Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Anormal Vajinal Kanama

Vajinal kanamanın adet dönemi içerisinde olması normaldir. Kadınlar hangi durumlarda vajinal kanama sebebi ile endişelenmelidir. Detaylar yazımızda!

Polikistik Over Sendromu

Anormal vajinal kanama meydana gelmesi kadınların adet döngülerinde bir sorun olması ile yakından ilişkili durumlardandır. Bu vajinal kanamanın nedeninin araştırılmaması durumunda ilerleyen aşamalarda daha büyük sıkıntılara da yol açabileceğinin bildirilmesi gerekir. En temel nedenlerin başında polikistik over sendromu gelmektedir. Bu rahatsızlığın bir diğer adı da çikolata kistidir. Bu rahatsızlığın tanısında kişilerin adet döngülerinde normalin çok üzerinde bir kanamanın meydana geldiği görülmektedir. Kanamanın durdurulması için alınacak olan ilaçlar ile çaba sarf edilir. Anormal vajinal kanama şeklinde kendini gösteren bu rahatsızlık sebebi ile kilo verme hızınızda büyük bir yavaşlamanın olması da söz konusu olabilmektedir. Ayrıca iştahta da büyük bir artış olacaktır. Bu tür sorunları da beraberinde getiren rahatsızlığın olabildiğince kısa sürede çözüme kavuşturulması için jinekologdan yardım alınması gerekmektedir. Diyetisyeniniz ile de her daim iletişim içerisinde olmalısınız. Beslenme düzeniniz ve adet düzeniniz de birbirinden sıkı bir biçimde etkilenecektir.

Kızlık Zarının Yırtılması

Anormal vajinal kanama süreci ile alakalı olarak incelemeler yapıldığı zaman özellikle kızlık zarının yırtılma sürecinde bu tür aksaklıkların meydana gelebildiği fark edilmektedir. Normal koşullarda kızlık zarının yırtılmasının sonrasında çok yoğun bir kanama görülmez. Kızlık zarının yırtılması ile beraber bir kanamanın olması oldukça normaldir. Bu durum kadının ilk defa cinsel ilişkiye girdiği yönünde de yorumlanmaktadır. Toplum arasında ilk gece kanaması olmayan kadınların kötü muameleye maruz kaldıkları da fark edilmektedir. Bu durumun kadınlar arasında büyük bir toplumsal baskı unsuru haline geldiği de fark edilmektedir. Kadınların bu alanda daha fazla baskı altında kalmadan soruna çözüm bulunması için özellikle kızlık zarının dikilmesine de imkan sağlanmaktadır. Güvenilir kliniklerden destek alarak kızlık zarının dikilmesini mümkün kılabilirsiniz. Bu aşamada kızlık zarının yırtılması olarak tabir edilen durumun sonrasında hymenin eski yapısına yeniden kavuşturulması söz konusu olmayacaktır. Fakat bir daha cinsel ilişkiye girildiği zaman yeniden kanama sağlanması bu şekilde mümkün kılınacaktır. Vajinanın iç kısmına atılan ufak bir dikiş ile beraber kadınların daha öncesinde cinsel ilişki yaşamalarına rağmen yine de kanama elde etmeleri mümkün kılınır.

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanserinin ilerlemiş versiyonlarında da bu şekilde kanamaların meydana gelebildiği görülmemektedir. Kanama yaşanmasının temel sebepleri arasında kesinlikle iç dokuda oluşan kanser hücreleri bulunmaktadır.

  • Rahim ağzı kanseri ile alakalı olarak kişilerin en sık gözden kaçırdıkları belirtilerin başında bel ve bacak ağrısı gelmektedir. Bel ve bacak ağrısı konusunda meydana gelen sıkıntıların daha ziyade başka rahatsızlıklar ile eşleştirilmesi sebebi ile rahim ağzı kanserinin tespiti zorlaşmaktadır.
  • Tek bacakta şişme meydana gelmesi de sıklıkla yaşanan sorunlar arasındadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı duymanız eğer anormal bir şekilde tekrar etmeye başladıysa bu da belirtiler arasında yerini almaktadır.
  • Dilerseniz Smear testinden de faydalanabilirsiniz. Uzmanınıza danışmanızın hemen sonrasında sizi Smear testine yönlendirecektir. Bu test kapsamında vajinanın iç kısmından bir sürüntü alınmasının hemen sonrasında tahlile gönderilecektir. Sonuç pozitif olursa daha da emin olmak adına vajina içinin görüntüleme aletleri ile incelenmesi sağlanır.

Bu kanserin bilinirliğinin artması ile beraber kişilerin daha kısa bir süre içerisinde tespit aşamasını tamamlaması mümkün kılınmaktadır.  Tedavi aşamasının yanı sıra HPV virüsü ile engellenebilir bir durum halini aldığının da altı çizilmelidir.

Cinsel İlişki Sırasında Vajinal Kanama

Anormal vajinal kanama cinsel ilişki sırasında meydana geldiyse bu durum vajinanın iç yapısında bir yırtığın meydana geldiği manasına gelebilmektedir. Bu tür sorunların meydana gelmemesi için cinsel ilişki sırasında vajinaya zarar verecek unsurların kullanılmaması gerekmektedir. Cinsel ilişki sırasında sorun yaşanmaması için kanamanın meydana gelmemsi adına kayganlaştırıcılardan da yardım alabilirsiniz. Tabi ki bu kararları verirken jinekologunuzdan da yardım almanız önerilmektedir.

Uterustan kaynaklanan anormal vajinal kanamaya ne ad verilir?

Disfonksiyonel Uterin Kanamalar olarak nitelendirilmektedir.

Ani vajinal kanama neden olur?

Vajinal kanamanın aniden meydana gelmesi cinsel ilişkide bir yırtığın meydana geldiğinin habercisi olabilir.

Adet dönemi bittikten sonra kanama neden olur?

Ara dönemde lekelenme şeklinde kanamaların meydana gelebileceği de görülmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık Kistleri Yumurtalık normal görevi olan yumurtayı içinde taşıyan folikül kisti dediğimiz kistleri normal bir döngü içinde oluşturur. Yumurtlama olunca bu folikül çatlar ve kaybolur...

Smear Testi

Smear testi tespit aşamasında oldukça önemli bir avantaj sağlarken, HPV aşısının da hastalığın önlenmesi konusunda büyük bir fırsat yaratır. Edit Snippet...

Kolposkopi

Tıp dünyasındaki gelişmeler gün geçtikçe daha sağlıklı ve net tedavi yöntemlerinin- analizlerin yapılmasına olanak vermektedir. İşte bu analiz yani gözlem yöntemlerinden biri de kadınsal hastalıkları ...