Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Çikolata Kistleri (ENDOMETRİOMA)

Çikolata Kistleri (ENDOMETRİOMA) Rahmin iç tabası olan endometrium dediğimiz tabakanın rahim dışı başka alanlarda yerleşmesi ile oluşan bu patolojik duruma Endometriozis denilir. Bu tablo eğer  yumurtalıkta gerçekleşir ise adına Çikolata kisti (endometrioma) denilir. Rahim iç tabakası olan endometrium hormonal değişikliklerle dökülerek adet boyunca vajenden adet kanı ile beraber atılırken, aynı doku değişiklikleri bu yanlış yerleştiği alanda olunca kahverengi bir atık materyal kist içinde birikir. Bu kan ve atıkların oluşturduğu içerik çikolata kıvamı olduğu içinde bu ismi almıştır.  Diğer pelvik dokularda yerşleştiğinde de ileri derece yapışıklıklara bile yol açabilmektedir. Rahim arkasında bağırsak üzerinde nodüler lezyonlarda karşımıza çıkar. Bu muayene sırasında fark ediebileceği gibi, laparaskopide de izlenilen bir durumdur.

Kısacası yanlış yerde konumlanan bu doku, yarattığı yapışıklar ile dokuların beslenmesini de bozarak  ağrı şikayetine yol açmaktadır. Yine tüplerle yapışıklarla yol açarak veya yumurtalıkların rezervini de etkileyerek infertiliteye yol açmaktadır daha detaylı bilgi almak için iletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Çikolata Kisti ve Endometriozis de Şikayetler Neler Olabilir?

En sık Ağrı ve İnfertilite şikayeti ile gelir.

 • *Ağrı  kasık, bel ve sırtı içeren kronik karın ağrıları şeklinde olabilir.
 • *Adette ağrı ve ilişkide ağrı yine sık sık rastlanır.
 • *İdrarda yanma, kanlı idrar
 • *Gaz, şişkinlik
 • *İnfertilite, dediğimiz çocuk istemeğe rağmen sahip olamama destek tedavilere ihtiyaç duyma bu grup hastaların %30 unda tabloya eşlik eder.
 • *Çikolata kisti, yumurtalığın diğer kistlerinden farklı olarak adet düzensizliği ne yol açmaz.
 • Çikolata Kisti Sık Görülürmü

Görülme sıklığı üreme çağında ki bayanlarda yüzde 5-10 civarındadır.

İnfertil grupta görülme sıklığı daha yüksektir yüzde 30-40 lara yükselen oranlardadır.

Anne ve kız kardeşte görüldüğünde sıklık 5-6 kat arttığı rapor edilmektedir.

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Koyulur

Ultrasonografi ile tanı konulmaktadır . Ultrasonda ki görüntüsü tipik olmakla beraber kesin tanı patoloji yani kist alınarak incelenmesi ile doğrulanır.

CA125 dediğimiz tümör markeri ya da tümör markeri olarak bilinmektedir. Endometriozis hastalığı ve endometrioma yani çikolata kistlerinde bu değer yükseldiği izlenmiştir. Ancak yükselme genellikle ılımlı düzendedir. CA  125 yüksekliği olmazsa olmaz bir kural değildir. Çoğu klinisyen bu değeri hastanın takibinde kullanmaktadır.

Çikolata Kisti Tedavisinde Ameliyat

Altın standart olarak tedavide kabul edilse de her zaman tekrarlama olasılığı göz ardı edilmemelidir. Özellikle kapalı cerrahi yani laparaskopi tercih edilmektedir. Ameliyat sırasında kistin çıkarılması, yapışıkların açılması ve endometriozis odaklarının yok edilmesi amaçlanırken, OVER REZERVİ KORUNMASI çok önemlidir. Yani cerrahi sırasında overler zarar görmemelidir.

Çikolata Kistinde Hormon Tedavisi ve Doğum Kontrol Hapları

Burada ana hedef yumurtlamayı baskılayan, kanamaları durduran hormon tedavileridir. Böylece kist veya endometriozis odakları baskılanıp özellikle ağrı şikayeti gerileyecektir. Doğum kontrol hapları, danazol veya GNRH analogları kullanılarak baskılama tedavileri yapılmaktadır. Sadece çocuk istemi olan grupta  bu tedavilerle oyalanmayıp hemen infertilite tedavisi  yapılmalıdır.

Genellikle ağrı şikayeti veya çocuk istemi ile gelen hastalarımızda ultrasonla tanıyı koymaktayız.

Çikolata Kisti Kanser Yaparmı?

Bu kist iyi huylu bir kisttir. Yumurtalık kanseri riski yapılan çalışmalarda, normal bir bayanda ki oranı ile çikolata kisti olan hastadaki oranı aynı bulunmuştur. Yumurtalık kanser riskini artıran asıl nedenler genetik, ırk gibi nedenlerdir.

Çikolata Kisti Tedavisinde Ameliyat

Mutlaka tercih edilecek yöntem laparaskopi ile tecrübeli bir ekipce yapılmalıdır. Yapılacak cerrahi işlemde overlerin rezervinin korunması son derece önemlidir.

Laparaskopik cerrahinin avantajları nelerdir?

 • *İyileşme süresi çok kısadır
 • *Yara yeri izi oluşturmaz, küçük girişimsel alanlarda çalışıldığı için yara yeri komplikasyonları azalmış olur.
 • *Normal yaşama dönüş çok hızlıdır.
 • *Ağrı çok daha azdır.
 • *Hastanede kalma süresi azalır.
 • *Yapışıklık oluşma ihtimali minimale indirilmiş olur.

Çikolata Kisti ve Çocuk İstemi

Gerçektende çocuk istemi ile başvuran hastaların rutin incelemelerinde tek şikayeti bu iken, çikolata kisti ile karşılaşılabilmektedir.Bu şikayetle başvuranlarda çikolata kisti olanlarda takip ve tedaviyi etkileyen kistin tek veya iki taraflı olması dışında diğer etkileyen faktörler yaştanın yaşı,kistin boyutu, over rezervi  olarak sayılabilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Miyom Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Miyom Nedir Nasıl Tedavi Edilir? Miyom  düz kastan oluşan iyi huylu tümör olarak bilinir. Kadınlarda en sık görülen bu tümörün,  5 kadından bir olarak görülme sıklığı olarak r...

Jinekolojik Muayene

Kadın hastalıklarında muayene yıllık olarak yapılması gereken kadın sağlığında ihmal edilmemesi uygun olan bir muayenedir. Bu muayene akla gelince, bazı bayanlarda korku kaygı hatırlatan ya da utangaç...