. Doğum sancılarında her gelen kasılma bir öncekinden daha şiddetli şekilde olur. Başlangıç aşamasında sancılar bele vuran regl sancıları gibi hissedilebilir. Bu ağrılar zamanla daha şiddetli ve uzun süreli bir hal alarak sıklaşır. Her 3-5 dakikada bir sancı gerçekleşir.

Doğum Sancısı Ne Zaman Olur?

Doğum sancısı gebeliğin 38 ila 42. haftaları arasında görülür. Doğum sancısı başlamasıyla birlikte açılma başlar. Rahim ağzında doğumun yaklaşması genişleme başlar. Daha önceden doğum yapmış olan kişilerde bu değişimler daha belirgindir. İlk doğumunu yapacak olan kadınlarda ise rahim ağzında yaklaşık 1 cm’lik bir açılma görülür. Aynı zamanda vajinal akıntıda değişiklik gözlenir ya da su gelmesi yaşanabilir. Doğum öncesi kasılmaları ile birlikte bebeğin içerisinde bulunduğu keseyi dolduran amniyon sıvısı vajinal yoldan dışarı akabilir. Bu kişide su gelmesi olarak tabir edilir. Vajinadan bol miktarda su çıkışı doğumun başlamış olduğunu gösterir. Suyun gelmesinin ardından doğumun 12-24 saat içerisinde başlaması beklenir.

dogum-sancisi-ne-zaman-olur

dogum-sancisi-nasil-olur

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Doğum sancıları ile yalancı sancılar birbirine karıştırılmaktadır. Ayrıca erken doğumun görüldüğü durumlarda da bunun normal bir kasılma mı yoksa doğum sancısı mı olduğunu kestirmek zor olabilir. Hissedilen ağrıların doğum sancısı olup olmadığı, hekim tarafından yapılacak muayeneyle anlaşılır. Kişi NST cihazına bağlanarak sancıların neden gerçekleştiği anlaşılmaya çalışılır. Sancı aralıkları önem taşır. Belirli aralıklarla gelen sancıların yüksek çoğunluğu doğumla sonuçlanmıştır. NST testinin açılımı Non Stres Testi’dir.

NST cihazının alıcı uçları anne karnının yüzeyine konulur. Bir alıcıdan bebeğin kalp atışları dinlenirken diğer alıcıdan rahim kasılmaları takip edilir. Cihaz tarafından bu iki verinin grafiği oluşturulur. NST cihazında 20 dakika içeirisnde 3 kez %40 ve üzerinde değer alınması durumunda vücut doğuma hazır olarak algılanır. Hekim tarafından yapılacak muayene sonucunda süreç belirlenir. Muayenenin ardından doğumun başladığı tespit edilmişse anne adayı hazırlanır ve doğuma alınır. Sancıların belirli bir şiddete ulaşması ve rahim ağzındaki açılmanın 10 cm olması sonucunda doğum başlar.

 

Doğumdan Sonra Doğum Sancısı Olur mu?

Doğumdan sonra doğum sırasındaki kadar bir sancı oluşmaz. Doğumun zorluğuna göre doğumdan sonra ağrı görülebilir ancak bu doğum ağrısı kadar şiddetli değildir.

Doğum Sancısı Neye Benzer?

Doğum sancısının aynı anda 20 kemiğin kırılmasının acısıyla benzer olduğu söylenmektedir.

Doğum Sancısı Ne Kadar Sürer?

Doğum sancısı 15-20 dakikada bir gelir ve 30-45 saniye aralığında gerçekleşir. En sonunda 5 dakikada bire düşen sancılarla açılmanın da olmasıyla doğum gerçekleşir.

Hissedilen Sancının Doğum Sancısı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Doğum sancısı düzenli aralıklarla gelir. Şiddeti de giderek artar. Yalancı sancılar ise düzensiz şekilde gerçekleşir.

Doğum Sancısı Şiddeti Ne Kadardır?

Doğum sancısı 57 del olarak ölçülmüştür. İnsan vücudunun ise 45 del acıya dayanabildiği bilinmektedir.

Doğum Sancısı Hareket Etmeyi Engeller mi?

Doğum sancısının artması ve 5 dakikada bir gelmesiyle birlikte kişi çok acı çektiğinden hareket kabiliyeti en aza inmektedir.

Doğum Sancısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Doğum sancısı bebeğe zarar vermez. Tam tersi sancının olması bebek için daha iyidir. Bu sayede annede açılma sağlanır ve bebek doğar.

Doğum Sancısı Esnasında Ne Yapılmalıdır?

Doğum sancısı esnasında nefes egzersizleri, masaj, sıcak-soğuk kompres yapılabilir. Bu sayede sancı biraz hafifler.

 


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Hafta Hafta Gebelik Takibi Gebesiniz ve doktora başvurdunuz ilk son adet kısmında bazen takılırız siz hastalarımız yaklaşık olarak övülasyondan yani gebe kalınan ilişki tarihinden hafta hesaplamaya ça...

Gebelik Testi

Gebelik testi hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ilk aklınıza gelen test yapmak özellikle bir sağlık kuruluşuna başvurmadan sonucu görme telaşına düşebilirsiniz. Biz burada size tüm test bilgilendirmele...

Gebelikte Tarama ve Tanı Testleri

Gebelikte Tarama ve Tanı Testleri 11-14. Gebelik haftaları arasında yapılan testtir. Bu testin amacı kromozomal hastalıklar (trizomi 21 yani down sendromu ve trizomi 18) gibi yüksek ris...