Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti) ANLAŞILIR MI?


Kızlık zarının yeri, iç dudaklar arasında yaklaşık 1 – 1,5 cm içeride dıştan bakılınca görülemeyen ancak dudaklar açılınca izlenebilen ve ortasında açıklık olan bir alandır. Bizim gibi Müslüman ülkelerde inançlar gereği bekaretin göstergesi olan kızlık zarı kanaması önemlidir. Bu nedenle KIZLIK ZARI DİKİMİ beklenmedik sonuçlarla kızlık zarının zarar görmesi durumunda önemlidir. Ancak unutulmaması gereken şey kızlık zarında her zaman kanama olmayacağıdır. Bu durum anormal değildir, yapısal olarak bazı kızlık zarları elastiktir ve cinsel birleşmede kanama gelmez. Bazen de yırtılan alanda damar olmaması bu duruma yol açabilir.

Zarın ortasındaki delik, akıntı ve kanamanın drenajı için önemlidir. Bazen delik tamamen kapalı olur ve adet kanı hiç akamaz. Bu duruma imperfore hymen denir ve mutlaka cerrahi işlem gerektirir. Zarın diğer yapısal farklı şekilleri de yuvarlak (anüler), yarım ay (kresentrik), bölmeli (septalı), çok delikli (kribriform), küçük delikli (mikroperfore) olabilir.

Kızlık zarı cinsel birliktelikte, mastürbasyonda vajene yabancı madde sokulması, travma ve doğum durumlarında bozulur. Mastürbasyonda sürtünme ile kızlık zarı bozulmaz. Zarın tamirinde asıl amaç, zarı eski anatomik yapısına kavuşturmak ve cinsel birleşmede kan gelmesini sağlamaktır.

Kızlık zarı dikiminde kullanılan geçici dikim, evlenmeden 2-4 gün önce yapılır. Kalıcı onarım ise fleb yöntemi ile yapılır. Bu yöntem ise 6-8 hafta önce yapılır. İkisinin başarısı da çok yüksektir ve ikisi de kanama beklentisini karşılar. İşlem öncesi lokal anestezi ya da sedasyon yapılabilir. Dikişler kendiliğinden erir ve almayı gerektirmez. Onarımın başka biri tarafından anlaşılması mümkün değildir. İşlem sonrası hasta günlük hayatına devam edebilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilecek şeyler doktorunuz tarafından ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Dikimden sonra özellikle kalıcı yöntem uygulandıysa havuz, deniz gibi enfeksiyon riski yüksek yerlerden en az 1 hafta 10 gün sakınılmalıdır. Bu tedbirler enfeksiyon açısından önemlidir. Tuvalette temizlik önden arkaya olmalıdır. Temizliğin her zaman böyle olmasının bayanlarda enfeksiyon riskini azalttığı bilinen bir gerçektir. Yine dikiş bölgesini zorlayacak hareketlerden sakınılması şarttır. Pansuman yaptırılması ve doktor kontrolü ihmal edilmemelidir. İşlem geçirdiği başkası tarafından anlaşılamaz. Sadece bir jınekolog ve plastik cerrahi gibi branş uzmanları bu işlemi fark edebilir.