Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Ne Aramıştınız?
resim Op. Dr. Banu AkçalKadın Doğum
+(90) (542) 647 18 42
+(90) (542) 647 18 42

4 Boyutlu Ultrason Ankara

4 Boyutlu Ultrason Nedir?

4 boyutlu ultrason (4D Ultrason) ile bebeğinizi cilt dokusu da dahil tam olarak görebildiğiniz, hareketlerini izleyebildiğiniz bir teknolojidir. 3D dediğimiz hareketsiz görüntünün, hareketli haline verilen isim 4D ultrasondur.

4D cihazların kullanımın artması ile aileler bebeğimiz kime benziyor bakalım, saçı var mı, gözünü açıp kapıyor mu, parmağını emiyor mu dedikleri net görüntüler alınabilmesi ile bu ultrason popüler hale gelmiştir.

4D Ultrasonun Avantajı Nedir?

3D ve 4D görüntüler ile cilt dahil görülebildiği için bazı anormal durumların saptanmasında bize yardımcı olmaktadır. Bunlar arasında omurga yapısı, dudak yapısı, parmaklarla ilgili anomali taramalarında ayrıcalık sağlamaktadır. Sık sık karşılaştığımız sorularınıza yanıt vererek devam edecek olursak.

Anomali Taraması Nedir?

Anomali taraması detaylı ultrason veya 2. Basamak ultrason gibi isimlerle anılan bir incelemedir. Ultrason ile yaklaşık 30 dakika kadar sürer bebeğin ayrıntılı olarak her organının incelenmesi yanında, rahmin, plasentanın ayrıca kan akımlarının da kapsamlı bakılmasını içerir.

Anomali taraması dediğimiz 20-22 haftalarda yapılan detaylı ultrason mutlaka 3 veya 4 boyutlu ultrason olması gerekli midir?

Tarama için 2D ultrason yeterlidir. Ancak 3D ve 4D ultrason cihazları yumuşak dokular cilt dahil daha faklı planlardan görüntü alması hekime kolaylık sağlayabilmektedir. Başka bir deyişle kesinlikle detaylı ultrason için 4D veya 3D ultrason gerekmez.

4 Boyutlu Ultrasonlar Zararlı mıdır?

Sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesidir. En az 2D ultrason görüntüleri kadar güvenilirdir. Zaten aslında 4D ultrason görüntüleri 2D görüntülerin kullanılması içeren farklı bir teknolojidir. Ancak yinede tecrübeli hekimlerce belirli süreleri aşmadan yapılması faydalıdır.

Ultrason Çalışma Mekanizması Nedir? Işın Verir mi?

Ultrason cihazları ses dalgaları ile çalışır. Yayılan ses dalgaları tekrar proba dönerek oluşan görüntünün iki boyutlu yansıması ile elde edilen 2D ultrasonken, cihaz 3D veya 4 D olduğunda cilt dahil alınan görüntülerde yine ses dalgaları ile alınmaktadır. Tabi ki bu 4D görüntülerde aile bebeğini renkli ve tam olarak inceleme imkanı olunca, hastamız ve yakınları için tercih söz konusu olmaktadır. Ancak tekrarlamak gerekirse her şeyin fazla ve abartılı sürelerde profesyonel olarak kullanılmaması uygun değildir. Bu nedenle yapılan 4 boyutlu ultrasonlar tecrübeli uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

4D Ultrasonda Görüntü En Güzel Hangi Haftada Alınır?

Anomali taraması yapılan haftalarda başlayan bu görüntüler yani 20-22 haftalarda, gebelik son haftalarına kadar bebeğin duruşu, suyu ile ve annenin cilt altı yağ doku kalınlığına bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle 26-30 haftalar arasında yakalanan görüntüler çok tatminkar olmaktadır.

4 Boyutlu Ultrason Fiyatı Ne Kadardır?

Merkeze karar verdikten sonra fiyat bilgisi için arayabilirsiniz. Her merkez farklı fiyatlara yapabilmektedir. Ortalama fiyat olarak 300 TL ile 600 TL arasında seçilen merkeze göre değişmektedir.

4 Boyutlu Ultrason Yapan Yerler?

Ankara’da pek çok merkezde bulunmaktadır. Ankara’da 4D ultrason kullanılarak yapılacak olan bu inceleme için kliniğimizden yararlanabilirsiniz. Görüntüleri CD şeklinde kayıt alıp size vermekteyiz. Sağlıklı gebelikler ve bebekler dileriz.


Sosyal Medyada Paylaş:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hafta Hafta Gebelik Takibi

Hafta Hafta Gebelik Takibi Gebesiniz ve doktora başvurdunuz ilk son adet kısmında bazen takılırız siz hastalarımız yaklaşık olarak övülasyondan yani gebe kalınan ilişki tarihinden hafta hesaplamaya ça...

Hamilelikte Gribal Enfeksiyon

Hamile iken vücut direnci düşer .Bu enfeksiyonlara kolay ve sık yakalanmanıza yol açabilir.Bunların başında da gribal enfeksiyonlar gelir. Genel belirtileri hafif ateş ,kırgınlık ,boğaz ağrısı ,hapşır...

Ağrısız Normal Doğum Ankara

Ağrısız Normal Doğum Ankara Gebelerimize ağrısız normal doğum imkanını Ankara’da özel hastanelerde çok tecrübeli anestezi uzmanlarımızın da katılımıyla başarılı şekilde gerçekleştirmekteyiz....