Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

Ağrısız (Epidural) Doğum

Ağrısız ( Epidural ) Doğum Bilindiği üzere Ağrısız ( Epidural ) Doğum üzere doğum, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından olan üremenin son adımıdır. Bu adım epey sancılı ve ağrılı bir süreçten ileri geldiği için anne adaylarının korktuğu bir süreçtir. İşte bu yüzden pek çok kadın epidural doğum olarak isimlendirilen bu yöntemi tercih etmektedir. İşte bu yazı içerisinde epidural doğum hakkında merak edilenleri sizler için anlatacağız.

Epidural (Ağrısız) Doğum Nedir?

Doğum; hayattaki en mucizevi olaylardan biridir. Dünyaya yeni bir birey getirmek, anne olmak hemen hemen çoğu kadının hayalidir. Ancak bu hayal, çoğu kişinin korktuğu bazı aşamalar ile doludur. Çünkü doğum hem sancılı hem de ağrılı bir süreçtir. İşte bu noktada kadınların büyük bir kısmı, ağrısız ( epidural ) doğum yöntemini tercih etmektedir. Peki, epidural doğum nedir?

Epidural yani ağrısız doğum adı üzerinde doğum esnasından ağrı ve sancının önlenmesini sağlayan bir doğum yöntemidir.

Epidural Doğum Nasıl Gerçekleştirilir?

Ağrısız ( Epidural ) doğum nasıl gerçekleştirilir sorusu, pek çok kadın için merak konusudur. Bundan kısaca bahsedecek olursak ilk olarak doğumdan önce anne adayının bel kısmından bir iğne yardımı ile giriş sağlanır. Daha sonra omurilik kısmına bir kateter yani tüp takılır ve bu tüp içerisinden anestezik madde enjekte edilir. Bu sayede anne adayının belden aşağı olan kısmı uyuşturulur ve bu uyuşma ile birlikte ağrı durumunun engellenmesi hedeflenir detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz iletişim numaramız sitede mevcuttur.

Epidural Doğum Uygulaması Ne Zaman Başlar?

Burada en önemli konulardan birisi de ağrısız ( epidural ) doğum için gerekli olan uygulamaların yani uyuşturma işlemlerinin ne zaman yapılması gerektiğidir. Çünkü bu işlemler eğer vaktinden önce uygulanılırsa o zaman doğum gecikebilir. Vaktinden sonra uygulandığı takdirde de doğum sancıları başladığı için anne bu süreç içerisinde yine acı çekmiş olur. Bu yüzden uzman doktorun yapması gereken şey; anne adayını kontrol etmektir.

Epidural doğum ne zaman uygulanır sorusunun yanıtı için ise bu doğum yönteminde uygulanması gereken yöntemlerin; rahimdeki kasılmalar düzenli hale gelmeye başladıktan sonradır. Ayrıca bu kasılmalar ile birlikte rahim ağzı yaklaşık olarak % 60 ila % 70 civarında incelmeli ve rahim açıklığı da 4 cm kadar olmalıdır. Bunlar sağlandığı takdirde epidural doğum uygulamaları başlayabilir.

Epidural Doğum Uygulamaları Ne Zaman Etkili Olur?

Bu konu hakkında en çok merak edilen diğer bir soru da ağrısız ( epidural ) doğum uygulamalarının ne zaman etkili olmaya başlayacağıdır. Anne adayının ağrılarının başlaması ve yukarıda sayılan kriterlerin gerçekleşmesi ile yapılan uygulamalar yaklaşık olarak 10 dakika sonrasında etkisini göstermeye başlar. Anne adayı ilk olarak belden aşağı olan kısımda karıncalanma hisseder ve aynı zamanda ayaklarda ısınma durumu da söz konusudur. Yaklaşık 15 dakika sonrasında ise uygulama tamamen etkisini gösterir ve anne adayının ağrılarında ciddi anlamda bir azalma olur. Ancak ağrılar doğum esnasında, ilacın azalması durumu dahilinde yeniden artmaya başlayabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda uzman hekim duruma bağlı olarak yeniden bir doz ayarlaması yaparak enjekte işlemini gerçekleştirebilir.

Epidural Doğumunun Avantajları Nelerdir?

Peki, son zamanlarda pek çok anne adayının tercih ettiği ağrısız ( epidural ) doğum uygulamasının avantajları nelerdir?

  • Epidural doğum, doğum süreci ile ilgili olan tüm o kötü deneyimlerin yaşanmasını engeller.
  • Annenin daha acısız ve daha ağrısız bir doğum deneyimi yaşamasını sağlar.
  • Doğum esnasında annenin güç toplamasına ve ıkınma eylemlerini gerçekleştirebilmesine yardımcı olur.
  • Normal doğumda olduğu gibi anne ekstra acı çekmez ya da ekstra yorulmaz.
  • Doğum esnasında herhangi bir sorunla karşılaşıldığında sezaryen doğuma geçilme sürecini fazlası ile kolaylaştırılır.
  • Doğumun her aşamasında kontrol edilebilir ve gerekli uygulamalar doğum esnasında derhal yapılabilir.
  • Doğum sonrasında anne daha az yorulmuş olacağı için daha kolay ve çabuk toparlanır.

Epidural Doğumun Dezavantajları Nelerdir?

Yaygın olmamakla beraber verilen ilacın etkisi ile bebeğin kalp atışında yavaşlama, annede sinir ve kas ağrıları görülebilmektedir.

Epidural Doğum, Sezaryende de Uygulanabilir mi?

Evet, uygulamada yapılan değişiklikler ile epidural doğum sezaryende de uygulanabilir.

Epidural Doğum Herkese Uygulanabilir mi?

Hayır, Epidural doğum kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilere ve doktorun gerekli görmediği kişilere uygulanamaz.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

4 Boyutlu Ultrason Ankara

4 boyutlu ultrason (4D Ultrason) ile bebeğinizi cilt dokusu da dahil tam olarak görebildiğiniz, hareketlerini izleyebildiğiniz bir teknolojidir. 3D dediğimiz hareketsiz görüntünün, hareketli haline ve...

Sezeryan Doğum Fiyatları Ankara

Sezeryan Doğum Fiyatları Ankara Sezaryen bebeğin normal vajinal yolla doğumu gerçekleşmediğinde veya gerçekleşmeyeceği durumlarda anne ve bebeğin hayatını kurtaran bir ameliyattır. Karın ön duvarından...

Gebelikte Tarama ve Tanı Testleri

Gebelikte Tarama ve Tanı Testleri 11-14. Gebelik haftaları arasında yapılan testtir. Bu testin amacı kromozomal hastalıklar (trizomi 21 yani down sendromu ve trizomi 18) gibi yüksek ris...