Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Cinsellikte Kasılma Neden Olur?

Cinsellikte Kasılma Neden Olur? Cinsel ilişki esnasında pek çok sorun yaşanabilmekte ve bu sorunlar kadın- erkek her iki cinsiyetin de başına gelebilmektedir. Daha çok kadınlarda görülen; ilişki esnasında kasılma durumları son derece acı verici olabilmekte ve hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kişiyi etkileyebilmektedir. Eğer siz de bu sorunu yaşıyorsanız o zaman cinsellikte kasılma neden olur sorusunun yanıtını öğrenebilirsiniz.

Cinsel İlişki Sırasında Kasılma Nedir?

Bilindiği üzere kadın cinsel organı olan vajinanın çevresi kaslar ile çevrilidir. İlişki esnasında bu kaslar olması gerekenden fazla kasılırsa o zaman vajina içerisine herhangi bir giriş sağlanamaz ve böylece cinsel birliktelik gerçekleşemez. Yani cinsel ilişki esnasında vajina çevresindeki kasların fazla kasılması, bu yüzden de cinsel birliktelik sağlanamamasına durumuna cinsel ilişki esnasında kasılma adı verilmektedir. Bu durumun hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan bir takım sebepleri bulunmaktadır. Peki, cinsellikte kasılma neden olur?

Cinsel İlişki Esnasında Kasılma Neden Olur?

Birçok kadının ortak şikayeti olan cinsel ilişki esnasında kasılma, kişileri hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan etkileyebilmektedir. Peki, cinsellikte kasılma neden olur yani bu durumun sebepleri nelerdir?

  • Cinsellikte kasılma durumu genel olarak psikolojik nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Kasılmaların psikolojik sorunlardan kaynaklaması durumunda vajinismus tanımı koyulmaktadır.
  • Cinsellikte kasılma yalnızca psikolojik sebeplerden dolayı değil bazı genital hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir.
  • Kasılma; genital bölgede oluşan mantar, siğil, enfeksiyonlar, anatomik bozukluklardan kaynaklanabilir.
  • Ayrıca kadınlarda görülen kist, kadınsal rahatsızlıklar da cinsel ilişki esnasında kasılmaya sebep olan yaygın nedenler arasında sayılabilir.
  • Psikolojik olarak ortaya çıkan kasılmalar ise genellikle cinsel ilişkiler hakkında bilinen yanlış bilgilerin, kişide endişe, korku ve stres yaratmasından kaynaklanmaktadır.

Cinsellikte Kasılma Sorununun Tedavisi Var mı?

Cinsellikte kasılma neden olur sorusundan sonra merak edilen bir diğer konu da cinsel ilişki esnasında yaşanan bu sorunun tedavisi olup olmadığıdır. Cinsel ilişki esnasında meydana gelen kasılmaların büyük ölçüde tedavisi vardır ama bu tedavi yöntemleri sorunun kaynağına göre değişmektedir. Örneğin; eğer sorun anatomik bozukluklardan kaynaklanıyorsa bunun için uygulanması gereken tedaviler genellikle cerrahi operasyonlar olabilmektedir.

Cinsellikte Kasılma Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere cinsellikte kasılma sorunu yaşayan kişilerin tedavi yöntemleri, sorunun kaynağına göre belirlenmektedir. Eğer sorun anatomik bozukluklardan ileri geliyorsa o zaman büyük ölçüde cerrahi işlemler uygulanacaktır.

Cinsel kasılmalar; mantar- enfeksiyon gibi sorunlardan ileri geliyorsa o zaman öncelikle kişilere ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Cinsel kasılma sorunu psikolojik sebeplerden kaynaklanıyorsa az önce bahsettiğimiz üzere buna vajinismus tanısı konulabilmektedir. Vajinismus tanısı konulan kişi de eğer sorun psikolojik ise Bilişsel Davranışsal Terapileri alabilir ve soruna bağlı olarak bu tedavi yöntemlerinde farklılıklar olabilir.

Ayrıca sorunun psikolojik nedenlerden kaynaklanması dahilinde erkek partnere yani eşe düşen bazı sorumluluklar da vardır. Bunlardan ilki, sorunu yaşayan eş ile birlikte aile terapisine katılmaktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgi almalı ve bu yüzden ön yargılı fikirlerini bir kenara bırakmalıdır. Erkek eş bu süreç dahilinde eşine her daim destek olmalı, ona baskı uygulamamalı ve aynı zamanda küçümseyici, kırıcı davranışlarda bulunmamalıdır.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus genel olarak 2 farklı şekilde kişilerde görülebilmektedir. Bunlardan ilki birincil yani primer vajinismus; bir diğeri de ikincil yani seconder vajinismustur. Birincil vajinismus sorunu; toplum ve yetiştirilme tarzından kaynaklı olarak cinsel ilişki hakkında yanlış fikirlerin kişiye aktarılmasının bu konuda kişide baskı- korku ve stres yaratması olarak tanımlanabilir. Hiç cinsel deneyimi olmayan kişilerde görüldüğü için birincil vajinismus olarak adlandırılmıştır. İkincil vajinusmus ise daha önce cinsel ilişkiye girmiş kadınlarda daha sonra yaşanılan bir travma nedeni ile vajinismus sorunun ortaya çıkması olarak tanımlanabilmektedir.

Kadınlarda Kasılma Nedir?

Vajina çevresini saran kasların ilişki esnasında istem dışı kasılması olayına kadınlarda ilişki esnasında kasılma adı verilmektedir.

Vajinismus Olduğumu Nasıl Anlarım?

Cinsel istek duyulmasına rağmen cinsel birleşme olmuyorsa ve bu tekrarlıyorsa, cinsel ilişki zor bir şekilde yaşansa dahi aşırı derecede ağrı söz konusu ise, cinsel ilişkiden önce yoğun bir korku ve stres durumu varsa o zaman vajinismus olabilir.

Vajinusmus İlişkiye Girebilir mi?

Genel olarak giremez ancak böyle bir durum söz konusu olsa bile çok fazla ağrı yaşanır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Bilindiği üzere vajinismus bir cinsel sorun olarak görülür ve bu sorunun altında hem psikolojik hem de fiziksel nedenler bulunabilir. Bu sorundan mustarip olan kişiler vajinismus için ne yapılmal...

Vajinismus Hastaları Ne Yapmalı?

Vajinismus Hastaları Ne Yapmalı Vajinismus hastalarının merak ettiği sorulardan biri de çocuk sahibi olup olamayacaklarıdır. Evliliğinde zaten ilişki konusunda sıkıntılı bir süreç geçiren hastaların a...

Vajinismus Tedavisinde Kesin Çözüm

Vajinismus, kişinin iradesi dahilinde olan bir durum değildir ve istem dışı olarak gelişir. Yanlış bilinen şeylerin başında bu durum gelmektedir. Toplumumuzda her on kadından biri Vajinismus olarak ka...