Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Ankara Kadın Hastalıkları

Ankara Kadın Hastalıkları Fizyolojik olarak vajinal akıntı şeffaf, akışkan, kokusuz, renksiz olan akıntıdır. Bu bölgede yer alan salgı bezleri ve doğal flora bozulmadığı sürece akıntıda enfeksiyon ile sık karşılaşılmaz. Bunun için çamaşırlar pamuk veya yünlü olmalı, pedler sık değiştirilmeli, tuvalette temizlik önden arkaya yapılmalıdır.

Gebelik, sık antibiyotik kullanımı ve diyabette özellikle kandidal vajinit izlenir. Bakteriyel vajinozis ve trikomonas vajinitide diğer vajinit nedenleridir.

CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR

Bu enfeksiyonlar da korunma yöntemi olarak kondom kullanımı çok önemlidir. Bunlar

klamidya, gonore(belsoğukluğu), sifilis, trikomonas, HIV(AIDS), HepatitB, HPV dir

Eş tedavisi ve erken başvurular tedaviye alınan cevabı artırır.

BARTOLİN BEZİ ENFEKSİYONU

Bu bezin yerleşimi vajenin girişinde iki taraflıdır salgıları kanalla vajene açılır, bu kanal tıkanınca bartolin kisti ve enfeksiyonunda da absesi oluşur. Uygulanan prosedürler ile direnajı sağlanmasına rağmen sık tekrarlarsa bez cerrahi olarak alınabilir.

ADET DÜZENSİZLİKLERİ

AMENORE (ADET OLMAMA)

Adet olmama, bu durumda yaşa bağlı tanı için gidilecek yollar farklıdır. Hiç adet olmamış kişide tanı genital sistem anomalilerini içeriyorsa genetik inceleme yapılır. Genital sistem normal ise beyinden yumurtalığa kadar olan yol değerlendirilir. Ancak daha önce adet olmuş bir bayanda ilk akla gelen gebelik durumudur. Gebe değilse hormonlar değerlendirilir.

AŞIRI VE DÜZENSİZ ADET   (ANORMAL UTERİN KANAMA)

Adelosan dönemde beyin yumurtalık arasında ilişki oturana kadar olabilir.

Doğurganlık çağında gebelik testi mutlaka yine ihmal edilmemelidir. En sık nedenler myom polip, endometrial hiperplazi olarak bilinen rahim duvar kalınlaşması, rahim içi araç, endometrit denen rahim duvar iltihabıdır.

Hasta 35 yaş üzeri ise rahim duvarından  biobsi ve smear alarak kanser gibi nedenle olabilecek kanamaları ekarte etmeliyiz

Menopoz da ise en çok neden rahim duvarı incelmesi olarak bilinen atrofi olsa da smear(rahim ağzı kanser tarama testi) ve rahim duvarından patolojik tanı için biyobsi (örnek) alınmalıdır.

POLİKİSTİK OVER

Adet düzensizliğinin en sık nedenlerindendir. Kısırlık nedenlerinde de ilk sıralarda yer alan bu hastalığın tanısı ultrason da çok sayıda küçük kistler içeren over görüntüsü ile polikistik over tanısı konur. Erkeklik hormon yükselmesine bağlı  sivilce, tüylenme, yağlı cilt, şişmanlık, insülin direnci, kalp  damar hastalığına yatkınlık olur.

MYOM

Myom, halk arsında ur olarak bilinen rahimin iyi huylu kitlesidir. Rahimde yerleştiği yere göre ve büyüklüğüne bağlı olarak şikayetlere yol açar. En sık kanama şikayeti yaratır buna bağlı derin kansızlıklar izlenir. Büyüklüğüne bağlı olarak yarattığı bası idrara sık çıkma ve kabızlığa neden olur.   Küçük boyutta olup hastada şikayet yaratmıyorsa takip edilir. Büyük olması buna bağlı şikayetlere yol açması durumunda, aşırı kanama, infertilite, gebelik kayıplarına neden olduğu durumlarda hastanın yaşı, gebelik isteğine göre cerrahi prosedür belirlenir.

OVER KİSTLERİ

En sık rastlanan basit kistlerdir. Genelde hormonal nedenlerle oluşur ve şikâyete neden olmayabilir, büyükse karında şişkinlik ağrı yapabilir. Kistin  sapından kendi etrafında dönmesine torsiyon denir, acil cerrahi gerekir. Torsiyon riski büyüklükle arttığı için büyük basit kistlerde cerrahi planlanabilir

Endometrioma; infertilite, kronik pelvik ağrı ve karın içi yapışıklıklara neden olabilen çikolata kistleridir.

Dermoid kistlerde; overde rastlanan ve cerrahinin planlandığı kist grubudur

Kist cerrahilerinde laparaskopik cerrahi tercihdir.

MENOPOZ

En sık ateş basması şikayeti ile gelen hastalarımıza hormon tedavisi, mutlaka  tüm rutin sağlık kontrolleri (smear, mamografi, kemik dansitometri, tüm batın ve vajinal ultrasonu, kan tetkikleri) sonrasında riskler anlatılarak verilir. Eskiden rutin olan hormon alımı artık sadece ateş basması endikasyonun da verilir olmuştur. Erken menapoz da kardiovasküler hastalıktan ve osteoporozdan korumak amacıyla hormon tedavisi  gündeme gelir.

KORUNMA YÖNTEMLERİ

Sitem de bu konuda detaylı bilgi ve açıklamalarım mevcuttur. Korunma yöntemleri aşağıdaki başlıklarla sıralayabiliriz.

Hormonal yöntemler :

Doğum kontrol hapları, aylık ve üç aylık enjeksiyonlar

Rahim içi araçlar

Cilt altı implantlar

Tüp ligasyonu

İDRAR KAÇIRMA VE RAHİM SARMASI

Hasta iyi bir öykü ve muayene ile değerlendirilmeli eşlik eden sistemik hastalıklarda

gözardı edilmemelidir. Örneğin diyabeti olan hastada hissetmeden olan kaçırma bu genelde ilaç tedavisini ön plana alır.

Pelvik taban desteği azalmasının yol açtığı tüm sarkmalarda gerekirse hasta cerrahiden fayda sağlar önemli hastanın doğru seçilerek ameliyata alınmasıdır. Cerrahi sarkma derecesine göre değerlendirilip yapılır.

CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR

Bu enfeksiyonlar da korunma yöntemi olarak kondom kullanımı çok önemlidir. Bunlar

klamidya, gonore(belsoğukluğu), sifilis, trikomonas, HIV(AIDS), HepatitB, HPV dir

Eş tedavisi ve erken başvurular tedaviye alınan cevabı artırır.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gynefix Spiral

Gynefix Spiral Avrupa’da 20 yılı aşkın süredir kullanılırken 2015’den bu yanada ülkemizde uygulanmaktadır. Belçikalı DR. Dirk Wildemeersch‘in geliştirdiği rahim içi araçtır....

MYOM Belirtileri Nelerdir

MYOM Belirtileri Nelerdir Miyom iyi huylu bir rahim duvarından kaynaklanan tümördür.  Daha önce de bahsettiğimiz gibi sık rastlanılması ancak çoğu zaman ameliyata bile yol açmayacak boyutlar...

Vajinal Akıntı

Vajinal Akıntı Vajina normal de salgı bezleri sayesinde hormonlarında kontrolü ile fizyolojik yani doğal olarak nemli bir ortamdır. Bu fizyolojik yani normal olan akıntı şeffaf, kokusuzdur ve kayganlı...