Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Ağrısız Rahim Filmi Ankara

Rahim filmi, tıbbi olarak histerosalpingografi (HSG) olarak isimlendirilmektedir. Tüplerin ve rahim boşluğunun incelenmesi için çekilen görüntüleme yöntemidir. Kontrast madde kullanılarak radyoloji bölümünde çekilmektedir.Çekim çoğunlukla kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca yapılmaktadır.

RAHİM FİLMİ NE İÇİN ÇEKİLİR?

Rahim ve tüplerin yapısını bozan, tıkanıklık yaratan durumları saptamak için çekilir. Tüp tıkanıklığı dışında rahimde bölme yaratan anatomik bozukluklar (septum), yer işgal eden patalojiler (miyompolip ) gibi tanıları koyduran inceleme yöntemidir. En sık infertilite yani kısırlık araştırması için istenilen bir tetkiktir.

RAHİM FİLMİ NE ZAMAN ÇEKİLİR?

Rahim filmi adetin bitiminde ve ilişkide bulunmadan çekilmelidir. Burada amaç gebeliğin üzerine çekilmemesi ve ovulasyondan önce çekilmesidir. Rahim filminden sonra gebe kalan hasta öykülerimiz az değildir. Bu nedenle adetin 1. gününden sayılarak 5-10 gün içinde çekim tercih edilir. Adet kanamasının da bu sırada kesilmiş olması istenir. Başka bir tarifle adet kanaması bitiminden sonraki 3-5 günü geçmeden ve ilişkide bulunmadan çekilmelidir.

Normalde aç gelinmesine gerek yoktur ancak sedasyon yani uyutularak çekinmek isteyen hastalarda 6 saat açlık aranır.

Genelde lokal anestezi ile çekilmektedir. Gelmeden önce çoğu zaman ağrı kesici 2 saat öncesinde alınmasıda yeterli olup, lokal anestezi ile çekilmektedir. Ancak hasta isterse uyutulması da işlemi konforlu kılar.

RAHİM FİLMİ NASIL ÇEKİLİR?

Röntgen masasına sırt üzeri uzanan hastamızın bacakları jinekolojik masamızda olduğu gibi yanlara aralanır.

Spekulum dediğimiz muayene aleti yerleştilikdikten sonra, antiseptik solüsyonla temizlenen rahim ağzına lokal anestezi sonrası sabitlenmesi için bir alet ile tutulup, ince bir kanül yadımıyla opak madde rahim içerisine verilir. Verilen opak madde filmde beyaz alanlar olarak izlenir. Rahim içini ve tüpleri doldurup karın boşluğunda dağılımı gösteren görüntüler alınır. Sıvı rahim ve tüpleri doldurduğunda hastamız bir miktar geçişin verdiği ağrıyı hissedebilir. Anestezi altındaki hastalarımız zaten bu işlemler sırasında uyumaktadır.

Bu işlem sırasında doktor işlemi skopi dediğimiz televizyon ekranı gibi bir ekrandan anında görüp izleyebilir. Ancak skopi olması her zaman şart değildir. Bu sırada görüntüler kayıt edilir.

İşlem bitince kanül, spekulum çıkarılıp hastamız biraz dinlenip hemen kaldırılabilir. İşlem sonrası normal hayatına devam edebilir. Özel bir dinlenmeye gerek yoktur. Antibiyotik tedavisi sonrasında eklenmektedir.

RAHİM FİLMİ NE KADAR SÜREDE ÇEKİLİR?

5-10 dakikalık bir işlemdir.

RAHİM FİLMİ SONUCUM NE ZAMAN VERİLİR?

Rahim filmi eğer skopi ile çekildiyse doktorunuz o sırada bilgi verir. Görüntülerde 15 dakika gibi kısa sürede çekimleri ile size çıktı şeklinde verilir. Ancak bazı merkezler, o merkezin radyoloji uzmanınca görüntünün raporlanmasını bekletebilirler. Buda merkez yoğunluğuna bağlı olarak değişen süreleri içerebilir.

Biz hastalarımızı tercih ettikleri merkezde lokal veya sedasyon ile çekerek, sonucu skopide hemen yorumlayıp, sonuçlarını da 15 dakika içinde verebilmekteyiz. Fiyat bilgilendirmesi için arayabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi

Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Rahim duvarı, kadınlık hormonlarının kontrolündedir. Bu rahmin iç yüzeyini kaplayan bir dokudur. Tıbben endometrial tabaka olarak isimlendirilir....

Smear Testi

Smear testi tespit aşamasında oldukça önemli bir avantaj sağlarken, HPV aşısının da hastalığın önlenmesi konusunda büyük bir fırsat yaratır. Edit Snippet...

Ankara Kadın Hastalıkları

Ankara Kadın Hastalıkları Fizyolojik olarak vajinal akıntı şeffaf, akışkan, kokusuz, renksiz olan akıntıdır. Bu bölgede yer alan salgı bezleri ve doğal flora bozulmadığı sürece akıntıda enfe...