BEKARET (KIZLIK ZARI) KONTROLÜ


Bekaret, diğer adıyla kızlık zarı kontrolü çok basit ve ağrısız bir muayenedir. Kadın doğum uzmanınca yapılır. 18 yaşını tamamlamış her bayanın kızlık zarı hakkında bilgi alma özgürlüğü vardır. Genital bölgeye ışık kaynağı tutularak kadın doğum uzmanınca gözle hiçbir alet kullanılmadan yapılan muayene ile tanı konulur. Muayene kesinlikle ağrısız ve acısızdır.

Kızlık zarları yorumlanması çok çeşiti olması sebebiyle önemlidir. Daha önce ilişkiye bağlı olan çentikler ile doğal olan çentikler kadın doğum uzmanınca çok kolay ayırt edilebilir. İlişki sonrası oluşan zedelenmeler çentik olarak isimlendirilir. Bunlar tarif edilirken saat kadranı yönünde isim verilir. Örnek verilecek olursa saat 3 ve 5 hizasında kaideye varan çentik izlenmiştir gibi bir bilgilendirme yapılır. Bu sadece sözel olan bilgidir. Hasta isteğiyle bir rapor düzenlenmesi, üst kurumdan gelecek bir yazı ile mümkündür. Yani dikkat edilmesi gereken başvuru adli bir vaka ise bu muayenenin resmi bir üst yazı ile yapılması gerekir. Üst yazı ve görevlendirme size yapıldıysa rapor düzenlenerek cevap verilir. Bunun dışında reşit olan her bayan kendi kızlık zarı şeklini ve yapısını merak edip bilgi almak isteyebilir.

Akut dönem dışında zedelenme zamanının tespiti yapılamaz. Zedelenmenin olduğu en fazla ilk 7 gün içinde o bölgedeki taze yara bulgusu ile kendini gösterir. Zaman geçince doku iyileşeceği için zedelenme zamanını tespit mümkün olmayacaktır. Zedelenen alan çok hızlı bir şekilde kendiliğinden tamir olacaktır.

Kızlık zarı çok esnek bir dokudur. Bu nedenle uygun kayganlık olduğunda kızlık zarı hiç zarar görmez ve kanamaz. Bizim gibi toplumlarda ilk gece kanama beklentisi olduğu için ilk gece sonrası bekaret kontrollerine aileleri ile getirilen çok sayıda genç kız vardır. Bir kez daha vurgulamakta çok büyük fayda görüyorum, bazı kızlık zarları diğerlerine göre çok daha esnek olup kanamaya müsaade etmez. Yani kanama olmadan çok rahatlıkla ilişki olabilir. Bu, kızlık zarı çeşitlerinin fazla olması ve kişiden kişiye değişen yapıda olmasıyla ilgilidir. Asla bir kusur, özür değildir. Saçımızın şekli, gözümüzün rengi nasıl herkesten farklı ise kızlık zarı şekillerinin de farklı olması doğaldır.