Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Doğal (Normal) Doğum Ankara

Doğal (Normal) Doğum Nedir?

Doğal (Normal) Doğum Ankara Doğal doğumda amaç doğal giden seyri müdahalesiz izlerken hastamıza verilen destek ve motivasyonla zamana takılıp kalmasından kurtarmak, motivasyon ve ağrı hissini azaltacak doğru nefes ve hareketlerle gerekirse masajlarla süreci sağlıklı bir şekilde tamamlamaktır. Tabi ki tıbbi bir gereklilikte müdahale olabileceğini bilgilendirmektir.

Neden Normal Doğum?

Doğal doğuma öncelikle verilecek ön bilgiler ve tavsiyelerle hastalarımızı beden ve zihin olarak hazırlamak ilk aşamadır. Doğum sırasında yalnız kalmayacağı bilgisi de önemlidir. Motivasyon kaybına asla izin vermeyeceğimizden emin olunmalıdır.Her imkan ve olanak sağlansa da, seyirde tıbbi olarak gereken müdahale şart olduğunda da hekime olan güveni tam olup bunu kabul etmesi konusunda eksiksiz bilgilendirme şarttır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de kabul ettiği Lamaze felsefesinde kurallar şöyledir;

  • Doğum kendisi başlamalıdır. Burada tıbbi olarak gebelik doğumu başlatmayı gerektiren bir endikasyön içermiyorsa kendi başlayana kadar beklenilmektedir.
  • Doğum boyunca annede hareket özgürlüğü olmalıdır. Yani doğum takibi boyunca istediği gibi hareket etmeli. Yürüyebilir, oturabilir, çömelebilir bu vücudunun nasıl rahat ettiği ile ilgilidir.
  • Doğum yapan kadınlara duygusal ve fiziksel olarak destek verilmelidir. Ağrıyla baş edebilmenin yolu yanınızdaki ekibin sizi telkin edip doğumun seyrinin sorunsuz olduğu, güven içinde olduğunuzu hissettirmesidir. Doula adı verilen bu destek kişi çok önemlidir.
  • Doğum eylemi boyunca müdahalelerden kaçınmak. Bu müdahaleler neler olabilir : Aç bırakmamak, sürekli NST dediğimiz monitöre devamlı bağlamamak, seruma sürekli takılı bırakmamak, doğumu diğer hızlandıran manipülasyonları yapmamak, epizyotomi gerekmedikçe açmamak gibi.
  • Doğumda doğal ve aktif ıkınma yöntemleri kullanmak. Yani oturma, çömelme, diz dirsek pozisyonlarından hangisini ister nasıl rahat ederse bu arada doğru nefeslerle yardımcı olmaktır.
  • Doğumdan sonra anne ve bebek bir arada tutulup emzirme için yeterli zamanı tanımaktır.

Doğum sonrası ve sezaryen sonrası sorun yoksa ten tene temas sağlamak dediğimiz annenin göğsüne çıplak şekilde bebeği verip üzerini bir battaniye ile örtmek emme refleksi, ısı dengesi, duygusal yönden pek çok faydası vardır.

HypnoBirthing dediğimiz, hipnozun doğumda uygulanması ile bilinç altı korkular azaltılmaktadır. Gevşemeyi öğreten ve ağrı hissetmemesini sağlayacak özel tekniklerle nefes egzersizleri ile yardımcı olunmaktadır. Bu yöntemde hasta uyanıktır.

Sizlerde sitemizdeki diğer yazılarımızı okumak isterseniz https://www.banuakcal.com/ Buraya tıklayarak sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gebelikte Tarama ve Tanı Testleri

Gebelikte Tarama ve Tanı Testleri 11-14. Gebelik haftaları arasında yapılan testtir. Bu testin amacı kromozomal hastalıklar (trizomi 21 yani down sendromu ve trizomi 18) gibi yüksek ris...

Doğum

Doğum Anne adayının hazırlandığı 9 ayın sonunda dünyaya yeni bir hayatı getirmesidir. Bu mucize olayda bazen doğal olan doğum süreci diye bakılabilen bir tablo iken, bazı anne adayları için ...

Hamilelikte Gribal Enfeksiyon

Hamile iken vücut direnci düşer .Bu enfeksiyonlara kolay ve sık yakalanmanıza yol açabilir.Bunların başında da gribal enfeksiyonlar gelir. Genel belirtileri hafif ateş ,kırgınlık ,boğaz ağrısı ,hapşır...