Kadın HastalıklarıKızlık ZarıTüp Bebek TedavisiVajinismus

Cinsel Yaşam

Cinsel Yaşam Toplumların yapısındaki kültürel, dinsel yönleriyle şekil bulan cinsel yaşam pek çok fizyolojik ve psikolojik boyutuyla bir bütündür. Cinsel davranışlar ve beklentilerde kadın ve erkek birbirini tamamlayan ama farklı yönlerle cinsel aşamalarda yerini alırlar. Cinsellik çocukluğumuzdan başlayan kendi karakterinizi etkileyen tüm faktörlerden etkilenen yaşamın bir parçasıdır. Kişinin kendini sevmesi, kendisiyle barışık yetiştirilmesi ana temeldir. Kendini mutlu edebilen mutlu hissedebilen kişi karşı tarafı da mutlu edebilir. Özgüveni yüksek, mutlu bir yaşama bakış açısı, sağlıklı bir beslenme ve uyku düzeni cinsel yaşamı direk etkiler. Ten uyumu denilen konuya daha sonra detaylı yazılarımda değineceğim, bu konu temel yapı taşıdır cinsel hayatın .

Cinsel yaşamda ki evreleri en güzel belirleyen isimler, Master ve Johnson ‘un cinsel yaşam aşamalarını 4 bölümde incelemişlerdir.

  1. Uyarılma Aşaması : Bu aşama dokunma ve ten teması, öpüşme ve cinsel dürtüleri artıran erotik temaslarla olan her iki cinsi de ilişkiye hazırlayan aşamadır. İki cinste de kalp atışı artar, yüzde ve tende kızarma ve adrenalin artışına bağlı bulgular izlenir. Kadınlarda vajinxa şişer ödemli hale gelir, meme uçları dikleşir. Erkekte ise ereksi yon ve sıvı salgılanır kayganlık sağlayan bu sıvı salgılanır. Kadında bu evre erkeğe göre uzun süren hatta çok uzarsa erkekte ereksi yon kaybı olabilir.
  2. Plato Evresi :  Kadında klitoris çok has hasiyetli hale gelip, nefes alma hızlanmış, kalp atışları artmış, ağızda kuruluk, göz bebeklerinde irileşmeyi içeren uyarının en yüksek olduğu ve birleşmenin vajina penis birlikteliğinin olduğu aşamadır.
  3. Orgazm Evresi : Hem cinsel organları hem de tüm vücudu içeren bir kasılma meydana gelirken bu kasılma istemsizdir ve arkasında uyuşukluk yaratabilecek kadar belirgin ve güçlüdür. Erkekte orgazm boşalma ile beraber penisin ritmik kasılması ve duyulan hazzın azalması ile son bulur.
  4. Çözülme Evresi : Bu evrede erkek ve kadın rahatlar tüm kaslar gevşer. Cinsel organlar hassasiyet artışı olur. Erkek yeniden uyarılma yaşaması için belli bir süreye ihtiyaç varken, kadın da bu yoktur ve hemen tekrar uyarılabilir.cinsel yaşam
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir